Rize'de Gizlenen Temaslılara Karşı Yeni Önlem

Rize'de corona virüs testi pozitif çıkan bazı hastaların, temaslılarını gizledikleri ortaya çıktı. İl Sağlık Müdürlüğü, testi pozitif çıkan kişinin temaslı olarak belirttiği kişilerle birlikte, çevresindeki yakın temas ihtimali yüksek olan kişilere de test yapılmasını kararlaştırdı.

Rize'de Gizlenen Temaslılara Karşı Yeni Önlem
Rize'de Gizlenen Temaslılara Karşı Yeni Önlem Administrator
Bu içerik 220 kez okundu.

Rize'de gizlenen temaslılara karşı yeni önlem - 1

Kentte corona virüsle mücadele yürüten filyasyon ekipleri testi pozitif çıkan bazı hastaların temaslılarını gizlediklerini belirledi.

Rize'de gizlenen temaslılara karşı yeni önlem - 2

İl Sağlık Müdürlüğü de testi pozitif çıkan kişinin temaslı olarak belirttiği kişilerle birlikte, çevresindeki yakın temas ihtimali yüksek olan kişilere de test yapılmasını kararlaştırdı.

Rize'de gizlenen temaslılara karşı yeni önlem - 3

Filyasyon ekipleri bundan sonra vakaları aza indirebilmek amacıyla sonucu pozitif çıkan hastaların olduğu eve komşu durumdaki apartman dairesi ile mahalle ve köy yerlerindeki müstakil evlerde yaşayan vatandaşlardan uygun gördükleri kişilerden numune alacak.

Rize'de gizlenen temaslılara karşı yeni önlem - 4

SAĞLIK MÜDÜRÜ TEPE: TEMASLILARI GİZLİYORLAR

Rize İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe, son zamanlarda birçok pozitif vatandaşın ısrarlara rağmen gerçekte temas ettikleri kimseleri yeterince bildirmeyip, isimlerini gizlediklerinin belirlendiğini söyledi.

Rize'de gizlenen temaslılara karşı yeni önlem - 5

''İYİLİK ETTİKLERİNİ DÜŞÜNÜYORLAR AMA...''

Tepe, şöyle konuştu:

''Temas ettikleri kişileri bildirmemekle onlara iyilik ettiklerini düşünseler de gerçekte asla bu durum bildirmedikleri kişinin lehine değildir. Bu sebeple zamanında tespiti yapılıp hem erken tedaviye başlamaları hem de başkalarına ve sevdiklerine bulaştırmaları engellenebilecek iken sırf bildirilmemeleri sebebi ile sorunlar büyüyüp, acılar çoğalmaktadır. Yaptığımız gözlemlerde halen süre gelen kısıtlamaların ciddi olumlu etkisine rağmen bulaşmanın aynı evde kalmayan yakın aile fertlerinin, yakın akraba eş dost, komşu ziyaretlerinin kısıtlama günlerinde dahi büyük ölçüde devam etmesi sonucu ortaya çıktığı tespit edilmiştir.

Rize'de gizlenen temaslılara karşı yeni önlem - 6

''EKİPLERİMİZ UYGUN GÖRDÜĞÜ KİŞİLERDEN NUMUNE ALACAK''

Bu minvalde virüsün yayılmasını, halkımızın olumsuz etkilenmesini en aza indirebilmek amacıyla artık sonucu pozitif çıkan hasta veya hastalarımızın olduğu eve komşu durumdaki gerek apartman dairesi gerekse de mahalle ve köy yerlerindeki müstakil evlerde yaşayan vatandaşlarımızdan da filyasyon ekiplerimizin uygun gördüğü kişilerden numune alınacaktır. Yani sadece pozitif çıkan kişinin temaslı olarak belirttiği kişilerden değil, çevrede yakın temas ihtimali yüksek olan kişilerden de numune alımı sağlanmış olunacaktır. Çünkü komşu ailelerinin çocuklarının dahi birbiriyle temas etmesiyle bile virüs bulaşabilmektedir.''

Rize'de gizlenen temaslılara karşı yeni önlem - 7

''HENÜZ FIRTINA DİNMİŞ, TEHLİKE GEÇMİŞ DEĞİL''

İnsanları daha iyi korumak ve virüsün yayılım hızını azaltmak adına bu tedbirin uygulanmasına başlandığını söyleyen Tepe, “Vatandaşlarımızdan kendi faydalarına olacak bu uygulamaya tam destek olmalarını talep ediyoruz. Tünelin sonundaki ışık her ne kadar görünmüş gibi olsa da önümüzde soğuk kış günleri bizi beklediği hasebiyle vaka sayılarının tekrardan artması olasılığına karşın her zamanki kadar tedbirli ve temkinli olmak zorundayız. Asla ve asla rehavete kapılmayalım. Henüz fırtına dinmiş, tehlike geçmiş değildir” diye konuştu.

Rize'de gizlenen temaslılara karşı yeni önlem - 9

Rize'de gizlenen temaslılara karşı yeni önlem - 10

Haber: DHA  - Kaynak

Rize'de Gizlenen Temaslılara Karşı Yeni Önlem
Bu Konuyu İlk Önce Sen Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Microsoft Remote Keyboard for Windows XP & Windows 7  Media Center Edition
Microsoft Remote Keyboard for Windows XP & Windows 7 Media Center Edition
James Donkey 118 Avago 3000 DPI 6 Tuş Aydınlatmalı Gaming Mouse (Sıfır)
James Donkey 118 Avago 3000 DPI 6 Tuş Aydınlatmalı Gaming Mouse (Sıfır)