VERGİ DE HAYIR VARDIR AMA, HAYIRDA VERGİ OLMAZ.
Ferit Yaldızbaş

VERGİ DE HAYIR VARDIR AMA, HAYIRDA VERGİ OLMAZ.

Bu içerik 339 kez okundu.


Hayrın en güzeli kişinin kendi eliyle yapılmış olanıdır. Bu her zaman mümkün olamamaktadır. Ülke genelinde talep edilen bir hayra bireysel iştirak takat dışıdır. Bu tür hayırların kurumlar aracılığı ile yapılması da şarttır. Bence bu kurumların en güvenlisi KIZILAY ve TÜRKİYE DİYANET VAKFIDIR. İHH ve BEŞİR DERNEĞİ gibi kuruluşlar da tercih edilebilir.

Bu kurumlara her ne ad altında hayır yapılırsa yapılsın, yapılan hayır ve hasenattan devletin vergi alma hakkı yoktur. Çünkü hayır ve hasenat yasa ile düzenlenmiş zorunlu bir vatandaşlık görevi değil, insani duygu ve kalbi yücelikten kaynaklanmış bir özveridir. Bunu vergilendirmek bir nevi cezalandırmak gibidir.
Bütün gelirleri hayır ve hasenata dayalı olan kurumlardan devletin vergi talebi umumun menfaatine değildir. Muhtacın ihtiyacına el uzatmaktır. Özellikle şartlı yapılan bağışların da bizatihi belirtilen yerlere tasarrufu da elzemdir.

Devlet toplumun ihtiyaçlarını karşılamak için kurulmuş olan bu kurumlardan vergi talebinden ziyade bu kurumları desteklemek ve hizmetlerine yardımcı olmak zorundadır. Bu düşüncelerle devlet bu güzel milli menfaatleri mucip hizmetleri desteklemek ve teşvik etmek için buralara yapılacak hayırların vergiden düşülmesini sağlamıştır. Bu güzel bir tavırdır. Aslında devlet laikliği hayır hasenat işleriyle uğraşmasına engel olarak görme takıntısından kendini kurtarsa, bunların hiçbirisine gerek kalmayacaktır. 
Elazığ depreminde bireysel veya kurumsal yapılan tüm yardımların AFAT üzerinden organize edildiği gibi bütün hayır hasenat, sadaka, fidye, bağış, hibe hatta ve hatta en önemlisi de zekatı da bir bakanlık maharetiyle tanzim etmesi en güzel  olanıdır.
Bu ve benzeri tartışmalara da gerek kalmayacaktır. 
Millet kendi muhtaçlarının ihtiyaçlarını devletinin güvencesi ve aracılığı ile giderecektir.

Herne olursa olsun, bireysel veya kurumsal hataların abartılarak hayır hasenat kurumlarına zarar verilmesi doğru değildir. Hata yapan cezalandırılmak istenirken milletimizin hayır duyguları tahrip edilmesin. Hata yapanlar da bu hassasiyet gösterilerek mutlaka cezalandırılsın.

Bu Konuyu İlk Önce Sen Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Nebahat Yıldız     2020-02-01 Teşekkürler hoca
Mehmet Demir     2020-02-01 Bu zor günlerdeki millet dayanışmasına hayran kalmamak elde değil. Emeği geçen herkese teşekkürler. Allah Razı olsun.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Microsoft Remote Keyboard for Windows XP & Windows 7  Media Center Edition
Microsoft Remote Keyboard for Windows XP & Windows 7 Media Center Edition
James Donkey 118 Avago 3000 DPI 6 Tuş Aydınlatmalı Gaming Mouse (Sıfır)
James Donkey 118 Avago 3000 DPI 6 Tuş Aydınlatmalı Gaming Mouse (Sıfır)