Ihlamur (Yukarı Kapse) Köyü Hakkında Bilgiler
Bilgi Yeterliliğini Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin
Yazarı Değerlendirin
Sitemizi Değerlendirin
4.3Genel Puan
Okuyucu Puanı: (2 Votes)

İkizdere Ihlamur (Yukarı Kapse) Köyü Hakkında Bilgiler

Hakkında

 Ihlamur, Rize ilinin İkizdere ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe

Eskiden adı “Kapse köyü” olarak bilinirdi. Köyün bir de dağın aşağılarında kalan kısmı olduğu için bu bölgeye “Yukarı Kapse” dendi. Fakat yıllar önce bütün Rize köylerinin ismi güncel isimlerle değiştirildi ve bu bölgede pek çok ıhlamur ağacı olduğundan buraya ıhlamur köyü dendi.

Kültür

Hamsi ekmeği başta olmak üzere bütün yiyeceklerin hamsili çeşitleri mevcuttur. Aynı zamanda “hoşmer” adı verilen, mısır unuyla yapılan bir yiyeceğin yanında muhlama, lahananın hası ve hamsi çorbası gibi yemeklere sahiptir.

Coğrafya

Rize iline 59, İkizdere ilçesine 5km.uzaklıktadır

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Yazları dahi yağış alabilir fakat yaz yağmurları uzun süreli olmayıp ardından şaşırtcı bir şekilde günlük güneşlik olabilir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Köyde herkes çay yetiştirir ve her sene yaz döneminde Mayıs ve Ağustos ayları ile Eylül’ün sonlarında olmak üzere 3 kez bu çayları keserek satarlar, geçimlerini bundan kazanırlar. Eski dönemlerde neredeyse herkesin hayvanı varken şimdilerde pek az insan hayvan beslemektedir.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamakta, taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.