İkizdere'de 3 Bine Yakın Kırmızı Benekli Alabalık Yavrusu İkizdere Çamlık Bölgesinde Dereye Salındı

Kaymakamlığımızın Girişimleri ile 3 Bine Yakın Kırmızı Benekli Alabalık Yavrusu İkizdere Çamlık Bölgesinde Dereye Salındı

İkizdere'de 3 Bine Yakın Kırmızı Benekli Alabalık Yavrusu İkizdere Çamlık Bölgesinde Dereye Salındı
İkizdere'de 3 Bine Yakın Kırmızı Benekli Alabalık Yavrusu İkizdere Çamlık Bölgesinde Dereye Salındı Administrator
Bu içerik 1516 kez okundu.

Orman içi sularda doğal ve endemik alabalık türlerimizin korunması ve geliştirilmesi kapsamında; İkizdere Kaymakamlığı’nın girişimi ve İkizdere İlçe Tarım Müdürü Murat KUTLUK'un talepleri neticesinde 3 bine yakın kırmızı benekli alabalık yavrusunun, İkizdere İlçesi Çamlık bölgesinde dereye salım işlemi gerçekleştirildi. Programa, İkizdere Kaymakamı Sayın Tarık Buğra SEYHAN, İkizdere İlçe Tarım Müdürü Murat KUTLUK, Rize Orman İşletme Müdürü Abdi EKŞİ, İkizdere Orman İşletme Şefleri ve Doğa Koruma ve Milli Parklar teknik elemanları katıldı.

Kaymakam SEYHAN, “Orman içi sulardaki tabii alabalık popülasyonlarının artırılarak, gelecek nesillere aktarılmasını sağlayacak bu proje ile bozulan alabalık habitatlarının rehabilitasyonu ve gen kaynakların korunması hedefleniyor” dedi.

Rize’nin balık üretimi açısından ciddi iç sulara sahip olduğunu belirten Kaymakam SEYHAN, “Bu potansiyeli en iyi şekilde değerlendirmeli ve bu tür projeleri daha da arttırmalıyız. Çünkü dünyada ciddi bir balık pazarı var. Sahip olduğumuz doğal imkanları en iyi şekilde değerlendirerek bu pazarda hak ettiğimiz noktaya gelmeliyiz. Gerçekleştirilen bu projelerle derelerimizin eski zamanlarda olduğu gibi alabalık açısından zengin hale gelebilmesi amaçlanırken, bununla birlikte bilinçsiz avlanmaların da önüne geçmeliyiz. Gerek denizlerimizde gerekse iç sularda avlanırken uymamız gereken kurallar var. Bu kuralların uygulanması noktasında gerekli hassasiyeti göstermeliyiz” dedi.

 

 

Kaynak:http://www.ikizdere.gov.tr/

İkizdere İlçesi Çamlık bölgesi İkizdere'de 3 Bine Yakın Kırmızı Benekli Alabalık Yavrusu İkizdere Çamlık Bölgesinde Dereye Salındı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X