HAC ve KURBAN
Ferit Yaldızbaş

HAC ve KURBAN

Bu içerik 157 kez okundu.

Yılın aynı günlerinde ifa edilen iki ayrı ibadet hac ve kurban. Kurban ibadeti, Allah’a teslimiyetin   ve şükrün bir ifadesidir. Hac da,  muhtelif mekanlardan müslümanların yıllık birliktelikleridir. Her ikisi de zilhicce ayının 10, 11, 12. eyyamu nahr yani kesim günlerinde ve eyyamu teşrik denen tekbir günlerinde oluşu manidardır. Birbirlerinin tamamlayıcıları gibidir.

Her iki ibadet de çok telaşlı ve aşırı heyecan vericidir. Bu iki ibadete hazırlıklara başlanıldığı andan itibaren telaş ve heyecan başlar. Hac da yolculuk hazırlıkları ve yolculuğa başlama anında bütün yakınlarından ayrılıp, sadece hakka yakınlaşma duygusunun insanı taşıdığı ulvi düşünceler, Mekke’ye varış, arafat’a çıkışta sürekli artış gösterir. Arafatta bu yüce duygularla yapılan muazzam dua ile insanlık inkişafını sürdürme imkanına kavuşmaktadır.

Müzdelife buluşması ve nihayet Minada şeytan taşlayıp, Allah’a varmaktan uzaklaştıran herşeye de bir taş atıp, Kurban kesmekle ilahi istikamette yoluna devam edeceğini haykırmış olmaktadır.

Kurban kesimi de hakkın ve hakikatin yanında ve yakınında yer almaktır. Hakkın yanında aldığı pozisyonu muhafaza etmektir.  Hak ile beraber olmayı başarmaktan dolayı arefe günü sabah namazından sonra başlayıp, bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar bütün farz namazların sonunda:

الله اكبر الله اكبر لا الاه الا الله الله اكبر diyerek şükrümüzü ve bağlılığımızı ifade ederiz.

Kurban etlerinden istifade eder, eşe dosta ikram ederek hakkın ve hakikatin yanında olmak ve her türlü zulmün karşısında durabilmenin sevincini yaşarız.

Benim ilk haccım, 1985 İkizdere’de müftü iken olmuştu. O zamanlarda hac imkanları bugünden daha kısıtlıydı. Türkiye’den sadece  iki uçak vardı, ben de Ankara hareketli uçağın görevlilerindendim. O günkü mutluluğum, İkizdere’nin dağlarını aşmıştı.

Haccımız mebrur, kurbanlarımız mebrur olsun.

 

 

Ferit Yaldızbaş (Emekli Müftü)

Bu Konuyu İlk Önce Sen Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Microsoft Remote Keyboard for Windows XP & Windows 7  Media Center Edition
Microsoft Remote Keyboard for Windows XP & Windows 7 Media Center Edition
James Donkey 118 Avago 3000 DPI 6 Tuş Aydınlatmalı Gaming Mouse (Sıfır)
James Donkey 118 Avago 3000 DPI 6 Tuş Aydınlatmalı Gaming Mouse (Sıfır)