Anzer Balı’nda Rekolte Kaybı Yaşanıyor

Eylül ayı sonunda piyasaya sürülecek yeni sezon Anzer balının, kilogram fiyatı bin liradan satışa sunulacak.

Anzer Balı’nda Rekolte Kaybı Yaşanıyor
Anzer Balı’nda Rekolte Kaybı Yaşanıyor Administrator
Bu içerik 387 kez okundu.

'AYI SALDIRILARI REKOLTEYİ DÜŞÜRDÜ'

Anzer Balı’nda ağustosun ilk haftasında sağım yapıldığını ve balların kooperatife gelmeye başladığını kaydeden Civelek, son zamanlara artan ayı saldırıları nedeniyle Anzer Balı rekoltesinde geçen yıla oranla düşüş olduğunu dile getirdi. Civelek, “Bal rekoltesinde geçen seneye nazaran biraz düşüş var. Ayıların saldırısı ile ilgili sıkıntıyı bizim orada da üreticilerimiz yaşadı. Ayılar üreticilerimizin ballarını ve kovanlarını talan ettiler. Bizde onlardan mustaribiz tabii ama yapacak bir şey yok. Doğanın içinde ayılar ve arılar yaşamak zorunda, ayının da bir yaşam hakkı var. Üreticiler ayısavar cihazlarla ayıları kovanlardan uzak tutmaya çalışıyorlar ama kesin bir çözüm değil. Ayı, çok kurnaz bir hayvan her engeli aşıp bala ulaşıyor" diye konuştu.

AYILARA BAL TESTİ KAMERADA

Trabzon'un Sürmene ilçesinde, tesisine dadanıp başına dert olan ayıları, kovanlarından uzaklaştırmak için verdiği mücadele ile ünlenen Ziraat Mühendisi İbrahim Sedef, kovanlarını korumak için açık alana bal, ekmek ve meyve bırakıp çeşitli ikramlarda bulunduğu ayılar üzerine bal kalite testi yapmış, bu anlar da foto kapan kameralarınca görüntülenmişti. Görüntülere, tesise dadanan ayıların test için kurulan masada yer alan 4 çeşit baldan ilk olarak Anzer Balı’ndan yemeye başladığı, balların yerleri değişse de her seferinde Anzer Balı’nı tercih edip vişne reçeline ise hiç dokunmadığı yansımıştı. Teste ilişkin konuşan Sedef, "Kocaoğlan gerçekten ağzının tadını biliyor. Her seferinde Anzer Balı’ndan başlıyor, reçele ise hiç bakmıyor" demişti.

ANZER BALI

İkizdere'de 2 bin 300 rakımlı Anzer Yaylası’ndaki Ballıköy Köyü’nde yaklaşık 2 bin 500 kovanda arıcılık yapılıyor. Hava şartları ve çiçek florasına göre yıllık bal üretimi değişkenlik gösteriyor. Anzer balının, solunum hastalıkları başta olmak üzere pek çok hastalığa iyi geldiği belirtiliyor. Anzer Yaylası, kendine özgü 40 endemik çiçek türünün yanı sıra yüzlerce çeşit bitkiye de ev sahipliği yapıyor. Yurtiçi ve yurt dışından talep olan Anzer balı, siparişle satılıyor.

 

 

Kaynak:https://www.rizedeyiz.com/

Anzer Balı’nda Rekolte Kaybı Yaşanıyor Anzer Yaylası ANZER BALI Ballıköy Köyü Anzer balı siparişle satılıyor Ziraat Mühendisi İbrahim Sedef
Bu Konuyu İlk Önce Sen Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Microsoft Remote Keyboard for Windows XP & Windows 7  Media Center Edition
Microsoft Remote Keyboard for Windows XP & Windows 7 Media Center Edition
James Donkey 118 Avago 3000 DPI 6 Tuş Aydınlatmalı Gaming Mouse (Sıfır)
James Donkey 118 Avago 3000 DPI 6 Tuş Aydınlatmalı Gaming Mouse (Sıfır)