İkizdere ve İyidere Sağlıklı Yaşam Yürüdü

Rize'nin İkizdere ve İyidere ilçelerinde 'Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü' düzenlendi.

İkizdere ve İyidere Sağlıklı Yaşam Yürüdü
İkizdere ve İyidere Sağlıklı Yaşam Yürüdü Administrator
Bu içerik 704 kez okundu.

Obezite ile mücadele çalışmaları kapsamında Rize İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı İyidere Mukaddes Kalkavan İlçe Devlet Hastanesi ve İkizdere Hakkı Emine Ekşi İlçe Devlet Hastanesi personelleri tarafından düzenli fiziksel aktivitenin önemine dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla 'Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü' düzenlendi. 

Etkinlikler; İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı başta olmak üzere kamu kurum kuruluş personelleri, sağlık personelleri, öğrenciler ve halkın katılımıyla gerçekleşti. 

Rize İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe, yaptığı açıklamada, “Hareketsiz yaşam sadece ülkemizi değil bütün insanlığı tehdit eden önemli bir sağlık problemidir. Hareketsiz yaşam; kalp-damar hastalıkları, diyabet, bazı kanser türleri, hipertansiyon ve kas-iskelet sistemi hastalıklarının temel nedenleri arasındadır. Bu hastalıklardan korunmanın en önemli yolu fiziksel aktiviteyi yaşamımızın bir parçası haline getirmektir. Bu nedenle yetişkinlerin haftanın 5 günü en az 30 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapması önerilmektedir” dedi.

Tepe, “5-17 yaş grubu için ise kardiyovasküler hastalıklar, diyabet, obezitenin önlenmesi, sağlıklı bir kas-iskelet sistemi gelişimi, anksiyete ve depresyon riskinin azaltılmasının sağlanmasında günde en az 40-60 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılması gerekmektedir” diye konuştu.

Obezite ile mücadele gerçekte pek çok hastalıkla mücadele olduğunu belirten Tepe, “Obezite, kalp-damar hastalıkları, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, bazı kanser türleri, solunum sistemi hastalıkları, kas-iskelet sistemi hastalıkları gibi pek çok sağlık probleminin oluşmasına zemin hazırlamakta, hayat kalitesi ve süresini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu sebeple obezite ile mücadele etmek ülkemizin geleceği için son derece önemlidir” değerlendirmesinde bulundu.

 

Kaynak:https://www.rizedeyiz.com/

Rize'nin İkizdere İyidere ilçelerinde Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü Obezite ile mücadele İkizdere Hakkı Emine Ekşi İlçe Devlet Hastanesi İkizdere Haber ikizdere haberleri İkizdere Gündem İkizdere Gncel Haberler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X