GENÇLİK,  SPOR VE ETİK TOPLUM
Hikmet TATOĞLU

GENÇLİK, SPOR VE ETİK TOPLUM

Bu içerik 825 kez okundu.

Genç nesil yani diğer tabiriyle gençlik; toplumların en enerjik ve en yaratıcı katmanını oluşturduklarından dolayı tarih boyunca toplumların geleceğinde belirleyici bir rol üstlenmiş ve bu rolü en iyi şekilde de oynamıştır. Buradan yola çıkarak şu tespiti yapmak gayet yerinde olacaktır: İyi yetiştirilmiş bir genç nesil bugünün temin edilmek istenen huzur ortamının ve aynı zamanda geleceğin de teminatıdır. Ancak toplumsal hayata temel oluşturan ahlaki norm ve değerlerden yeteri kadar beslenememiş bir gençlik; sosyal hayatta etik davranışlar sergileme yetisini zamanla kaybeder ve “Etik Toplum” ilişkisi kuramaz. Kurulamayan bu ilişki hem toplumdaki huzur ve güveni yok eder hem de oluşan huzursuz ve güvensiz ortamın etkisiyle gelecek nesillerin ahlaki değerlerden soyutlanıp erdemli olamama sorununu zincirleyerek devam ettirir. Bu nedenle “Gençlik” son derce hassas ve toplumun geleceği açısından kontrol edilmesi ve yönlendirilmesi gereken en önemli kesimdir.

    Gençlik, evden uzaklaşma ve topluma açılma çağıdır. Unesco'nun tanımına baktığımızda; gençlik çağı, cesaretin çekingenliğe, serüven isteğinin rahata üstün geldiği çağdır. Çünkü gençlik çağının verdiği enerjiden gelen dinamizm ve devinim onların bu isteklerini tetiklemektedir. Bu yüzden çevreye/çevredekilere hayranlıklar ve dış dünyayı taklit etme çok sık görülür. Arkadaşlık ilişkileri her şeyden önemlidir. Hatta onlar için bir arkadaş grubuna girmek ve bir arkadaş grubunda kalabilmek o kadar önemlidir ki, genç bunun için pek çok şeyi göze alabilir. Örneğin; Kavga etmek, hırsızlık yapmak, içki ve sigara içmek vb. çünkü genç için toplumun ne düşündüğü değil, arkadaş grubunun ona verdiği değer ve onay önemlidir.

   Spor, tüm araçlar içerisinde gençlere ulaşabilmenin en kolay ve en etkili olanıdır. Çünkü spor gençlere, eşit şartlar içinde aynı kurallarla kendini tanıma ve tanıtma fırsatını sunar. Ayrıca kendine güven, cesaret, macera ve arkadaşlık duygularını tatmin edebileceği güvenilir bir ortamda vakit geçirmelerine de imkan verir. Yine sportif çalışmalar gençlere; enerjilerini, onların sağlığına katkıda bulunacak şekilde kullanma imkânı sunarken aynı zamanda kurallara uymayı, birlik, dayanışma, işbirliği ve paylaşma ilkelerini onların hayatına yerleştirerek gençlerimizin topluma uyumunu kolaylaştır. Bu yolla gençler; başarıyı, özveriyi, disiplini ve sabır içinde çalışmanın gerekliliğini öğrenir. Diğer taraftan yenilgiyi kabullenmeyi ve kendinden daha iyi olanı takdir edebilme özverisini de öğrenmiş olur. Bu yüzdendir ki spor yapmanın karakter oluşumuna, manevi değerlerin gelişimine ve iyi vatandaşlık özelliklerinin oluşmasına katkısı çok fazladır. Aslına bakarsınız fiziksel kültürün ve aktivitelerin temel amacı şampiyon üretmek değil, etik manevi değerlerle donanmış zırhlara sahip güçlü ve sağlıklı bireyler yetiştirmektir. Kısacası spor gençlik için hem eğlencenin hem sağlığı korumanın hem de kendini gerçekleştirmenin bütünleştiği etkileşimli bir yoldur.

    Günümüze baktığımızda toplumlar –özellikle de gençler- bağımlı olma yolunda çok hızlı ilerliyorlar: kimisi madde, kimisi ilaç, kimisi de teknoloji ve daha birçok bağımlılık hayatımıza hızla giriyor. Hatta hayatını sanal âlem üzerine kurmuş “Sanal Bireyler ve Sanal Hayatlar” yadsınamaz bir gerçek olarak karşımızda duruyor. İşte tamda bu noktada bahse konu “Sanal Bireyler’in fiziki hayatın içine girmelerini, onların zarar görmeden ve güvenle “Geçek” hayatlarına devam etmelerini sağlayacak en önemli desteğimiz onları spora yönlendirmek olacaktır. Çünkü spor insanlara,  her yaşta, her meslekte ya da ilgi alanı ne olursa olsun ortak noktada buluşma olanağı ve ortamı sağlar.

    Mutlu olmak için sporun hayatımızdaki yeri çok önemlidir. Son zamanların moda deyimiyle: “Spor yapmaya zaman bulamıyorum’a inananlardan değilim. İnsan karar verdikten sonra her zaman spor yapabilir. Eğer derseniz ki; “Günümüzde spor yapmak kolay değil.” Ben de şunu diyebilirim; işyerlerinde çalışmakta kolay değil. Bir tarafta hayatımızı  idame ettirmek adına para için çalışıyorken, diğer tarafta spor yapmayarak sağlığımızı kaybediyoruz. İşte biz bu iki denklemi doğru kurabilirsek hem parayı hem’de sağlığı ve mutluluğu bulabileceğimize inanıyorum. Yoksa ne kadar çok ve büyük hastaneler yaparsak yapalım hiçbir zaman doluluk oranları konusunda endişe etmemize gerek yoktur. Çünkü hepsi dolacaktır. Aslında bizim öncelikli amacımız insanların hastanelere gitmeden her daim sağlıklı yaşamasını sağlamak olmalıdır. Onun içinde en iyi alternatifimiz spordur ve spor kültürünü gelecek nesillere aşılamaktır.

    Unutmayalım ki bugün ülkemizdeki sayısız spor tesisi ve spor merkezi, herkese istediği sporu yapma fırsatı veriyor.

Spor hayattır, gerçektir, güçtür. Spor iyi hissettirir, sağlıklı hissettirir, mutlu hissettirir.

Sporda kal, Sağlıklı kal.

 

                                                                                                17.7. 2020

                                                                                           HikmetTATOĞLU                                      

                                                                            Darıca Gençlik ve Spor Müdürü

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X