İMRENMEYİN-İMRENDİRMEYİN
Ferit Yaldızbaş

İMRENMEYİN-İMRENDİRMEYİN

Bu içerik 311 kez okundu.

Allahın verdiği imkan ve fırsatlar yerli yerinde kullanılmalıdır. İlahi taksimata razı olunmalı, kimseye imrenilmemelidir. İmrendiğiniz veya sizi imrendirmeye çalışan insanların iç yüzlerini bilseniz kesinlikle iğrenirsiniz. Ellerindeki imkanların başlarına ne türlü belalar açtığını stres ve sıkıntılarını sizleri imrendirecek davranışlarıyla saklarlar. O zaman imrenmeyin ve iğrenmeyin. 


Elinizdeki imkanları bu imkan ve fırsatı yakalaymayanları imrendirecek şekilde kullanmayın. Bu imrendirdiğiniz nimetlerin hesabı mümin olarak sizi düşündürmelidir. Elindeki ile öğünenler ve üstünlük taslayanlar toplumun sevgi ve saygısını yitirirler. Bu nahoş imrendirmelerine devam ederler ve kendileri dışındaki insanlara kibirle yaklaşır ve aşağılar veya özendirme gayreti içinde olurlarsa, zaman içerisinde toplumun nefretini kazanırlar.


HADDİNİZİ BİLİN. HİÇBİR ZAMAN HADDİNİZİ AŞMAYIN. Allah haddi aşanları sevmez.


Tevbe suresi 55. ayette Rabbimiz:"Onların malları ve çocukları seni imrendirmesin. Allah, bununla ancak onlara dünya hayatında azap etmeyi ve canlarının kâfir olarak çıkmasını istiyor." Bu ayette muhatap kafirler ve münafıklardır. 


Ancak, ne acı ki, artık müslümanlar da birbirlerini imrendirecek ve kıskandırıp, toplumsal huzursuzluğa neden olacak davranışları fütursuzca sergilemektedirler.
İmrenme veya imrendirme davranışları, insanların en iyi asalet ve karakter ölçme davranışlarıdır. Asilmidir???... Sefilmidir??? Bilirsiniz.

 

Ferit Yaldızbaş (Emekli Müftü)

Bu Konuyu İlk Önce Sen Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Mehmet Demir     2019-08-27 Allah bizleri Haddini bilenlerden eylesin
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Microsoft Remote Keyboard for Windows XP & Windows 7  Media Center Edition
Microsoft Remote Keyboard for Windows XP & Windows 7 Media Center Edition
James Donkey 118 Avago 3000 DPI 6 Tuş Aydınlatmalı Gaming Mouse (Sıfır)
James Donkey 118 Avago 3000 DPI 6 Tuş Aydınlatmalı Gaming Mouse (Sıfır)