İkizdere'de Likapa Hasadı Başladı

İkizdere'de 'mavi yemiş' olarak bilinen likapa bahçelerinde hasat başladı.

İkizdere'de Likapa Hasadı Başladı
İkizdere'de Likapa Hasadı Başladı Administrator
Bu içerik 526 kez okundu.

Rize’de son yıllarda Muradiye, İkizdere, Güneysu başta olmak üzere bir çok yerinde üretilen ve kilosu 50 TL’lere satılan likapa toplanmaya başlandı.  

Rize'nin İkizdere ilçesinde çiftçilik yapan Emine Baş, ilçedeki yıllardır bahçesinde likapa üretimi yapıyor. Ülkemizde pek üretimi yapılmayan ve birçok hastalığa şifa kaynağı olan meyve her yıl bir kez hasat ediliyor. Yaban mersini olarak da bilinen likapanın şeker hastalığına da iyi geldiği belirtiliyor. 

İkizdere ilçesinde yaşayan Emine Baş, likapanın geçmişten günümüze gelen bir tarım meyvesi olduğunu belirterek; “Bu meyve daha önce dağlık kesimlerde kendiliğinden olurdu. Çocukken toplar severek yerdik. Son yıllarda İlçe Tarım Müdürlüğü de bu konuda destekler veriyor. Bizde bu fideleri diktik. İyide ürün veriyorlar. Topladığım meyveleri kendim eş dost gönderiyorum. Kilosunu 50 liradan satılıyor. Bakımı çok kolay, zahmeti yok. Bu meyveyi genellikle şeker ve gözünde problem olanlar tercih ediyor. Özellikle bölgemizde yaşayanlara yetiştirmesini tavsiye ediyorum” dedi.

 

 

Kaynak:https://www.rizedeyiz.com/

İkizdere'de Likapa Hasadı Başladı İkizdere Likapa mavi yemiş likapa bahçeleri çiftçilik yapan Emine Baş Kilosunu 50 liradan satılıyor likapanın şeker hastalığına da iyi geldiği belirtiliyor ikizdere haber ikizdere haberleri i
Bu Konuyu İlk Önce Sen Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Microsoft Remote Keyboard for Windows XP & Windows 7  Media Center Edition
Microsoft Remote Keyboard for Windows XP & Windows 7 Media Center Edition
James Donkey 118 Avago 3000 DPI 6 Tuş Aydınlatmalı Gaming Mouse (Sıfır)
James Donkey 118 Avago 3000 DPI 6 Tuş Aydınlatmalı Gaming Mouse (Sıfır)