KAYMAKAMLIK DESTEĞİYLE ÇALIŞMA BAŞLATILDI - İKİZDERE SALEP YETİŞTİRİLECEK
Haberi Değerlendirin
Yazarı Değerlendirin
Sitemizi Değerlendirin
4.2Genel Puan
Okuyucu Puanı: (0 Votes)

İkizdere Kaymakamlığının ilçe halkına gelir sağlaması için üretmeyi düşündüğü salep bitkisi için İlçe Tarım Müdürlüğü ile ortak proje geliştiriyor.

Geçimlerini daha çok tarım, hayvancılıkla sağlayan İkizdere İlçesi’nde salep bitkisi üretebilmek için çalışmalara başlandı. Bu bitki 700 metre rakımdaki arazide yetişiyor. İkizdere ilçemiz buna uygun bir yer. Yılda sadece 1 ay boyunca toplanabilen salep bitkisi, tencerelerde kaynatıldıktan sonra kurutularak satışa çıkarılıyor. Geçen yıl kilosu 300 liradan alıcı bulan salebin pazarı hazır.

BİZİM İÇİN ALTIN DEĞERİNDE

Mayıs ve Haziran aylarının belirli zamanlarında toplanması gereken salep bitkisinin ömrünün de kısa olduğunu belirten Kaymakam H.İbrahim Kazar “Bizim için altın değerinde. Çünkü salep fiyatları neredeyse altınla yarışıyor. Bu topladığımız dondurma mayasıdır. Bunlar 15- 20 gün içinde toplanması gereken ürün. Dağlık alanları daha çok seven bu bitki inanıyorum ki ilçemizin yeni geçim kaynağı olacak. Pazar sorunu yok.Dondurma firmaları ilk alıcılarımız olacaktır.Malın üretildikten sonra satmak için pazarı hazır. Salep bitkisi herhangi bir işleme tabi tutulmadan isteyen şirketlere hemen satılmış olacaktır” dedi.

 

 

 

Kyn:http://www.zumrutrize.com/33168_ikizderede-salep-yetistirilecek.html

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.