İkizderede’ki Türkiye’nin en uzun, dünyanın 4’üncü uzun çift tüplü tüneli olan Ovit Tüneli’nin yüzde 85’i tamamlandı.

İkizdere İlçesi Ovit Dağı geçidinde yapımı süren ve 14.3 kilometre ile Türkiye’nin en uzun, dünyanın 4’üncü uzun çift tüplü tüneli olan Ovit Tüneli’nin yapımında sona yaklaşıldı.

Yüzde 85’i tamamlanan tünel inşaatında Ağustos ayında ışığın görülmesi planlanıyor.Ovit Tünel inşaatı3

İLK ADIM 1930 YILINDA ATILDI

Ovit Tünel projesi, Başbakanlık Osmanlı Arşivi kayıtlarına bakıldığında, 1880 yılı Osmanlı Devleti’nin kalkınma çalışmalarında yer aldığı görülüyor.

Yazar Fatih Sultan Kar’ın hazırladığı ‘Evvel Zaman Rize’ adlı kitabında Ovit Yolu için çalışan Rizelilerin fotoğrafları da yer aldı. Projeye ilk adım 1930 yılında atıldı.

Kazma ve küreklerle yol yapımının başladığı bölgede Rizeliler gruplar halinde çalışmak üzere bölgeye gönderildi. Yıllarca yapımı gündemden düşmeyen Ovit Tünel projesi ise, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde gündeme geldi ve 13 Mayıs 2012 tarihinde temeli atıldı.Ovit Tünel inşaatı2

ULAŞIM 12 AY BOYUNCA SAĞLANACAK

Rize ile Erzurum’u birbirine bağlayacak olan ikizdere ilçesi sınırları içerisinde bulunan 2 bin 640 rakımlı Ovit Dağı’nda yapımı süren ve 14 bin 300 metre uzunluğu sahip Ovit Tüneli, Türkiye’nin en uzun, dünyanın ise en uzun 4′ncü tüneli olma özelliğini elinde bulunduracak. Tünelin giriş kotu 2.054 metre, çıkış kotunun ise 2.260 metre olması planlanıyor.

Makyol İnşaat tarafından yapılan ve 412 milyon 366 bin liraya mal olacak olan Ovit Tüneli’nin tamamlanmasıyla Rize- Erzurum arasındaki ulaşım 4.4 kilometre azalacak, ulaşım 12 ay boyuna kesintisiz yapılabilecek. Kış şartları nedeniyle ulaşımın aksadığı Ovit Dağı geçidinde yapılacak tünel sayesinde Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri birbirine bağlanacak.Ovit Tünel inşaatı1

SON 2 KİLOMETRE

Ovit Tünel inşaatında Rize’nin İkizdere İlçesi ile Erzurum’un İspir ilçelerinden çift yönlü delme işlemi devam ediyor. Yüzde 85’i tamamlanan ve kalan son 2 kilometrelik bölümde delme işlemi sürdürülen Ovit Tüneli’nde Ağustos ayı ortalarında ışığın görünmesi hedefleniyor.

Ovit Tüneli’nde ulaşımın, ışıklandırma, mekanik aksamlar ile güvenlik tedbirlerini kapsayan çalışmaların tamamlanması ile birlikte 2017 yılının sonunda hizmete açılması planlanıyor.

Ovit Tünel inşaatı

 

Kyn:http://www.ensonhaber.com/ovit-tunelinde-sona-yaklasiliyor-2016-04-13.html

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.