İkizdere'deki Dünyanın en uzun ikinci tüneli: OVİT
Haberi Değerlendirin
Yazarı Değerlendirin
Projeyi Değerlendirin
Sitemizi Değerlendirin
4.5Genel Puan
Okuyucu Puanı: (0 Votes)

Başbakan Yıldırım’ın ışık görünme törenine katıldığı Ovit Tüneli, İkizdere ilçesi ile Erzurum’un İspir ilçesini birbirine bağlıyor.

Bir milyar 140 milyon liraya mal olan, 14 kilometre ile dünyadaki en uzun ikinci tünel olma özelliğini taşıyan Ovit’in tamamlanarak hizmete açılmasıyla, Rize-Erzurum karayolu transit taşımacılığa uygun hale gelecek, Karadeniz limanlarına ulaşımın rahatlaması ile bölge ülkelerinin uluslararası ticaretini Karadeniz üzerinden daha güvenli şekilde gerçekleştirmesi hedefleniyor.

 Başbakan Yıldırım, törende yaptığı konuşmada, “14 yılda 80 yılda yapılandan fazla bölünmüş yol ve yatırım yaptık. Bu da Recep Tayyip Erdoğan farkı. Sizin uşağınızın farkı. Dev projeler yapıyoruz. ‘Türkiye bunları niye yapıyor’ diyorlar. Kıskançlıktan hasetlikten ne yapacaklarını şaşırdılar. Kıskanmayın kardeşim çalışın sizin de olsun” dedi. Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan’dan tonelin 2018’de biteceğini öğrenen Yıldırım, “Olur mu, 2018’e bekler misiniz? Bak buradan müteahhitlere, yüklenicilere ve bakanımıza açıkça söylüyorum. Bu tünel 2017’nin sonunda hizmete girecek. Ona göre hesabınızı yapın. Ona göre çalışmalarınızı yapın” talimatı verdi.

İkizdere Ovit Dağı’nda düzenlenen törenin ardından Başbakan Yıldırım, beraberindeki bakanlarla tünele giderek, hazırlanan harita üzerinde Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan’dan bilgi aldı. Tünelin diğer tarafında bulunan işçiler, ellerinde Türk bayrağı ve alkışlarla Yıldırım’ı karşıladı.

HAKAN GÖKTEPE-AA

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.