Kefen Soyucu Gencin Tövbesi

Dini Hikaye - Kefen Soyucu Gencin Tövbesi - Kıssadan Hisse

Kefen Soyucu Gencin Tövbesi
Kefen Soyucu Gencin Tövbesi Administrator
Bu içerik 590 kez okundu.

Fakih Ebû'l-Leys (Rahimehullahu) buyurur:

«Bir gün Hz. Ömer. R.A.) Peygamberimizin (S.A.V.) huzuruna ağlayarak girdi. Peygamberimiz O'na: «Niçin ağlıyorsun» diye sordu. Hz. Ömer: «Kapıda bir delikanlı var, öylesine ağlıyor ki, yüreğimi yaktı» diye cevap verdi.

Peygamber (S.A.V.)´imiz Hz. Ömer'e «Onu içeri al» buyurdu. Delikanlı ağlayarak içeri girdi. Peygamber (S.A.V.)´imiz ona «Ey delikanlı, niçin ağlıyorsun?» diye sordu. Delikanlı «Ey Allah (C.C)'in Resul’ü! Birçok günahıma ağlıyorum, bana kızgın olan Allah (C.C)'dan korkuyorum» diye cevap verdi. Peygamber (S.A.V.)´imiz ona «Allah (C.C)'a ortak koştun mu?» diye sordu.

Delikanlı. «Hayır» dedi. Peygamber (S.A.V.)´imiz: «Haksız yere adam öldürdün mü?» diye sordu, delikanlı «Hayır» dedi. Bunun üzerine Peygamber (S.A.V.)´imiz, delikanlıya «O halde yedi kat gök, yedi ket yer ve dağlar kadar bile olsa. Allah (C.C) günahlarını affeder» dedi. Delikanlı «Ya Rasûlallah (S.A.V.)! Benim günahlarım bunlardan daha büyüktür» dedi.

Peygamber (S.A.V.)´imiz, delikanlıya: «Senin günahların Kürsî'den daha mi büyük?» diye sordu, delikanlı: «Evet, daha büyük» diye cevap verdi. Peygamber (S.A.V.)´imiz delikanlıya: «Senin günahların mi, yoksa Arş mi daha büyüktür» diye sordu. Delikanlı: «Günahlarım daha büyük» diye cevap verdi.

Peygamber (S.A.V.)´imiz delikanlıya: «Senin günahların mi büyük, yoksa Allah (C.C)'in affı mi?» diye sordu, delikanlı: «Hiç şüphesiz Allah (C.C) daha büyük ve uludur» diye cevap verdi. Bunun üzerine Peygamber Allah (C.C)´imiz delikanlıya: «Hiç şüphesiz, kocaman bir günah yığını  ancak ulu olan Allah (C.C) affeder, O'nun ulu bağışlayıcılığı bu yığını silebilir.» dedi.

Daha sonra Peygamber (S.A.V.)'imiz delikanlıyı «İşlediğin günahı bana söyle» dedi. Delikanlı: «Senden utanırım, ya Rasûlallah» diye cevap verdi.

Peygamber (S.A.V.)'imiz de gencin söylemesi için ısrar edince, genç şunları anlattı; «Ben yedi yıldan beri kefen soyardım. Geçenlerde Ensar'dan bir cariye ölmüştü, vardım kabrini açtım, kefenini soydum. Kalktım, henüz bir kaç adim uzaklaşmistim ki, şeytan beni dürttü, geri döndüm ve ölü cariyenin ırzına geçtim.

Yine kalkmış gidiyordum, henüz bir kaç adim uzaklaşmıştım ki, cariyenin ayakları üzerine dikildiğini gördüm, bana söyle sesleniyordu: «Ey delikanlı, yazık sana! Mazlumun hakkini zalimden alan Allah (C.C)'dan utanmıyor musun? Beni ölüler arasında Çıplak ve Allah (C.C) katında cünüp bıraktın.»

Bu itirafı duyan Peygamber (S.A.V.)'imiz son derece teessür ve hiddete düşerek, genci huzurundan dışarı çıkarırlar. Peygamberimizin huzurundan kovulan genç, kırk gece Allah (C.C)'a devamlı tövbe etti.

Kırkıncı gece dolunca başını göğe kaldırarak söyle seslendi. «Ey Muhammed'in, (S.A.V.) Âdem'in (A.S.) ve İbrahim’in (A.S) Rabbi. Eğer beni affettiysen, bunu Hz. Muhammed'e (S.A.V.) ve O'nun sahabelerine bildir, değilse gökten ateş indir ve beni içinde yok, böylece beni Ahiret azabından kurtar.»

Bu sırada Cebrail (A.S.) Peygamber (S.A.V.)' imize inerek O'na söyle dedi; «Ya Muhammedi (S.A.V.) Rabb'ın Sena selâm ediyor ve «varlıkları sen mi yarattın?» diye soruyor»

Peygamber (S.A.V.)'imiz Cebrail'e «Haşa, hem beni ve hem de onları yaratan, benim ve onların riskini veren O'dur» diye cevap verdi.

Bunun üzerine Cebrail, Peygamberimize «Allah (C.C) sana bildiriyor ki, Ben o delikanlının tövbesini kabul ettim.»

Bunun üzerine Peygamber (S.A.V.)'imiz hemen delikanlıyı yanına çağırır ve Allah (C.C)'in, tövbesini kabul ettiğini kendisine müjdeler.

 

 

 

Kaynak: İmam Gazali - Kalplerin Keşfi

Kefen Soyucu Gencin Tövbesi
Bu Konuyu İlk Önce Sen Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Microsoft Remote Keyboard for Windows XP & Windows 7  Media Center Edition
Microsoft Remote Keyboard for Windows XP & Windows 7 Media Center Edition
James Donkey 118 Avago 3000 DPI 6 Tuş Aydınlatmalı Gaming Mouse (Sıfır)
James Donkey 118 Avago 3000 DPI 6 Tuş Aydınlatmalı Gaming Mouse (Sıfır)