İKİZDERE YAYLALARDA FIRTINA HASARI BÜYÜK(Galeri Haber)

İKİZDERE YAYLALARDA FIRTINA HASARI BÜYÜK(Galeri Haber)
Haberi Değerlendirin
Sitemizi Değerlendirin
Haberi Yazarını Değerlendirin
Haberi Kaynağını Değerlendirin
4.4Genel Puan
Okuyucu Puanı: (0 Votes)

     23 Nisan günü bölgede şiddetli esen rüzgârın yayla evlerine verdiği hasarlar gün yüzüne çıkmaya başladı.

    İkizdere’de rakımı 2000 metrelere varan yüksek kesimlerdeki Çağrankaya ve Demirkapı yaylalarındaki evlerde maddi hasarlar oluştuğu yaklaşık 200’e yakın ev çatısının uçtuğu belirlendi. İlçedeki en büyük yayla olan 4 köy ve 2 mahalle halkının kullandığı 2 cami ve 1 Sağlık evinin hizmet verdiği Çağrankaya Yaylasında birçok evin çatısı uçmuş durumda. Betonlaşma olmadan eski otantik yapısını korumaya yönelik genellikle ahşap evlerin yapıldığı Demirkapı yaylasında da birçok evde hasar meydana geldiği görüldü.

     Kar’dan kapalı yollar açılınca hasar görüldü

     Adı geçen yaylalarda kar dolayısıyla yollar kapalı olduğundan, daha sonra Özel İdare ekiplerinin başlattığı yol açma çalışmalarıyla yaylalara ulaşılınca hasarın büyüklüğü ortaya çıktı. Hasar tespiti için İstanbul’dan yaylaya gelen Demirkapı Köyü Yardımlaşma Derneği Başkanı Cafer Turanlı ve ekibinden Muhittin Demirli, İslam İslamoğlu, Fuat Ömeroğlu, Şenol Demirli, Efecan Turanlı ve Cihan Sarı hasar gören evleri fotoğraflayıp tespit etti.

    Benzer bir felaketin 2015 Mart ayında da yaşandığını söyleyen Dernek Başkanı Cafer Turanlı “o zaman zarar gören köylülerimize maddi yardım için Dernek olarak Rize Valiliğimize müracaat etmiştik ama yaylalar daimi ikamet olarak kullanılmadığından afetten yardım yapılamayacağını söylemişlerdi. Burada birçok evde kapı pencere ve çatılar tamamen uçmuş, gerçekten büyük maddi zarar var. Köydeki herkesim maddi durumu bir değil, aramızda çok mağdur insanlar var. Evlerini onaramayacak derecede parasız insanlarımız var. Bu insanlarımız evleri zarar gördüğü için çok mağdur durumda. Bu yaşanan normal bir fırtına değil gerçekten şiddetli bir afet. Çok şiddetli fırtına oldu. Komşu köyde minareyi devirdi. Yaylalar yazın kullanılan yerdir. Suriye’den kaçıp gelene her türlü konaklama barınma yardımı yapılıyor da kendi insanımıza 10-15 çatı sacı çok görülüyor. Bizim insanımıza yazık günahtır. Memleketine asi olmayan insanlara daha çok yardım yapılmalıdır” dedi.

 

Haber:İsmet KÖSOĞLU

Kaynak

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.