(CHP) Rize İl Başkanı Saltuk Deniz ''Çay üreticileri ihanete uğramıştır''

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, aralarında siyah çayın da yer aldığı Azerbaycan menşeli bazı gıda ürünleri için gümrük vergisiz tarife kontenjanı açılmasına tepki gösterdi.

(CHP) Rize İl Başkanı Saltuk Deniz ''Çay üreticileri ihanete uğramıştır''
(CHP) Rize İl Başkanı Saltuk Deniz ''Çay üreticileri ihanete uğramıştır'' Administrator
Bu içerik 355 kez okundu.

Cumhurbaşkanlığı'nın 02.03.2021 tarih ve 31411 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan kararıyla Azerbaycan'dan gümrük vergisiz 300 ton çay ithalatı serbest bırakılması kararına CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz Tepki gösterdi.

Deniz yaptığı açıklamada, "ÇAYKUR’un 100 bin tonun üzerinde stoğunun bulunduğu, çayların depolarda küflendiği bir dönemde yurt dışından gümrüksüz çay ithalatına izin verilmesi, Türk çayına vurulan en büyük darbedir. Çay üreticileri ihanete uğramıştır" dedi.

Deniz, gümrüksüz çay ithalatına izin verilen Azerbaycan’ın toplam yıllık çay üretim miktarı bin ton olduğunu ve bunun 300 tonunu Türkiye'ye ihraç edeceğini belirterek, "Kalan çay miktarı 700 ton. Azerbaycan’ın nüfusu 9 milyon 981 bin.  Azerbaycan'da kişi başına çay tüketimi 0,21 kilogram. Yıllık çay tüketim miktarı 2 bin ton. Yıllık çay üretimi bin  ton. Yani Azerbaycan çay ithalatçısı bir ülke. Ülke içindeki çay ihtiyacını karşılamak için ürettiği çay kadar dışarıdan da çay satın alıyor. Türkiye ise kendi vatandaşının çay talebini karşılamak için yurt dışından çay ithal eden Azerbaycan’dan çay ithal edecek. Bunu anlamak mümkün değil." diye konuştu.

Deniz açıklamasında, "Azerbaycan’ı desteklemek için alışveriş yapacaksak Azerbaycan’a ÇAYKUR’un depolarında biriken çaylarından satalım ya da farklı ürünlerle çayı takas edelim.  Hem ÇAYKUR’un stok sorunu çözülmüş olur, hem kendi çay üreticimiz desteklenir, hem de Azerbaycan’ı ihtiyacı olan bir üründe desteklemiş oluruz. Ülkeler arası ticaret bu şekilde olmalıdır. Azerbaycan'a çay satmamız gerekirken onlardan gümrük vergisiz çay almamızı sağlayacak düzenleme yapılmasında başka bir amaç olduğunu anlıyoruz." ifadelerini kullandı.

Deniz, bu konuda merak ettiklerini, "Azerbaycan’dan çay ithalatını kim ve nasıl yapacak?, Bu işten kimler para kazanacak? Bu karar kimlere para kazandırmak için alındı?" soruları ile yetkililere yöneltti.

Alınan kararın Türk çayına en büyük ihanet olduğunu belirten Deniz, "Bu kararla çay üreticilerine haksızlık ve vefasızlık yapılmıştır. Saray ve AKP aldıkları bu kararın nedenlerini çay üreticisine anlatabilmelidir. Stoklarımız çay doluyken bu ticaret Türk çayına yapılan bir ihanettir." sözleriyle açıklmasını tamamladı.

 

 

 

Kaynak:https://www.rizedeyiz.com/

(CHP) Rize İl Başkanı Saltuk Deniz Çay üreticileri ihanete uğramıştır
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X