RTB, İkizdere'de Devrilen Tırdaki Çaylar Hakkında Açıklama Yaptı

Rize Ticaret Borsası (RTB) Başkanı Mehmet Erdoğan, İkizdere'de kaza yapan ve sürücüsünün hayatını kaybettiği tır hakkında 'kaçak çay' taşıdığı iddialarına yönelik açıklama yaptı.

RTB, İkizdere'de Devrilen Tırdaki Çaylar Hakkında Açıklama Yaptı
RTB, İkizdere'de Devrilen Tırdaki Çaylar Hakkında Açıklama Yaptı Administrator
Bu içerik 627 kez okundu.

İkizdere'de kuru çay yüklü tırın devrilmesi sonucu 1 kişi hayatını kaybetti, 1 kişi de yaralandı. 

RTB Başkanı Mehmet Erdoğan, kazanın ardından yazılı ve sosyal medyada bazı kesimler tarafından çay sektörünün töhmet altında bırakıldığını belirterek, 'kaçak çay' taşıdığı iddiaları hakkında şu açıklamalarda bulundu:

"İbrahim Karaca isimli şahsın yönetiminde Özyaşarlar Ltd.Şti’nin taşıyıcılığını yaptığı, Adana Menşeili HMK Tütün Mamülleri Şirketine ait 21 bin 245 kilogram kuru çayın İran'dan Ağrı Gürbulak Sınır Kapısı'nda gümrük işlemine müteakip Rize Çay İhtisas Gümrük Müdürlüğüne sevki sağlanmak üzere yola çıkmıştır. Çay İhtisas Gümrüğü ilimizde olduğu için yurt dışından gelen bütün çaylar ihtisas gümrüğünden geçmek zorundadır. Rize’ye gelen bütün çayların hepsinin kaçak çay olduğu bir yanılgıdır. Bu tür açıklamalara dikkat etmek gerekir. Ayrıca tırın devrilmesi nedeniyle tırda bulunan kuru çaydan Rize Tarım Müdürlüğü numune almış, analizlerini yapmaktadır. Yine ayrıca devrilen tırdaki çaylar Gümrük Müdürlüğü personelinin nezaretinde başka bir araca nakledilerek ihtisas gümrüğüne sevki sağlanmıştır. Bizler konuyla ilgili yetkililerle ayrıntısıyla görüştük. Yine tekrar ediyorum her gelen çayı kaçak çay getiriyorlar diye halkı bilerek yanıltıp çay sanayicilerini zan altında bırakmak doğru değildir. Özellikle makam mevki sahibi arkadaşların bu açıklamaları yaparken çok daha fazla dikkat etmesi gerekir."

 

 

Kaynak:https://www.rizedeyiz.com/

Rize Ticaret Borsası (RTB) Başkanı Mehmet Erdoğan kaçak çay Rize Çay İhtisas Gümrük Müdürlüğü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X