İkizdere’de Baba Evini Motorlu Testere İle İkiye Bölen Kardeşlerin İnadı

İkizdere’nin Çiçekli Köyü’nde babadan kalma ev konusunda anlaşmazlığa düşen iki kardeş ilginç ve benzeri duyulmamış bir çözüm buldu.

İkizdere’de Baba Evini Motorlu Testere İle İkiye Bölen Kardeşlerin İnadı
İkizdere’de Baba Evini Motorlu Testere İle İkiye Bölen Kardeşlerin İnadı Administrator
Bu içerik 626 kez okundu.

Ahşap evi motorlu testere ile ortadan ikiye bölerek paylaşan kardeşlerden biri kendine düşen bölümü yıkıp yerine aynı boyutlarda yeni ev yaptı. Ancak diğer kardeş ise kendi payına düşen evi yıkıp yerine 3 katlı bina yapınca ortaya da ilginç bir yapı çıktı.
 

İkizdere’nin Çiçekli Köyü Anzer Yaylası’nda vefat eden Sabri Kangel’e ait 150 metrekarelik tek katlı ahşap ev oğulları Ali ve Ahmet Kangel’e miras kaldı. İki kardeş arasında ahşap evin yıkılarak yeniden yapılması konusunda anlaşmazlık çıkınca devreye muhtar ile birlikte köy ihtiyar heyeti girdi. Görüşmelere rağmen iki kardeşin arasındaki anlaşmazlık çözülemeyince evin paylaştırılmasına karar verildi. Ahşap ev, yapılan ölçümlerin ardından motorlu testere ile ortadan bölünerek 4 yıl önce iki kardeş arasında paylaştırıldı.
Ali Kangel, kendi payına düşen 75 metrekarelik eski evi yıkıp yerine diğer eve bitişik aynı boyutlarda yeni bir ahşap ev inşa etti. Bu kez de Ahmet Kangel harekete geçti. Oda kendi payına düşen evi yıkıp yerine bu kez 3 katlı bina inşa edince ortaya sıra dışı bir yapı çıktı. Yaylada ilginç yapıyı görenler şaşkınlığını gizleyemiyor. İl dışında yaşayan iki kardeş ise yaz aylarında çok kısa süreliğine geldikleri evlerinde kalıyor.

‘KEÇİ İNADI BU’
Yayla sakinlerinden Fetih Karaduman, iki kardeşin anlaşmazlık yaşadığını belirterek İki kardeş arasında bir husumet oluştu. Keçi inadı bu. Biz bunlara yalvarıyoruz ama dinlemiyorlar. Kendi bildiklerini yapıyorlar. İki evi birleştirip biri alta biri üste geçse daha iyi olacak dedi.
Aslan Arıcan da Babadan kalan evi iki kardeş anlaşarak ahşap yapmaları gerekiyordu. Bir kardeş ahşaptan diğer kardeş ise betondan ev yaptı. Eski ahşap olsaydı veya kaplansaydı iyi olurdu ama biri ahşap olarak bıraktı, diğeri betondan yaptı. Kardeşler evi böyle bölmüş. Biri betondan yeni ev yaptı. Diğer ise ahşaptan yaptı. İşlerine öyle geldi diye konuştu.
  

 

Kaynak: DHA 

Ali ve Ahmet Kangel İkizdere'de Baba Evini İkizdere'nin Çiçekli Köyü İkizdere'nin Çiçekli Köyü Anzer Yaylası Kardeşlerin İnadı Motorlu Testere İle İkiye Bölen İkizdere’de Baba Evini Motorlu Testere İle İkiye Bölen Kardeş
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X