11° Parçalı az bulutlu

DursunKaptan Türküsü ve Hikayesi – Denizde Bir Kuvâ-yi Milliye

Rize Bilgileri - 3 Eylül 2021 16:21 A A

Denizde Bir Kuvâ-yi Milliye – DursunKaptan Türküsü ve Hikayesi

Binbaşı Celal Bey bugün son derece telaşlıydı. Ruslardan binbir zorlukla sağladığı silahları limana yığmış başında bekliyordu. Adamlarını yeni silah bulmaya yolladığından tek başına kalmıştı. Cıvarda bulunan Ermeni ve Rumların bir sabotajından çekindiğinden, bir eli paltosunun cebinde, revolvernin tetiğindeydi.

 

Gözler bir radar gibi rıhtımı tarıyor, yanaşan bir taka gördü mü bir koşu yanına varıp silah taşıma işi için pazarlığa girişiyordu. Parasını verse bile Rumlarla Ermeniler asla bu işe yanaşmazdı ama Türk kaptanlara ne demeliydi?

Kimisi bu iş tehlikel buluyor, kimisi de teklf ettiği parayı beğenmyordu. Hele bir tanesine “vatan için” diyecek olmuş, adam dudak bükerek

 

“Senin vatan dediğin şey benim şu takamdır” demişti. “İngilizler batırırsa ne vatan kalır, ne de başka bir şey” Binbaşı Celal Bey adamların teklf ettiği parayı az bulduğunu adı gibi bilyordu.Silah almaya ayırdığı altınları onlara verse işe balıklama atlayacaklarından emndi.

Güneş Karadeniz ufuklarını kızıla boyayarak batmaya hazırlanırken bir an önce Anadolu’ya götürülmesi gereken slahlar hala Batum rıhtımında yatıyordu. Halbuk nasıl da dört gözle beklyorlardı onları. Tek tüfekle savaşan iki yiğtten biri nasıl da hasrett onlara. Binbaşı Celal Bey bunları düşünüyor ve düşündükçe de yumruklarını sıkıyor, dudaklarını ısırıyordu.

 

Akşamın alaca karanlığında rıhtıma yeni bir tekne daha yanaşmıştı. Binbaşı yine aynı şeylerle karşılaşacağını bile bile, son bir ümtle takaya doğru yürüdü. Rıhtıma aborda olmuş takanın önünde birkaç kişi vardı. Selam verip kendini tanıttı:

 

 – Ben Binbaşı Celal, dedi tok bir sesle.

 

 – Trabzon’a sefer edeblecek bir taka arıyorum.

 

 – Ben de habu takanun reisiyim, dedi önündek beyaz saçlı adam.

 

 – Dursun Kaptan derler bana. Şimdi seferden geldik ama fark etmez. Ne getüreceğiz

 

Trabzon’a ?

 

Binbaşı bir an tereddüt etti. Acaba silah demese miydi? Galiba Dursun Kaptan da diğerleri gibi İnglizlerden korktuğunu söyleyecek, ya da çok para isteyecekti. Ancak adamın nasılsa silahları göreceğin düşünüp:

 

 – Yükünüz silah olacak kaptan. Kuvâ-yi Milliye ’ye götüreceksiniz.

 

Dursun Kaptan hiç tereddüt etmedi:

 

– Tamam binbaşum, dedi.

 

 – Ne zaman yukleyiruz?

 

Binbaşı Celal Bey bir an sevncinden uçacağını hissetti. Ancak adamın hala navlun bedelinden bahsetmediğini düşününce sevinci yarım kalmış gibi oldu.

 

 – Yalnız, fazla param yok kaptan, dedi.

 

 – Ücreti şimdi konuşalım da sonra br anlaşmazlık çıkmasın.

 

Sırtını tekneye dayamış, ayakta uyuyormuş gibi duran Dursun Kaptan birden diklendi. Binbaşının yüzüne bakarak gözleri çakmak çakmak:

 

 – Para önemli değil. Ne verursan ver, dedi.

 

 – Vatan üzerine pazarluk yapılmaz. Sen silahları göster bize, gerisine karışma.

 

Binbaşı dokunsanız ağlayacak gibiydi. Heyecandan titreyen kollarıyla Dursun Kaptan’ı kucakladı. Silah bulmak için katlandığı bunca sıkıntı bir anda silinmiş, bütün çektiklerne değmişti.

 

Derken uşakların silahlara üşüşmesiyle birkaç dakika sonra bütün hamule takaya yüklenmiş, tekne sefere hazır bir hale gelmişti. Tayfalar yukarı çıkarken Binbaşı Celal Bey:

 

– Sizinle gelmeyi çok isterdim kaptan, dedi.

 

 -Ancak daha bulmam gereken çok silah var. Trabzon limanında sizi karşılayacaklar.

 

Haydi Allah yolunuzu açık etsin.

 

Dursun Kaptan itinayla sardığı sigarasından derin bir nefes çekerek:

 

– Merak etme Binbaşım, diye konuştu.

 

 – Emanetun yerine varacak. Evvel Allah alduğumuz gibi teslim ederuz.

 

Kaptanın ‘’ Bismillah vira! ‘’ emriyle taka rıhtımdan avara ederken Binbaşı Celal Bey yaşlı gözleriyle el sallıyordu. Çanakkale’de aylarca göğüs göğse çarpışıp da gözünden bir damla yaş düşmeyen koca asker şimdi için için ağlıyordu. Tek bir cümle içindi bu gözyaşları: “Vatan üzerine pazarlık yapılmaz”

 

Batum’dan ayrılalı birkaç saat olmuştu. Uygun rüzgarla yelkenler şişmiş, Rize’ye doğru yol verilmişti. Tekne pupa yelken giderken Dursun Kaptan küpeşteye yaslanmış, keyifle sigara tüttürüyordu. Tayfaları çok severdi onu. Sevgiyle karışık bir saygı duyarlardı. Heybetli adamdı Dursun Reis… “Görsen bizim kaptanı, sanırsun bir aslandı” derlerdi.

 

Fırtınalı olmasa Karadeniz’de gece yolculuğu bir başka güzel olurdu. Hele ay batı ufkundan yükseldiğinde, denizde altın tozu serilmiş bir yol çizer, güverteden seyrine doyum olmazdı. Ancak Dursun Kaptan’ın gözü bunlarda değil, aniden ortaya çıkablecek İngliz savaş gemisindeydi. Geceleri ışıklarını söndürerek dolaşan bir İngliz Gambotu bu suları haraca kesmişti. Kendini deniz kurdu sanan nice kaptanı kıskıvrak yakalamışlardı. Bu yüzden gözlerini dört açmalı ve düşmana pabuç bırakmamalıydı.

 

Gece yarısına doğru kaptan köşkünün üzerinde vardiya nöbeti tutan gözcü uzaktan bir ışık gördüğünü rapor etti. Aşağıda Hafif kestiren Dursun Kaptan bunu haber alınca güverteye fırlamıştı. Hemen emir verdi, takanın burnunu kıyıya aldılar. Ardından da yelkenler toplandı ve ilk hızla kıyıya yanaşan tekne küçük bir koyun kuytuluğunda yatıp beklemeye başladı. Pür dikkat karanlık ufku tarassut eden kısık gözler ince bir ışık görmüştü. Giderek kıyıya yanaşıyor ve gittikçe büyüyordu. Acaba İngliz gavuru takayı farketmş miydi? Nefeslerini tutarak beklemeye başladılar. Gambot iyice kıyıya yanaşmıştı. Hatta kazanlarının sesini bile duyar gibydiler. Ancak ne olduysa oldu, okudukları bunca duanın berekatıyla kıyıya daha fazla sokulmadı. Rotasını değiştirerek, Hopa yönünde uzaklaşıp, gözden kayboldu.

 

Derken Dursun Kaptan yine emri verdi, yelkenler fora edldi. “Bismllah vira!” komutuyla

 

Rize’ye doğru yol verildi. Sabaha kadar olaysız seyredildi. Ancak tan yer ağarırken vardiyadaki uyanık gözcü yine göreceğini görmüş:

 

 – Dursun Kaptan, bir duman!

 

diye bağırmıştı. Kaptan derhal aynayı ( dürbün ) kapmış ve aynı anda da dudaklarından güzel bir söz dökülmüştü:

 

 – Gülcemal..Gülcemal bu.

 

Bu arada Makriyali kıyıları da aşılmış, Kemer çoktan bordalanmıştı. Dursun Kaptan uykusuzluktan bitap düşen mürettebatını canlandırmak için güverteye fırlayıp:

 

 – Ali nerdesn? Koş kemençeyi al gel,

 

diye bağırdı.

 

 – Kemeri bordaladuk. Daha durur misun?

 

Kaptan ister de Kemençec Ali durur mu? Uykusunu falan çoktan unutmuş, yaman bir horon havası çalmaya başlamıştı. Derken koca taka güverteye çarpan ayak sesleriyle sarsılmaya başlamış, kemençe nağmelerine eşlik eden haykırışlarla inlemeye başlamıştı. Bizim uşaklar gene kendinden geçmişti.

 

Sonunda oynamaktan bitap düşüp, sönükleşen yıldızların altında güverteye serildiklerinden Piryoz fenerini gördüler. Artık Rize’ye ulaşmış sayılırlardı. Ancak kendilerini bekleyen sevdiklerine koşmak yerine “Selam olsun Rize’ye…” deyip yollarına devam edeceklerdi.

 

Of, Sürmene, Araklı derken akşama doğru Trabzon’a vardılar. Direğine kocaman bir ay yıldız toka edilen taka süzüle süzüle rıhtıma yanaşırken, onları dört gözle bekleyenler sevinçle el sallıyorlardı. İyice kıyıya yanaşınca rıhtımdaki subaylar ellerini kalpaklarına götürüp selama durdular. Dursun Kaptan da tereddüt etmedi. Asker olmadığı halde elini başına götürdü ve yaman bir selam çaktı.

 

Bu sefer Dursun Kaptan’ın ilk seferydi ama son seferini yaptığında küpeşteye kazıdığı çentik tam elli beşe ulaşmıştı. Bu sırada Doğu Karadeniz’de bir türkü dilden dile dolaşmaya başlamıştı.

 

 

Dursun kaptan Batum’dan,
Avare etti kalkti
Şişurdi yelkenleri
Cigarasini yakti

 

Pupa yelken giderken
Küpeşteye yaslandi
Dursun Kaptanı görsen
Sanursun bi aslandi

 

Taka yükü cephane
Trabzon’a varacak
Düşmana rast geluse
Takayi baturacak

 

Vardiyadan bağridi
Dursun kaptan bir duman
Uşaklar hep ahesta
Ne diyecek kahraman

 

Kaptan aldi aynayi
Dedi ki Gürcemal’dur
Bir horon edeceğuk
Kemençeciyi kaldur

 

Gideruk yali yali
Tutaruk Makriyali
Kemeri bordaladuk
Vur kemençeyi Ali

 

Piryas çakayi piryas
Selam olsun Rize’ye
Ellbeş sefer ettuk
Kuvva-i Milliye’ye

 

Of, Sürmene, Arakli
Yanaştuk Trabzon’a
İstklal savaşına
Çaliştuk kana kana

 

(Sadettin Kaynak)

Bu haber 64 kez okundu.
Rize Bilgileri - 16:21 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

BİZİ TAKİP EDİN

YENİ EKLENEN İÇERİKLER

 • 01
  UMUTSUZ YIĞINLAR
  Bir karamsarlık, bir bezginlik, bir umutsuzluk pompalanıyor ki anlamak, çözmek mümkün değil. Sanki her yanımız alevler içinde, her yer zindan, göz gözü görmüyor. Acaba birileri zindanlarda, dehlizlerde, karanlık çukurlarda yaşıyor da peşine mi takmak istiyor bütün bir halkı. Ne demiş üstadımız Cemil Meriç: “Kafan aydınlıksa, gerçekten aydınlıksa, her ülke aydınlıktır senin için. Yoksa kendi karanlığından […]
 • 02
  İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ ATATÜRK ORTAOKULUNDA ÖĞRENCİLERİMİZE MİSAFİR OLDU
  İkizdere İlçe Milli Eğitim Müdürü Adem GÜNDÜZ Atatürk İlkokulunda minik öğrencilere misafir oldu. Öğrencilerle birlikte ders dinleyen Adem GÜNDÜZ onlarla sohbet etti. Karşılıklı güzel diyaloglar yaşandı. Bir takım uyarılarda bulunarak bir daha eğitimin kesintiye uğramaması için birlikte çaba göstermenin önemini vurguladı. Etkinliklere eşlik eden Adem GÜNDÜZ öğretmenlere de teşekkür etti.
 • 03
  Rize Valisi Çeber, Çadır ve Güneş Enerji Sistemi Dağıtım Törenine Katıldı.
  Rize Valisi Kemal Çeber, Rize İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesi kapsamında düzenlenen çadır ve güneş enerji sistemi dağıtım törenine katıldı. Rize İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) arasında imzalanan protokol ile yürütülen “Küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesi” projesi kapsamında 100 baş ve üzeri küçükbaş hayvanı […]
 • 04
  ÇAYKUR, Üreticiden 860 Bin 400 Ton Yaş Çay Aldı
  Doğu Karadeniz’de 4 ilde mayıs ayında başlayan yaş çay kampanyası son erdi. Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR) kampanya süresince, tarihinin en yüksek rekoltesiyle üreticilerden 860 bin 400 ton yaş çay alımı gerçekleştirdi. ÇAYKUR Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim, yaş çay alım kampanyasını basın toplantısında değerlendirdi. 2021 yılı çay alım kampanyasında Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun illerinde […]
 • 05
  Rize’de 16 Dere Yatağı Genişletilecek
  Rize’de her yıl can ve mal kayıplarına neden olan sel ve heyelan afetlerinin önüne geçilebilmesi için kent merkezindeki riskli 16 derede taşkın önleme projesi başlatıldı.   Türkiye’nin metrekareye düşen yıllık 2 bin 400 kilogram ile en çok yağış alan ili Rize’de, 14 ve 22 Temmuz tarihlerinde yaşanan, 6 kişinin öldüğü, 2 kişinin de kaybolduğu, alt ve […]

POPÜLER İÇERİKLER

 • 01
  (2.El) MSI X370 Gaming Plus Motherboard
  (2.El) MSI X370 Gaming Plus Anakart CPU • Supports AMD® RYZEN series processors and 7th Gen A-series/ Athlon™ processors for Socket AM4 * This function will be supported depend on the CPU. Chipset • AMD®X370 Chipset Main Memory • 4 x DDR4 memory slots, support up to 64GB – Supports DDR4 1866/ 2133/ 2400/ 2667(OC)/ 2933(OC)/ […]
 • 02
  Rize Belediyesi Okullarımızda Dezenfekte Çalışmalarına Yoğunlaştı…
  Rize İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün talebiyle Rize Belediyesi ve İl Sağlık Müdürlüğü koordinesinde okullarda covid 19 tedbirleri kapsamında dezenfekte çalışmaları başlatıldı. Uyum eğitimi adı altında okul öncesi, 1. sınıflar ve 5. sınıflar 1 Eylül 2021 tarihi itibariyle eğitim başladı. Genel anlamda 6 Eylül 2021 Pazartesi günü itibariyle okullarımızda başlayacak olan yüz yüze eğitim öncesi Rize’de […]
 • 03
  İkizdere’de Yeni Eğitim ve Öğretim Yılı Başladı
  İkizdere’de Yeni Eğitim ve Öğrenim Yılı Başladı. İkizdere İlçe Milli Eğitim müdürü Adem GÜNDÜZ başlama mesajını yayınladı. İşte Sn. Adem GÜNDÜZ’ün Yeni Eğitim Öğretim yılı mesajı;     İKİZDERE EĞİTİM AİLEMİZİN SAYGIDEĞER MENSUPLARI;   Hedeflerimizi gerçekleştirmeyi arzuladığımız 2021-2022 eğitim ve öğretim yılının yönetici ve öğretmenlerimize, saygıdeğer velilerimize ve kıymetli öğrencilerimize hayırlar getirmesini Allah’tan diliyorum. Kıymetli […]
 • 04
  1872 Kayıtlarına Göre İkizdere Köylerinde Tapu Sahibi Olan Akrabalar
  1872 Kayıtlarına Göre İkizdere Köylerinde Tapu Sahibi Olan Akrabalar   AYVALIK KÖYÜ Kapse-i Rize karyesi (Rize’nin Kapse köyü), Aşağı Kapse. 1872 tapu kayıtların göre Yukarı ve Aşağı Kapse’de arazi sahipleri: Abdurrahmanoğlu, Ahmetbaşoğlu, Çakaloğlu, Çiloğlu, Ekşioğlu, Fazlıoğlu, Ğelğeloğlu, Selimoğlu, Süleymanoğlu, Tosunoğlu, Tozkoparanoğlu, Ustaahmetoğlu, Ustahüseyinoğlu, Veloğlu, Yağcıoğlu. Aynı yıllarda arazi sınırlarında görülen diğer akrabalardan bazıları: Dursunoğlu, Eminoğlu, […]
 • 05
  Çaykur Rizespor Hamza Hamzoğlu’na Emanet
  Çaykur Rizespor, Teknik Direktör Hamza Hamzaoğlu ile 1+1 yıllığına anlaşmaya vardı. Süper Lig’in ilk 6 haftasında 1 puan toplayabilen Çaykur Rizespor, Teknik Direktör Bülent Uygun ile yolları ayırmıştı. Kulüpten yapılan açıklama: Çaykur Rizespor’umuzun yeni teknik direktörü Hamza Hamzaoğlu… Kulübümüz, tecrübeli teknik direktör Hamza Hamzaoğlu ile anlaşma sağladı.  Kulübümüzün İstanbul’daki ofisinde gerçekleşen, Başkan Yardımcımız ve Basın […]