Ovit Yaylası
Bilgileri Değerlendirin
Sitemizi Değerlendirin
Yazarı Değerlendirin
4.5Genel Puan
Okuyucu Puanı: (0 Votes)
ikizdere Ovit Yaylası Bilgileri

ikizdere Ovit Yaylası Bilgileri

Rakım: 2400 m
Ev: 40-50
Yaşam Ünitesi: Pansiyon, Lokanta, Cami
İkizdere’ye bağlı.
Ovit Yaylası İkizdere-İspir yolu üzerindedir.Rakımın 1000 metreye kadar ulaşan yerlere kadar yayvan yapraklı ağaçlar bu yükseltiden sonra 1600 metreye kadar yerini çam ağaçlarına ve 1600 metreden sonra ise geniş bol yeşillikli meralara bırakıyor. İkizdere merkezden yaklaşık 52 km uzaklıktadır.

Her yıl geleneksel olarak Ekşioğlu Vakfı tarafından düzenlenen Ovit Yaylası Şenlikleri, 2010 yılında birbirinden ünlü isimleri ağırladı. Son albümleriyle yaza damga vuran Tarkan ve Nil Karaibrahimgil Karadeniz`in muhteşem güzelliği eşliğinde sevenleriyle buluştu. Doğal güzellikleriyle dünya çapında nâm salan, İkizdere’in en güzel yaylaları arasında yer alan Ovit Yaylası; 2010 yılında 3 gün boyunca sürecek olan şenliklerle renklendi. Her yıl geleneksel olarak düzenlenen şenlikler 2010 yılında 6-7-8 Ağutos tarihleri arasında yapıldı. Geçtiğimiz senelerde yaklaşık 250.000 bin kişiyi ağırlayan, 2640 metre rakıma sahip olan Ovit’te eğlence doruklara çıkıyor.

 

İçerisinde 40-50 ev bulunan Ovit Yaylası, turizm açısından oldukça önemli noktalardan biridir. Yıl içerisinde birçok yerli ve yabancı turistleri ağırlar ve her yıl yaptığı şenliklerle hem halkı eğlendirir hem de özel konuklarını misafir eder.

Düzenlenen şenlikleri ünlü sanatçılar renklendirir. İkizdere’nin en güzel yaylalarından birini oluşturan Ovit Yaylası; Gito Yaylası ve Hazindak Yaylası gibi güzelliğinden bir şey kaybetmemiştir. Rize-İkizdere’ye bağlıdır Ovit. Karadeniz’in en görülesi yerler arasındadır. Rize gezinizde kesinlikle Ovit’e gelip keşifler yapmalısınız ve bol bol fotoğraf çekerek her anı ölümsüzleştirmelisiniz. Ovit Yaylası şenlikleri her yıl yapılmaktadır ve gezinizi o günlerde yaparsanız yüksek rakımlı bu bölgenin eğlenceyle doruklara çıktığına şahit olma fırsatını da yakalayabilirsiniz.

1 Yorum

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.