Avrupalı Kayakçılar Heliski İçin Kaçkarlar’ı Tercih Etti

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle zor günler yaşayan Avrupa'da bu yıl kayakçılar, Kaçkar Dağları'na ilgi gösterdi.

Avrupalı Kayakçılar Heliski İçin Kaçkarlar’ı Tercih Etti
Avrupalı Kayakçılar Heliski İçin Kaçkarlar’ı Tercih Etti Administrator
Bu içerik 230 kez okundu.

Rize'nin Çamlıhemşin ilçesi Ayder Yaylası'nda, 10 yılı aşkın süredir devam eden Heliski sporu için bu yıl başta İsviçre, İtalya, Avusturya, Almanya, Fransa, Kanada, Amerika ve Rusya olmak üzere farklı ülkelerden sporcular, Kaçkarlar'a gelecek.

İki hafta sonra başlayacak helikopterle kayak sporu Heliski için geçen yıldan fazla rezervasyon alındı. 

 

Avrupalı kayakçılar Heliski için Kaçkarlar’ı tercih etti

 

Rize Kültür ve Turizm Müdürü Esra Alemdaroğlu "Kış sezonunda bölgeye önemli bir hareketlilik kazandıran Heliski için tüm hazırlıklar yapıldı. Geçen yıldan daha fazla katılımcı bekleniyor" dedi.

Heliski, dünyada Alaska, Kanada ve Alp Dağları'nda yapılan, Türkiye’de ise sadece Rize'nin Kaçkar Dağları'nda gerçekleştiriliyor.

 

Avrupalı kayakçılar Heliski için Kaçkarlar’ı tercih etti

 

Haftalık 10 bin euro ödüyorlar

Kişi başı haftalık 10 bin euroyu bulan rakamlar ödeyen sporcu kafileleri, Kaçkarların zorlu ve dik yamaçlarda adrenalin yaşayacak. 

Helikopterlerle alınarak dağların zirvesine bırakılan sporcular, kayarak vadilere inecek. Helikopterle tekrar zirveye bırakılacak olan kayakçılar, gün boyu zorlu ve dik yamaçlardan kayarak, heyecan yaşayacak. 

 

Avrupalı kayakçılar Heliski için Kaçkarlar’ı tercih etti

 

“Heliski kış sezonunda bölgeye önemli bir hareketlilik kazandırıyor”

Rize Kültür ve Turizm Müdürü Esra Alemdaroğlu, ocak - nisan ayları arasında Kaçkarlar ‘da Heliski için misafirlerin ağırlandığını söyledi.

Alemdaroğlu, "Her yıl sayı artıyor. Pandeminin yaşandığı dönemde yurt dışı organizasyonlarında zaman zaman revizyon yapmaya ihtiyaç duyulsa da umut ediyoruz ki bu yılki Heliski sezonunda da sağlıklı ve güvenli bir sezon geçiririz. Heliski kış sezonunda bölgeye önemli bir hareketlilik kazandırıyor. Rize'nin kışın da potansiyelini fark etmemiz, bu alandaki yatırımları, tesisleri, aktivite alanlarını çeşitlendirmemiz açısından Heliski yol gösterici oluyor" dedi.

 

Alemdaroğlu Heliski ile sporun çeşitlilik kazandığını ve kalitenin arttığını vurguladı:

"Profesyonellik ve özel ekipman gerektiren bir spor yapılıyor. Sporun maliyeti de yüksek. Bu spor turizmimize hem çeşitlilik hem de kalite kazandırıyor. Uluslararası boyutta da gelen sporcuların kendi sosyal medya hesaplarından burada yaptıkları aktiviteleri paylaşmaları ile birlikte ilimizin tanıtımına da önemli katkı sağlıyor.”

 

Kaynak:https://www.trthaber.com/haber/

Avrupalı Kayakçılar Heliski İçin Kaçkarlar’ı Tercih Etti Ayder Yaylası Rize'nin Çamlıhemşin
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Microsoft Remote Keyboard for Windows XP & Windows 7  Media Center Edition
Microsoft Remote Keyboard for Windows XP & Windows 7 Media Center Edition
James Donkey 118 Avago 3000 DPI 6 Tuş Aydınlatmalı Gaming Mouse (Sıfır)
James Donkey 118 Avago 3000 DPI 6 Tuş Aydınlatmalı Gaming Mouse (Sıfır)