İkizdere'deki Asırlık Çivisiz Camiler Ziyaretçilerini Büyülüyor

İkizdere'de bulunan çivi kullanılmadan inşa edilen ve Osmanlı motifleri taşıyan cami, ziyaretçilerini adeta büyülüyor.

İkizdere'deki Asırlık Çivisiz Camiler Ziyaretçilerini Büyülüyor
İkizdere'deki Asırlık Çivisiz Camiler Ziyaretçilerini Büyülüyor Administrator
Bu içerik 1192 kez okundu.

İkizdere'nin Şimşirli köyünde bulunan Şimşirli Camisi ve İkizdere Hacı Şeyh Camisi Civisiz camilerin başlıcalarından olduğuna dikkati çekerek, asırlık camiinin tarihin bütün güzelliklerini içinde barındırdığını, doğa ile uyumlu olarak varlıklarını eşsiz bir güzellikle ziyaretçilere sunduğunu ifade etti.

"Ahşap ustalarımız süsleme ile adeta doğayı taçlandırmışlar"

Camilerin en önemli özelliğinin doğal malzemeler kullanılması olduğuna işaret eden İsmail Hocaoğlu, şunları kaydetti:

"Camilerin altı nem ve sudan korunmak için kesme taştan yapılmış, üstü ise tamamıyla ahşap inşa edilmiştir. Kestane ve çam ağacı kullanılmış. Bütün süslemeler bitkisel ve geometrik motiflerle süslenmiş. Ahşap ustalarımız süsleme ile adeta doğayı taçlandırmışlar. 200 yıllık hazine olarak bu şaheserler elimizde bulunmakta, karşımıza çıkmakta. Biz de bunları koruyarak, kültür turizmine konu ediyoruz."

Hocaoğlu, tarihi camilerin büyük ustalıkla şekillendiğini vurgulayarak, "Camilerimiz o tarihlerde kurt ağzı sistemi ile çivisiz yapılmıştır. Çivi kullanılmadan birbirine geçme sistemiyle inşa edilmiş ve özelliklerini muhafaza etmektedirler. Bu yönüyle çok önemli bir sanat eseri olarak karşımızda durmaktadırlar." dedi.

Camilerde özellikle lale motifini çok fazla gördüklerini dile getiren Hocaoğlu, "Lale tasavvufta Allah'ın birliğini ifade eden bir kavram olduğundan o günün şartlarını yansıtan bir sembol. Bu ve diğer semboller ahşap camilerimizin sanat değerini ortaya koyuyor." ifadesini kullandı.

Hocaoğlu, geçmişte camilerin medrese ortamında önemli merkezler olduğunu sözlerine ekledi.

Cami ahşap ve taş malzemenin bir arada kullanıldığı ve harim mekanının tamamen ahşaptan yapıldığı ahşap (çantı) camiler grubuna giriyor. Caminin ahşapları Kurt ağzı denilen ve Karadeniz Bölgesi ahşap camilerinde kullanılan teknikle birbirine geçirilmiş.

İkizdere Güneyce Beldesinde yer alan Hacı Şeyh Camii minaresinde bulunan Türkçe kitabeye göre Hacı Şeyh Osman Niyazi Efendi tarafından 1886 yılında yaptırılmıştır. Alt kat kesme taştan üst kat ise ahşaptan yapılmıştır. Alaturka kiremitli çatı ile örtülen cami kare planlıdır. Mihrap yekpare kütükten yapılmıştır. Kıble yönünden dışa çıkıntı yapmaktadır.  Kuzeyde gövde kısmı çinilerle kaplı tek şerefeli minaresi bulunmaktadır.

Şimşirli Camiinin giriş kapısının üzerindeki kitabeye göre cami H.1265- M. 1849 tarihinde inşa edilmiştir. Giriş kapısının çevresinde lale motifleri ile bezenmiş bordur vardır. Caminin yanında eğitim amaçlı kullanılan ayrı bir yapıda bulunmaktadır. 

İkizdere Güneyce Beldesi Hacı Şeyh Camii Hacı Şeyh Osman Niyazi Efendi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X