Anzer Balının Kilogramı 940 Liradan Satılacak!

16.08.2018

347 Kişi Okumuş

0 Yorum

Anzer Balının Kilogramı 940 Liradan Satılacak!

İkizdere’de son dönemlerde yaşanan olumsuz hava koşulları dünyaca ünlü Anzer Balının üretimini de olumsuz etkiledi. Balın kilosunun bu yıl 940 liradan satışa sunulacağı duyuruldu.

İkizdere ilçesine bağlı Anzer Yaylası’nda üretilen dünyaca ünlü Anzer balının kilogramı bu yıl 940 liradan satışa sunulacak.

OLUMSUZ HAVA KOŞULLARI REKOLTEYİ ETKİLEDİ

Anzer Balı Kooperatifi Başkanı Osman Civelek, 200 üretici ile yaklaşık 3 bin kovanda arıcılık yaptıklarını söyledi. Hava şartlarının arıcılık için çok zor geçtiğini belirten Civelek, bal sağımlarına başladıklarını, balların kooperatife gelmeye başladığını ve Kurban Bayramı sonrasında rekoltenin netleşmesini beklediklerini ifade etti.

Civelek, olumsuz hava koşullarının bal üretimini düşüreceğini tahmin ettiklerini kaydederek, “1 tonun üzerinde talep bulunuyor. Mevcut talepleri karşılamaya çalışacağız.” dedi.

BALIN KİLOSU 940 LİRA OLARAK BELİRLENDİ

Genel kurul kararıyla balın kilosunu 940 lira olarak belirlediklerini aktaran Civelek, “Anzer balının 500 gram fiyatını 470 lira, 250 gramını ise 250 lira olarak belirledik. Polen fiyatlarında ise fiyat artışı yapmadık. Geçen sene ile aynı fiyattan satışa sunacağız. Polenin 400 gramı 470, 200 gramı 240, 100 gramı ise 130 liradan satılacak.” diye konuştu.

BALIN TAKLİTLERİNE KARŞI VATANDAŞ UYARILDI

Civelek, Anzer balının taklitlerinin piyasada yer aldığına dikkati çekerek, bundan dolayı ambalajları her yıl değiştirdiklerini, tüketicilerin kooperatifin etiketi, ıslak mührü ve barkodu olmayan ürünleri tercih etmemelerini istedi.

Talebi karşılamalarının mümkün olmadığını belirten Civelek, şunları söyledi:

“Her yıl talep edilen balın yüzde 50’sini karşılayabiliyoruz. Bu yıl da şimdiye kadar bir tonun üzerinde talep var. Bunun, balın piyasaya sürülmesiyle 3 ton seviyelerine çıkacağını tahmin ediyoruz. Hava şartlarına bakıldığında bunu üretebilmemiz zor görünüyor. Alacağımız rekolte Kurban Bayramı sonrasında yol haritamızı belirleyecek.”

 

 

Kaynak

İkizdere'de son dönemlerde yaşanan olumsuz hava koşulları dünyaca ünlü Anzer Balının üretimini de olumsuz etkiledi. Balın kilosunun bu yıl 940 liradan satışa sunulacağı duyuruldu. İkizdere ilçesine bağlı Anzer Yaylası'nda üretilen dünyaca ünlü Anzer balının kilogramı bu yıl 940 liradan satışa sunulacak. OLUMSUZ HAVA KOŞULLARI REKOLTEYİ ETKİLEDİ Anzer Balı Kooperatifi Başkanı Osman Civelek, 200 üretici ile yaklaşık 3 bin kovanda arıcılık yaptıklarını söyledi. Hava şartlarının arıcılık için çok zor geçtiğini belirten Civelek, bal sağımlarına başladıklarını, balların kooperatife gelmeye başladığını ve Kurban Bayramı sonrasında rekoltenin netleşmesini beklediklerini ifade etti. Civelek, olumsuz hava koşullarının bal üretimini düşüreceğini tahmin ettiklerini kaydederek, "1 tonun üzerinde…
Lütfen Konuyu Yıldızızlara tıklayarak değerlendirin...

Haberin Değerlendirmesi

Habere Okuyucu İlgisi - 95%

95%

Toplam Puan

Lütfen Konuyu Yıldızızlara tıklayarak değerlendirin...

Kullanıcı Oyu: 4.63 ( 7 Toplam Oy)

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İkizdere Haberleri İkizdere Bilgileri İkizdere Firma Rehberi İkizdere Otomobil İlanları İkizdere Emlak İlanları İkizdere Fırsat Alışveriş İkizdere Resim Galerisi İkizdere Video Galerisi İkizdere Etkinlikler İkizdere Biyografiler İkizdere Dini Bilgiler