YAŞLANIYORUZ
Ferit Yaldızbaş

YAŞLANIYORUZ

Bu içerik 138 kez okundu.

Bugün hava buz gibi, tipik bir kış günü sanki. Yazdan sonra kış da gelecek tabii ki, bu normal. Ancak bugün ben kendimde bir anormallik hissettim. Dizlerim hem dondu, hem de çok ağrıdı. Galiba yaşlanıyorum, dönüşü yok.
Tercüme bürom olduğu yıllarda bir tercüme yapmıştım. "The age". "Yaşlanma" İnsanlığı çok meşgul eden bir konu. Bilim adamları üzerinde baya çalışmış, büyük emek verilmiş ve hatırı sayılır oranda para da harcanmış. Netice, yaşlanma önlenememiştir. 
Bu bir ilahi emirdir. Her yeni eskiyecek, yaşlanacak ve verilen dünya dönemi son bulacak. Ama hayat br başka şekilde devam edecek. 
Aslında yaşlanma, vücut fonksiyonlarının işleyiş gücünü merhale merhale kaybetmesidir. Ruh diri ve güçlüdür, yaşlanmaz. Yaşlanmanın sırlarını çözmeye çalışanlar, ruhun özellikleri ve bedenin ruha hakimiyeti üzerine de çok kafa yormuşlar. Ama ruhun sır ve sınırları keşfedilememiştir. Bu bilgiye ulaşılsa, bir çok şey kendinden çözülür. Uyku, açlık, üşüme, hararet v.s. kontrol edilebilir hale gelir. 
Ruh sağlığı yerinde olan insanlar ve imani hasletleri yüksek olanlar da yaşlanma emareleri daha az görünür. Vücutta bütün hücrelerinin Allah'ı zikreder halde olmasını başaranlar, aydın bir yüz ve dinç bir vücuda sahip olur. Hücrelerden birkaçı gaflete düştüğünde hastalıklar zuhur eder. 
Yaşlanmayı geciktirecek beslenme usul ve esasları da var elbette. Bunlar en etkili şekilde kullanılsa bile yaşlanma önlenemez. Belki geciktirilebilir. 
Netice ne olursa olsun, sonu ölümlü bir dünyada yaşıyoruz. Yaşlancağız elbette. Yaşlılığın da kendine has özellikleri ve güzellikleri var. Bunları da tatmak gerek. Bütün akranların bir yerlerinden muzdarip iken, içlerinde genç kalmak, yaş gurubu uyumsuzluğuna neden olur. Genç değilsin, gençlerle anlaşasın. Kendi devresi olmayınca, hayat onlarla da leziz olmaz. 
Yaşlancağız elbet, dizimizi de ovacaz,  belimizi de tutacağız. Ancak, ben şunu çok isterim, namazı mükemmel kılacak bir gücüm daima olsun. Öleceğiz elbet, ölüm yaşlanmanın sonucu da değildir. Dünyadaki imtihanın bitişi, ahiret hayatının başlangıcıdır. 
Burada kalacak bir beden sahibiyiz neticede. Bizi hayırla hayırlı neticeye ulaştırsın da, genç kalmış, yaşlanmış farketmez.

Bu Konuyu İlk Önce Sen Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Microsoft Remote Keyboard for Windows XP & Windows 7  Media Center Edition
Microsoft Remote Keyboard for Windows XP & Windows 7 Media Center Edition
James Donkey 118 Avago 3000 DPI 6 Tuş Aydınlatmalı Gaming Mouse (Sıfır)
James Donkey 118 Avago 3000 DPI 6 Tuş Aydınlatmalı Gaming Mouse (Sıfır)