Güneyce (Varda) Genel Bakış/Genel Bilgiler

Güneyce’nin eskiden beri bilinen üç adı vardır. Bunlar; Varda, Hacı Şeyh Köyü ve Güneyce’dir.

Güneyce (Varda) Genel Bakış/Genel Bilgiler
Güneyce (Varda) Genel Bakış/Genel Bilgiler Administrator
Bu içerik 759 kez okundu.

Güneyce’nin bilinen ilk adı Varda’dır. 1897 ile 1934 yılları arasındaki kayıtlarda Hacı Şeyh Köyü olarak geçmektedir. 1935 yılından günümüze kadar Güneyce adı kullanılmaktadır.

Güneyce 1945 yılına kadar İkizdere’ye bağlı bir köy iken; 25.06.1945 tarihinde kabul edilip, 01.08.1945 tarihinde yürürlüğe giren 4769 Sayılı Kanun ile ilçe merkezi olmuştur. Bu kanunla İkizdere’nin tüm köyleri ile Kalkandere’nin Çayırlı, Kayabaşı, Yokuşlu, Soğuksu ve Hurmalık köyleri Güneyce’ye bağlandı. Güneyce Çarşı, Yeşiltepe, Kızıltepe, Kurtuluş ve Köprübaşı olmak üzere beş mahalleye ayrıldı.

19.12.1945 tarihinde yapılan seçimle Güneyce’de Belediye Teşkilatı kuruldu.

20.06.1952 tarih ve 5967 sayılı kanunla ilçe merkezi İkizdere’ye kaldırıldı. Güneyce bir müddet köy olarak kaldıktan sonra 1955 yılında bucak merkezi oldu.

1990 yılı nüfus sayımı sonuçlarına göre Güneyce’nin belediye nüfusu 3454’dür.

Güneyce’de yerleşen vadinin her iki yakasına yayılmış durumdadır. Arazi ve yerleşimin ağırlıklı kısmı vadinin batı yakasında kalmaktadır. Şehir merkezi vadinin kenarında Rize-Erzurum karayolu üzerindedir. Rize’ye 42 km, İkizdere’ye 12 km, Trabzon’a 84 km, Erzurum’a 215 km mesafededir.

Güneyce’de arazi ortalama %45-60 meyilli olup; genellikle çay tarımı yapılmaktadır. Son yıllarda hayvan besiciliği iyice azalmıştır. Yaklaşık 37.5 km2 arazinin büyük kısmı ormanlarla kaplıdır.

Güneyce (Varda)’de Yaşam

Güneyce Beldemiz günümüzde neredeyse %95 oranında nüfus olarak boşalmış durumdadır. Nitekim bunun sonucunda Belediyesi kapatılma durumu ile karşı karşıyadır.

Gurbete göç etmiş olan hemşerilerimiz genelde Mart ve Ekim ayları arasında Güneyce’ye gelerek gerek çay kesmekte gerekse yaz tatilini geçirmektedirler.

Beldemizin engebeli ve meyilli arazisi çoğu tarım faaliyetlerini engellediğinden bölge şartlarına en çok uyan çay yetiştiriciliği çoğunlukla tercih edilmektedir.

Beldemizde yer yer kivi yetiştiriciliği, mısır, fasülye, salatalık gibi ailelerin ihtiyaçlarını karşılayacakları oranda tarımsal yetiştiricilikte yapılmaktadır.

Çoğu bilim projelerinde kullanılan ve ilaç yapımı içinde çalışmalar yapıldığını bildiğimiz karayemiş beldemizin önemli tarımsal meyveleridir. Bunun yanında çeşit çeşit armut ağaçları, yer yer fındık ve ceviz ağaçları ile ıhlamur ağaçlarından elde edilen ürünler ile hemşerilerimiz ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar.

 

 

Kaynak: Güneyce Belediyesi Bülteni – Kaynak:İsa Dilbaz 

Güneyce (Varda) Genel Bakış Genel Bilgiler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X