İNTİHAR
Ferit Yaldızbaş

İNTİHAR

Bu içerik 188 kez okundu.

İnsanın kendi hayatına son vermesidir. Hiçbir insan, nedeni ne olursa olsun, kendisinin veya bir başkasının hayatına kastedemez. Hayat hakkı mukaddestir. Hayat vermek ve almak sadece Allah'a aittir.
Hayat şartları her insan için aynı değildir. Kimi acı, kimi tatlı, bazen mutlu, bazen kederli seyreder hayat.  İnsan bunların hepsine hazırlıklı olmalıdır. Her insan farklı oranlarda da olsa, olumsuzlukları aşabilecek bilgi, kabiliyet, güç ve dirayete sahip yaratılmıştır.  Zengin iken fakir oldu diye, varlıktan yoksulluğa düştü diye, artık bitti demesi insanlık dışıdır. Hayat devam ettiği müddetçe nimetler ve külfetlerle yer ve el değiştirebilir. İnsan bunlara karşı hazırlıklı olmalı, olumsuzluklarla da savaşmalıdır.
Madem ben işimi, eşimi, kaybettim;  param, makamım gitti gibi bahanelerle hayatına kastetmenin mazur görülecek bir yanı ve yönü yoktur. Bu bir irade ve iman zaafiyetidir, toplumu protestodur; kendi kategorisinde belki daha zor şartlar da bile hayatını sürdürenlere de saygısızlıktır.Yeryüzünde nice yoksullar, nice işsizler varki şeref ve onurlarıyla hayatlarını sürdürmektedirler. 
İntihar edenlerin kendilerini haklı göstermek ve acındırmak için mektuplar bırakması da, kendi kendilerine yaptıkları haksızlığın vicdan acısıdır.
Son zamanlarda intihar edenler, toplu katliam da yapmaktadırlar. Kendisini öldüren eş ve çocuklarını da katlediyor. Bu intihardan ziyade toplu katliamdır. Bu kadar korkunç vahşilik yaparak intihar edeni veya katliamda bulunanı mazur görmek veya masum kabul etmek kabul edilemez.
Ülkemizde son zamanlarda yaşanan intihar olayları ve bunun üzerinden devleti ve milleti suçlamak ise sağlıklı bir davranış değildir. Devletimiz yoksul insanlarını Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile gözetmekte, bütün fakirlerini tesbit etmekte ve bunu sürekli güncellenmektedir. Bunlara durumları iyileşinceye kadar, düzenli bir şekilde yardım yapılmaktadır. Görevde bulunduğum yıllarda bu yardımların muntazam bir şekilde yapıldığını bizatihi müşahede ettim.  Ayrıca bu konularda en az devleti kadar hassas olan milletimizin kurduğu vakıflar, aşevleri, yardım kuruluşları harıl harıl çalışmaktadır. 
Ülkemizde yardım hizmetlerinin fasılasız, artarak devam etmesi nedeniyle geçmiş yıllara göre dilenci sayısı fevkalade azalmıştır.
Dilenen, çöpten yiyecek toplayan, işsiz ve çaresiz kalanlar ve hatta bunun için canına kıyanlar, devletinin kapısını çalmayı bilmedikleri gibi, belediyelerin, vakıf aşevlerinin, çeşitli yardım kuruluşlarının mevcudiyetinden habersiz kalacak derecede milletinin değerlerinden uzaktır. 
Devletinin himayesi ve bu  hayırsever milletin merhametine sığınamayanlar, kendilerini ya çöp bidonu başında buluyor, ya da katliamı çare olarak görüyor.
Devletimize ve milletimize haksızlık etmeyelim.

Bu Konuyu İlk Önce Sen Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Microsoft Remote Keyboard for Windows XP & Windows 7  Media Center Edition
Microsoft Remote Keyboard for Windows XP & Windows 7 Media Center Edition
James Donkey 118 Avago 3000 DPI 6 Tuş Aydınlatmalı Gaming Mouse (Sıfır)
James Donkey 118 Avago 3000 DPI 6 Tuş Aydınlatmalı Gaming Mouse (Sıfır)