KÖTÜLÜKLE SAVAŞ
Ferit Yaldızbaş

KÖTÜLÜKLE SAVAŞ

Bu içerik 177 kez okundu.

KÖTÜLÜKLE SAVAŞ

Biz müftülerin en temel görevi, “iyiliklerin yayılmasını ve yaygınlaşmasını sağlamak, kötülükle mücadele edip, yayılmasını ve yaygınlaşmasını önlemek”tir.

Diyanet İşleri Başkanlığının kuruluş maksadı da budur. Genelde görev yaptığım yerlerde toplumda öne çıkmış ve yaygınlaşmış ve hatta meşru görülmeye başlanmış kötülükler hemen gözüme çarpmış ve beni rahatsız etmiştir. Bu gibi yanlışlıkların yayılmasını firenlemek için vaazlarımızda bu konulara öncelik verir ve daha sık bu konuları işlemeye gayret ederdik.

İkizdere’de, her nasıl olmuşsa bir beddua talebi olurdu müftülüğümüzden. Zulüm ve haksızlığa uğramış veya bu kanaate varmış kardeşlerimiz bir mektupla, beddua talebinde bulunurdu. Çeşitli konularda, özellikle de aile ilişkilerinde mektupta hadise uzunca anlatılıp, beddua edilirdi. Bu toplum barışını tehdit eden, yeni anlaşmazlık ve kavgalara neden olan hadiselere neden de oluyordu. Toplumun barış ve kaynaşmasını sağlamakla görevli olduğumuzun idrakiyle ben bu beddua taleplerini kürsüye getirmedim. Ayrıca bu tür işlerin doğru olmadığını belirten vaazlara ağırlık verdim. Çok fazla sürmeden talepler azaldı ve sona erdi. İkizdere halk olarak bunu çok da tasvip etmiyordu, özümsemiş de değildi. Kolaylıkla terk edildi.

Çok az bir zaman diliminde de olsa doğuda bulundum ve kan davalarının sonlanması için  barış merasimlerine şahit oldum. Bu bizim müftü olarak görevimizin en önemli bir yönüdür. Toplumun mutlu bir hayat sürmesini sağlamak ilahi emrini yaymak çok büyük bir lezzet ve şereftir.

Bu alanda toplumun ileri gelenlerinin, sevilen, sözü dinlenen, saygın kişilerin rolünün büyük olduğu inkar edilemez. İkizdere’de gerek görevlilerimiz arasında, gerek esnaf, iş adamları arasında kanaat önderleri vardı.

Burada Bursa Yüksek İslamdan tasavvuf hocam Prof. Mustafa Kara’nın muhterem babası “Kutuz Hoca”yı anmadan geçemeyeceğim.

İkizdere’li kardeşlerimin, geleceklerine geçmişlerini unutmadan bakacaklarına ve istikballerini buna göre şekillendireceklerine eminim.

 

Selam ve dua ile.

Ferit Yaldızbaş (Emekli Müftü)

Bu Konuyu İlk Önce Sen Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Microsoft Remote Keyboard for Windows XP & Windows 7  Media Center Edition
Microsoft Remote Keyboard for Windows XP & Windows 7 Media Center Edition
James Donkey 118 Avago 3000 DPI 6 Tuş Aydınlatmalı Gaming Mouse (Sıfır)
James Donkey 118 Avago 3000 DPI 6 Tuş Aydınlatmalı Gaming Mouse (Sıfır)