İkizdere 14. Dağ Horozu Şenliği’ne Hazır

28.06.2018

461 Kişi Okumuş

1 Yorum

İkizdere 14. Dağ Horozu Şenliği’ne Hazır

İkizdere ilçesinde her yıl geleneksel olarak 29 Haziran-1 Temmuz tarihleri arasında yapılan Dağ Horozu Şenliği’nin bu yıl 14.’sü düzenlenecek.

Dağ Horozu Şenliği için hazırlıkların tamamlandığını belirtilirken, şenliğin bir horoz adına yapılan dünyada ilk şenlik olarak kabul ediliyor. Türkiye de ilk defa bir kuş cinsi için yapılan şenlik 2005 yılında dönemin Rize Valisi Enver Salihoğlu ve Kaymakam Alper Balcı ile İkizdere Belediyesinin girişimleriyle başlamıştı. Daha önce 22-24 Haziran tarihlerinde yapılacağı açıklanan şenlik 24 Haziranda Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçim yapıldığı için değiştirilerek 29-30 Haziran-1 Temmuz 2018 tarihine alınmıştır.

Şenlik programına göre katılımcılara çeşitli aktiviteler sağlanacak.29-30 Haziran günlerinde İkizdere yaylalarına araçlarla Cimil, Çağrankaya yaylalarına doğa gezisi yapılacak.1 Temmuz Pazar günü saat 04.30 da Dağ Horozu gözlenmesi için Sivrikaya Köyü zirvesine çıkılacak. Petran-Garzavan Yaylası ve Meles Vadisinde de foto safari yapılacak.

 

Kaynak : İHA

İkizdere ilçesinde her yıl geleneksel olarak 29 Haziran-1 Temmuz tarihleri arasında yapılan Dağ Horozu Şenliği’nin bu yıl 14.’sü düzenlenecek. Dağ Horozu Şenliği için hazırlıkların tamamlandığını belirtilirken, şenliğin bir horoz adına yapılan dünyada ilk şenlik olarak kabul ediliyor. Türkiye de ilk defa bir kuş cinsi için yapılan şenlik 2005 yılında dönemin Rize Valisi Enver Salihoğlu ve Kaymakam Alper Balcı ile İkizdere Belediyesinin girişimleriyle başlamıştı. Daha önce 22-24 Haziran tarihlerinde yapılacağı açıklanan şenlik 24 Haziranda Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçim yapıldığı için değiştirilerek 29-30 Haziran-1 Temmuz 2018 tarihine alınmıştır. Şenlik programına göre katılımcılara çeşitli aktiviteler sağlanacak.29-30 Haziran günlerinde İkizdere yaylalarına araçlarla Cimil, Çağrankaya yaylalarına doğa gezisi yapılacak.1 Temmuz Pazar günü saat 04.30 da Dağ Horozu gözlenmesi için Sivrikaya…
Lütfen konuyu yıldızlara tıklayarak değerlendiriniz...

Konu Değerlendirmesi

Okuyucunun konuya ilgisi - 96%
Etkinliğin İkizdere'ye Faydası - 99%

98%

Toplam Konu Puanı

Lütfen konuyu yıldızlara tıklayarak değerlendiriniz...

Kullanıcı Oyu: 4.88 ( 5 Toplam Oy)

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

admin
28 Haziran 2018 - 6:11 am

ikizdere için hayrlı olsun

İkizdere Haberleri İkizdere Bilgileri İkizdere Firma Rehberi İkizdere Otomobil İlanları İkizdere Emlak İlanları İkizdere Fırsat Alışveriş İkizdere Resim Galerisi İkizdere Video Galerisi İkizdere Etkinlikler İkizdere Biyografiler İkizdere Dini Bilgiler