HER ŞEYİN İLKİ
Ferit Yaldızbaş

HER ŞEYİN İLKİ

Bu içerik 135 kez okundu.

İlk gördüğünüz, ilk bildiğiniz, ilk tanıdığınız, ilk karşılaştığınız her şeye karşı mesafeli ve tedbirli olursunuz. Umduklarınız vardır; korktuklarınız da olur. Hep dikkatle ve temkinle takip eder, izlersiniz. İyi bulduklarınızı iyiler hanesine, kötü gördüklerinizi de kötüler hanesine itina ile dizersiniz. Anlam veremediğiniz ve çözüp ipe sapa dizemediğiniz şeyleri de takipte tutarsınız. Bu genelde böyledir sanırım.

İkizdere benim de ilkim idi. İlk intibam küçücük bir yerdi, cevval yaratılışıma biraz dar gelecek gibi görmüştüm. Meğer yanılmışım. Emekliliğe ayrılan İlçe Müftüsü merhum Süleyman Bilgin hocayı, enerjisi bitmiş, böyle küçük bir yerde bilgisi küllenmiş olarak düşünmüştüm. Hiç de öyle değilmiş, meğer büyük bir kıymetmiş. İlahiyat Fakültelerinde ders verebilecek derecede Arapça’ya vakıf, sarf ve nahiv yani arapça dil bilgisinin hafızı, baştan sona ezberinde, Buhariyi birkaç def hatmetmiş, ihtilaflı konularda çözüm üretecek fikre sahip bir Müftü Efendi. İlk selefim bana işte müftü budur dedirtmişti.

İkizdere insanının olumlu ve ılımlı yapısı bir hayli kuşatıcıdır. Merkez Cami çok alimler görmüş, kürsüsünden bu topraklardan yetişen kıymetli hatipler hitap etmiş ve halkın dini bilgi seviyesi yüksek ve kaliteli vaaz  ve nasihatlere alışkındı.

Benim gibi yirmisekiz yaşında gencecik birisinin de hararetli hitabını da kabullendiler.

Merkez Cami İmam -Hatibi rahmetli Hafız Gafur Gürlü  hoca efendi ilçenin din hizmetlerini tek başına sırtlanmış gidiyordu. İlçede besmele çektirmedik kimse bırakmamış. Öğrencisi Nazmi Topçakan hocasının hizmetlerine yardımcı oluyor, dört yüzü aşkın Kur’an Kursu öğrencisinin eğitim ve iaşesini sağlıyorlardı. Bize de omuz vermek ve önünü açmak düştü.

İşimizin ilki bedduayı kaldırmak oldu.

Sonraki yazımda anlatacağım.

 

 Ferit Yaldızbaş (Emekli Müftü)

Bu Konuyu İlk Önce Sen Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Microsoft Remote Keyboard for Windows XP & Windows 7  Media Center Edition
Microsoft Remote Keyboard for Windows XP & Windows 7 Media Center Edition
James Donkey 118 Avago 3000 DPI 6 Tuş Aydınlatmalı Gaming Mouse (Sıfır)
James Donkey 118 Avago 3000 DPI 6 Tuş Aydınlatmalı Gaming Mouse (Sıfır)