HİCRET
Ferit Yaldızbaş

HİCRET

Bu içerik 446 kez okundu.

 

İskan edilen, yerleşilmiş bir mekanı kendi istek ve arzusuyla veya harici tehdit ve zorlamalar, şartların icbarı neticesinde terketmek ve başka bir yere göç etmek anlamındadır.

Genelde, Peygamber Efendimizin Mekke'den Medine'ye göç etmesine hicret denmektedir.

 Bütün peygamberler yaptıkları tebliğe karşılık bulamadıkları veya karşı çıkanların haksız ve hadsiz davranışlarına maruz kalmaları neticesinde hicret etmişlerdir.

Hicret edenler daima mihnet ve meşakkatten kurtulmuş, birçok lutuf ve ikrama da mazhar olmuşlardır. Nemrut'un ateşine atılan İbrahim a.s. Filistin'de, Kenan ilinde kabul görmüş, oğlu İsmail ile Kabe'yi inşa şerefine nail olmuşlardır.

Musa a.s.ve O'na inanaları Mısır'da boğmak isteyenleri Allah kızıldenizde suya garketmiş, Firavun dünya aleme rezil olmuştur.

On yıl Peygamber Efendimiz'e ve arkadaşlarına huzur vermeyen, zulüm ve sömürge düzenlerinde ısrar eden Mekke ileri gelenlerinin hicrete rağmen, kin ve öfke ateşi sönmemiş, Bedir'de cehennemi boylamışlardır.

Hicret sonrası Medine'de İslamın yayılışı hız kazanmış, üçyüz olan sahabi adedi üçyüzbinleri bulmuştur. An itibariyle müslümanların nüfusunun iki milyara yaklaşması hicretin kazandırdığı en büyük nimettir. Bugün iki harem bölgesi Mekke ve Medine'de kafir kalmamış, hatta buralara kısa süreli girmeleri bile yasaklanmıştır.

İşte kısaca belirtildiğ gibi hicret çok önemli bir hadisedir. Bu hadisenin mukaddes ve mübarek sayılan muharrem ayının ilk gecesinde meydana gelişi de hicretin kudsiyyetini te'kid ve teyit etmiştir.

Böyle bir gecenin ve günün yılbaşı sayılması fevkalade isabettir. Miladi 16 Temmuz 622'de vuku bulan bu hicret İslama ve müslümanlara yeni bir hayat sunmuştur. Küffarı kendi karanlığında boğulmaya terketmiş, İslamın nuru münasip ve müsait temiz kalplerde sahiplerini bulmuştur.

Hicret deyince yukarıda anlattıklarımız anlaşılması gerekse de, bulunduğu yerde çeşitli nedenlerle dara düşenlerin mekan değiştirmeleri de bir hicrettir. Bu nedenlerle hicret edenler de birçok ilahi lutuf ve ikrama da mazhar olmaktdırlar.

İkizdere'de dar arzide sıkışıp kalmaya razı olmayanlar, çeşitli yerlere hicret ederek, çok büyük imkanlara kavuşmuşlardır. İçlerinde uluslararası inşaat şirketi olanlar bile olmuş, tek başına cami ve okul yaptıran bir çok iş adamlarımız yetişmiştir.

Hicret hep hayra ulaşmak içindir ve hicret edenler de hep hayra ulaşmışlardır.

Bizim hicretimiz de Allah ve Rasulü'ne olsun. Hicri yılbaşınız ve bu yılın ilk ayı mübarek muharrem ayınız hepimiz için hayırlara vesile olsun.

Bu Konuyu İlk Önce Sen Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Mehmet Demir     2019-09-07 Sağolun hoca. güzel yazı
Dursun Kaptan     2019-09-05 Eline Gönlüne sağlık hocam. Yine harika yazı. Devamını sabırla bekliyoruz.
Kazım Kara     2019-09-05 Teşekkür ederiz hocam. Elinize sağlik
Asım Ay     2019-09-05 Biz de memleketimizden Hicret ettik o zaman.
Fatma Kara     2019-09-05 Teşekkür ederiz
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Microsoft Remote Keyboard for Windows XP & Windows 7  Media Center Edition
Microsoft Remote Keyboard for Windows XP & Windows 7 Media Center Edition
James Donkey 118 Avago 3000 DPI 6 Tuş Aydınlatmalı Gaming Mouse (Sıfır)
James Donkey 118 Avago 3000 DPI 6 Tuş Aydınlatmalı Gaming Mouse (Sıfır)