19 Mayıs İkizdere’de Coşkuyla Kutlandı

20.05.2019

157 Kişi Okumuş

0 Yorum

19 Mayıs İkizdere’de Coşkuyla Kutlandı

Anma töreni sabah 10.30 da İlçe Milli Eğitim Müdürü Adem GÜNDÜZ´ün Atatürk anıtına çelenk sunmasıyla başladı. Daha sonra saat 11.00´da İlçe spor sahasında Fazliye-Hüseyin Turanlı Çok Programlı Anadolu Lisesi ve A.İmam Hatip Lisesinin  ortak hazırladığı program icra edildi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Adem GÜNDÜZ burada yaptığı konuşmada

“.. Bu gün 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını kutluyoruz.  Bu gün 100 yıl önce Atatürk’ün doğum günüm dediği 19 mayıs 1919 Samsun’a ayak bastığı gündür. Bütün umutların tükenmeye başladığı bu dönemde Türk Milleti için esaret altında yaşamaktansa ölmek daha iyidir. YA İSTİKLAL YA ÖLÜM  diyerek, O’nun Samsun’a çıkması milli mücadelemizin fiilen başladığı tarih olmuştur. Bu Tarih ile birlikte Türk Milleti kendi makus talihini tersine döndürerek esaret altında var olamayacağını ve kutsal vatan topraklarımızın işgal edilemeyeceğini tüm dünyaya haykırmıştır.

19 Mayıs 1919?da Samsun’dan yakılan özgürlük ateşi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmasıyla birlikte kısa sürede dalga dalga tüm yurda yayılmıştır. Temelleri yine o günlerde Mustafa Kemal Atatürk tarafından atılan “milli egemenlik” ilkesi ile birliğimiz ve bütünlüğümüz sağlanarak, çarenin ancak millette olduğu tescillenmiştir. Bugün de vazgeçilmez güç kaynağımız millet iradesidir. Bunun yaşatılması için hepimize ve özellikle de gençlere büyük görevler düşmektedir…

Sevgili gençler,

Atatürk’ün “En büyük eserim” dediği Cumhuriyet’i, Türk gençliğine emanet etmesi boşuna değildir.
Çünkü gençlik, bir milletin çarpan yüreği, düşünen beyni ve işleyen koludur.
Gençlik coşku, gençlik duygu, gençlik cesaret demektir.

   Değerli Öğretmen Arkadaşlarım;

Gençlik milletin dinamosudur. Gençliğimizi devamlı, vatan ve millet sevgisi, özgürlük ve bağımsızlık aşkı, milli ve manevi değerlerle beslemek gerekir. Küreselleşen dünya gençliğiyle rekabet edebilecek, bilgi birikimi ve teknoloji kullanım becerisi ile güçlendirmemiz gerekir. Evrensel kültürle ulusal kültürü birlikte özümseyen ve büyük hedefleri ve idealleri olan insanlar olarak yetiştirmemiz gerekir?” dedi.

Programa Kaymakam Abdulhamid UYAR, Daire amirleri, siyasi  parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. 

Kaynak:
http://ikizdere.meb.gov.tr/

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Domain - Hosting ve Web Hizmetleri