Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Rize ili Arı Yetiştiriciliği Birliği ile birlikte yürütülen Arıcılığı Geliştirme Projesi kapsamında arı yetiştiricilerine 600 adet çift katlı kovan dağıtıldı.

Arı kovanı dağıtım törenine Vali Ersin Yazıcı, Vali Yardımcısı Turan Yılmaz, Kaymakam Halil İbrahim Kazar, Kalkandere Kaymakamı Ömer Çimşit, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Şafak Bulut, üreticiler ve vatandaşlar katıldı.Yörenin coğrafi ve sosyal şartlarının arıcılık için çok müsait olduğunu belirten Vali Yazıcı ise, özellikle Anzer balının ülke genelinde bilinirliğinin olduğuna dikkati çekerek şöyle devam etti: “İlimizin zengin nektar kaynakları ve zengin bitki florası bulunmaktadır. Devlet olarak bal üreticilerimize, arıcılarımıza bu tür projelerle destek veriyoruz. Her geçen gün yeni projelerle vatandaşlarımıza hizmet götürmeye devam edeceğiz.

Arı üreticilerimizi desteklemek ve üretimi teşvik ederek geliştirmek amacıyla bu projeleri ara vermeden uyguluyoruz. Her şey İkizdere için, Rize için olsun. Rize ilimiz bu yeşil alanlarıyla ve ormanlarıyla arı yetiştiriciliğine elverişlidir. Projenin ve dağıtılan kovanların üreticilerimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi. Vali Yazıcı , Devlet olarak üretim yapan bütün vatandaşların yanında olduklarını, yapılan yardımların da tüm hızıyla süreceğini belirterek, Rize’yi daha da ileri seviyeye taşımak için ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti.

Bal üreticileri ise kendilerine yapılan katkılardan dolayı başta Vali Ersin Yazıcı olmak üzere Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkililerine teşekkür ederek, daha kaliteli bal üreteceklerini dile getirdiler.  Konuşmaların ardından Vali Ersin Yazıcı ve protokol üyeleri tarafından arı kovanları çiftçilere teslim edildi.Vali Yazıcı ve beraberindekiler, kovan dağıtımından sonra arı yetiştiricileri ile bir süre sohbet ettikten sonra hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

Kyn:http://www.ikizdere.gov.tr/default_B0.aspx?id=346

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.