HAYIRLI CUMALAR
Ferit Yaldızbaş

HAYIRLI CUMALAR

Bu içerik 152 kez okundu.

Bir araya gelmek, toplanmak insan hayatı ve insan yaşantısının kolaylaşması için gereklidir. Bir insan tek başına da hayat sürebilir, ancak eksik olur. Bir insanın hayatı bir başka insanla anlam ve önem kazanır. İnsan kendinde olanları bir başkasına aktarma ihtiyacı duyduğu gibi, eksiğini de bir başkasından tamamlar. İnsanlar ihtiyaçlarının bir çoğunu karşılamada diğer insanlara mecbur ve muhtaçtır. Ekmekçiye, sucuya, elbiseciye, ayakkabıcıya, tamirciye vesaire, vesaire hep ihtiyaç duyarız. İhtiyaçlarımızın karşılanması için toplu yaşayıp, toplum olmak, toplumu da belli kurallara bağlamak  zorundayız.

Yüce dinimiz İslam bu bir araya gelmeyi  Cuma Namazı ibadeti ile farz kılarak, birlikte olma, birlikte yaşamayı tavsiye ve teşvik etmiştir. İyilik ve güzelliklerimizi paylaşmak, kötülüklerimizi terkedip, eksikliklerimizi gidermek sık sık bira arda olabilmekle mümkündür.

Camiler bu birlikteliğin ana merkezlerini oluşturmuştur. Camiler etrafında oluşturulan muhtelif ihtiyaçların ifasına matuf alanların meydana getirdiği külliyeler de bunun içindir.

Öteden beri Cuma Namazları için daha büyük camler tercih edilmektedir. Daha çok insan görmek ve her sınıf ve mevkide insanlarla bir araya gelmek, insanı mutlu eden fırsatlardır.

İkizdere’de de bizim merkez camiler tıklım tıklım olurdu. Cuma günü ilçenin nüfusu bir anda baya kalabalıklaşır ve mahalle camilerinde pek cemaat de kalmazdı. Bazen mahalle cami imamlarımız da mahallede cemaat kalmayınca merkez camide cumalarını kılarlardı.

Efendimiz, cemaat rahmettir, boşuna buyurmamıştır. Cemaat aynı zamanda berekettir. İlçe merkezinin küçük oluşu nedeniyle, İkizdere’de ben bunu daha kolay gözlemledim. Dükkanlar, mağazalar dolar taşar, cuma namazı sonrası lokantalarda yer bulunmazdı.

İşte cumanın rahmeti ve bereketi bu.

İnsanlar, insanlıklarını eş, akraba ve arkadaşı, milleti ve mensup olduğu ümmetiyle yaşar ve paylaşır.

Allah’ın cumayı bize hediyesinin hikmetlerini anlamak için illa arif olmak gerekmez.

HAYIRLI CUMALAR.

 

Ferit Yaldızbaş (Emekli Müftü)

Bu Konuyu İlk Önce Sen Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Microsoft Remote Keyboard for Windows XP & Windows 7  Media Center Edition
Microsoft Remote Keyboard for Windows XP & Windows 7 Media Center Edition
James Donkey 118 Avago 3000 DPI 6 Tuş Aydınlatmalı Gaming Mouse (Sıfır)
James Donkey 118 Avago 3000 DPI 6 Tuş Aydınlatmalı Gaming Mouse (Sıfır)