Rize eski Belediye Başkanlarından Ekrem Orhon anısına yapılan Ovit Dağı zirvesi 10.kez 90 dağcının katılımıyla yapıldı.

Rize’deki bir gurup dağcı tarafından ilki 2005 yılında gerçekleştirilen Ovit Dağı Ekrem Orhon zirvesi bugün 10.kez yapıldı.29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında Rize Verçenik Dağcılık Kulübü tarafından yapılan Ovit Zirvesi olumsuz hava şartları olabileceği gerekçesiyle 5 gün öne alınarak Pazar günü yapıldı. İkizdere Kaymakamı H.İbrahim Kazar, İkizdere ve İspir Belediye Başkanları Hasan Kösoğlu Osman Çakır’ında katıldığı zirve yürüşüne 90 dağcı katıldı.

Verçenik Dağcılık Kulübü Başkanı Emin Ali Kalcıoğlu’nun başkanlığında Ovit Dağının araçla ulaşılan 2640 metre güzergâhında toplanan ekip saygı duruşu ve İstiklal marşı okunmasıyla 4 saat sürecek 3200 metre yükseklikteki Ekrem Orhon zirvesine yürüyüşe başladı. Yürüyüş başlamadan bir konuşma yapan Verçenik Dağcılık Bakanı Emin Ali Kalcıoğlu’biz burada Ekrem Orhon adına bir yürüyüşü 10.kez yapıyoruz.3200 metre zirveye Ekrem Orhon ismini verdik ve bu isim Dağcılık haritalarında tescillendi. Cumhuriyetimizin 92.kuruluş yıldönümünde yaptığımız bu anlamlı yürüyüşle gazi ve şehitlerimizi de anmış oluyoruz.14 milyon insanla Cumhuriyeti kuran Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşlarını rahmetle anıyoruz. Rize Dağcılık Kulüpleri olarak bu kez şehitlerimizi birlikte anıyoruz. Zirveye adını veren Ekrem Orhon eski reisimizdi. Herkes reis olabilir ama baba olamaz. Biz burada baba reis Ekrem Orhon’u da anmış oluyoruz.’dedi.

Verçenik Dağcılık, Rize KDRK ile Hopa Belediyesi Gençlik Merkezi dağcılarından 90 kişinin katıldığı Dağcılık Kulüpleri Tırmanışı sık sık yoğun sis ve yağmur altında yapıldı.Dağcıların yürüyüşü devam ederken ,yürüyüşe katılamayanlar İspir ilçesine giderek tarihi ve turistik yerleri gezdi.İspir Kalesine çıkanlar daha sonra Çoruh Nehri kenarındaki İDOS tesislerinde düzenlenen yemek ve sohbet toplantısıyla Rize’ye geri döndüler.

EKREM ORHON ZİRVESİ (2) EKREM ORHON ZİRVESİ (3) EKREM ORHON ZİRVESİ (4) EKREM ORHON ZİRVESİ (5) EKREM ORHON ZİRVESİ (6) EKREM ORHON ZİRVESİ (7) EKREM ORHON ZİRVESİ (8) EKREM ORHON ZİRVESİ (9) EKREM ORHON ZİRVESİ (10) EKREM ORHON ZİRVESİ EKREM ORHON ZİRVESİ (1)

Haber Kaynağı: http://www.rizeninsesi.net/2015/10/26/rizede-10-ekrem-orhon-zirvesi-yapildi/#ixzz3pnLgehzF

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.