Kabri Ateşler İçinde Olan Gencin Ağabeyi

Malinin zekâtını vermeyen adamın Kabri Ateşler İçinde Olan Gencin Ağabeyi Hikayesi

Kabri Ateşler İçinde Olan Gencin Ağabeyi
Kabri Ateşler İçinde Olan Gencin Ağabeyi Administrator
Bu içerik 483 kez okundu.

Hikaye Edilir Ki;

 

Bir gün tabiin ´den bir gurup Ebû Sinan'i ziyaret etmeye giderler. İçeri girip yanına oturunca Ebû Sinan misafirlerine «Hep birlikte kalkalım da, kardeşi ölen bir komsumuz var, onu taziye edelim» der.

 

Bundan sonrasını, gurupta bulunan Muhammed Ibni Yusuf el-Feryabî söyle anlatıyor;

«Birlikte kalktık, o adamın evine vardık, onu hüngür hüngür ağlarken ve bitkin bir vaziyette bulduk, acısını hafifletecek ve kendisini teselli edecek sözler söylemeye başladık, fakat o hiç teselli ve taziye sözlerine kulak asmıyordu.

Ona «ölümün kaçınılmaz bir yolculuk olduğunu bilmiyor musun?» dedik, bize «tabii biliyorum, ama ben kardeşimin gece gündüz çektiği azaba ağlıyorum» diye cevap verdi, ona «Allah (C.C) sana gaybı mı bildirdi ki, böyle söylüyorsun?» dedik, bize su cevabı verdi: «Hayır, fakat kardeşimi gömüp kabrini toprakla doldurunca, herkes mezarlıktan ayrıldıktan sonra ben kabrin başsına oturdum, o sırada içerden bir ses geldi, şöyle diyordu; «Eyvah, beni tek başıma azap ile baş başa koyup gittiler, oysa ki ben namazımı kılar ve orucumu tutardım.» Kardeşimin bu feryadı beni ağlattı ve «Durumu nasıldır?» diye görmek için kabrini kazmaya başladım, bir de ne göreyim, içerde ateş yanıyor ve kardeşimin boynuna da ateşten bir halka geçirilmiş! Kardeşlik şefkatime yenilerek boynundan halkayı çıkarayım diye elimi uzattım, parmaklarım ve avucum yandı.»

Muhammed Ibni Yûsuf el-Feryabi anlatmaya devam ediyor. «Adam yorganın altında sakladığı elini çıkardı, yanık karası olduğunu gördük.» Arkasından sözlerine devam etti: «Durumu böyle gördükten sonra üzerini yeniden toprak ile örterek mezarlıktan ayrıldım. Kardeşimin haline nasıl ağlamayayım, onun acısını nasıl unutayım?»

Adama «Kardeşin dünyada iken ne kötülük ederdi?» diye sorduk, bize «Malinin zekâtını vermezdi» diye cevap verdi, o zaman hepimiz: «Bu durum ulu Allah (C.C)'ın su Ayet-i Kerimesinin doğruluğunu ortaya koyuyor» dedik. Ulu Allah (C.C.) söyle buyuruyor: "Allah’ın kendi faziletinden onlara bağışlamış olduğu malda cimrice davrananlar, kendi hesaplarına iyi davrandıklarını sanmasınlar, tersine bu tutum kendileri için kötüdür. Cimrilik ile yanlarında alıkoydukları mal (zekât) Kıyamet Günü halka olup boyunlarına geçirilecektir." (Al-i İmran Süresi. 180)

Demek ki, kardeşinin azabı Kıyamet Gününe bırakılmayarak öne alınmış ve kabirde uygulamaya konmuştur.

Muhammed Ibni Yûsuf sözlerine söyle devam ediyor.

Bir müddet sonra hep birlikte adamın yanından ayrılarak Peygamberimizin (S.A.S.) arkadaşlarından biri olan Ebu Zer’in (R.A.) yanına vardık, adamın başından geçenleri ona anlattık ve ona «Yahudiler ve Hristiyanlar ölünce onların kabirlerinde neden böyle bir durum görülmüyor?» diye sorduk, bize «Onların cehennemlik olduğu kesindir, fakat ulu Allah (C.C) size Mü’minlerin böylesine durumlarını, ibret alasınız, diye gösteriyor» diye cevap verdi.

Nitekim ulu Allah (C.C.) buyuruyor ki: "Hiç şüphesiz, Allah’tan size çeşitli ibret manzaraları gelmiştir. Görüp ibret alan kendine iyilik eder, ibret manzaralarına karsı göz yumanlar da kendilerine zarar ederler. Ben sizin basınızda koruyucu değilim." (En'am Sûresi. 104.)

 

Peygamber'imiz (S.A.S.) söyle buyuruyor:

 "Mallarının zekâtını vermeyenler, Allah (C.C) katında Yahudiler ve Hristiyanlar gibidirler. Öşür vergisini vermeyenler, Allah (C.C) katında, ateşperestlerden farksızdırlar."

Zekât ve öşür vermeyenler hem meleklerin hem Peygamber (S.A.S.)'imizin dili ile lanete uğramışlardır, onların şahitlikleri geçersizdir.

Ebû Hureyre (R.A.) sözlerine söyle devam ediyor; «Zekât ve öşür vergisini ödeyenlere ne mutlu! Üzerinde zekâttan dolayı, kabir azabı ve Kıyamet Günü azabı bulunmayanlara ne mutlu! Çünkü malinin zekâtını verenlere ulu (S.A.S.) kabir azabı çektirmez. Kıyamet Günü de vücûdlarını cehennem ateşine haram kılar; hesaplaşmaksızın onları Cennete koyacağı kesindir, öyle kimseler, dudakların yanacağı o demlerde, susuzluk da çekmezler.»

Kabri Ateşler İçinde Olan Gencin Ağabeyi Hikayesi Ebû Sinan Ebû Hureyre (R.A.) Zekât ve öşür En'am Sûresi. 104. Al-i İmran Süresi. 180
Bu Konuyu İlk Önce Sen Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Microsoft Remote Keyboard for Windows XP & Windows 7  Media Center Edition
Microsoft Remote Keyboard for Windows XP & Windows 7 Media Center Edition
James Donkey 118 Avago 3000 DPI 6 Tuş Aydınlatmalı Gaming Mouse (Sıfır)
James Donkey 118 Avago 3000 DPI 6 Tuş Aydınlatmalı Gaming Mouse (Sıfır)