İkizdere Ovit Tünelinde Havalandırma Bacaları Takıldı

27.11.2018

200 Kişi Okumuş

0 Yorum

İkizdere Ovit Tünelinde Havalandırma Bacaları Takıldı

Türkiye’nin En Uzun Tünelinde Havalandırma Bacaları Takıldı

Rize-Erzurum karayolu üzerinde 12 ay ulaşım sağlamak amacıyla yapımına 2012 yılında başlanarak 2018 yılında hizmete açılan Ovit Tünelinde 3 temiz hava 3 kirli hava tahliyesi için 6 tane baca takıldı.

Rize’nin İkizdere ile Erzurum’un İspir ilçeleri arasındaki ikizdere Ovit Dağı Geçidi’nde yapılan, 14,3 kilometre ile Türkiye’nin en uzun tüneli olan ikizdere Ovit Tüneli’nin orta bölümünden yukarıya dağ zirvesine doğru bin 700 metre uzunluğunda havalandırma kanalı ve acil çıkış yolu tüneli yapıldı. Havalandırma için yapılan 6 tane bacanın 3 tanesi temiz hava pompalarken, 3 tanesi de kirli hava ve egzoz gazlarını dışarı atacak.

İkizdere Ovit’te ulaşım 12 aya çıkmıştı

2 bin 640 metre yüksekliğiyle bölgedeki en yüksek zirvelerden olan İkizdere Ovit Dağında Rize-Erzurum arasındaki karayolu kış mevsiminde çığ ve kar tehlikesi nedeniyle yılda 4-6 ay ulaşıma kapalı kalıyordu. Her yıl Ekim-Nisan ayları arasında kar dolayısıyla kapalı kalan karayolunda 2012 yılında temeli atılan 14,3 km uzunluğunda çift tüplü tünelin hizmete girmesiyle kış mevsiminde de ulaşım sağlanıyor.

 

Kaynak:Haberler.com

Türkiye'nin En Uzun Tünelinde Havalandırma Bacaları Takıldı Rize-Erzurum karayolu üzerinde 12 ay ulaşım sağlamak amacıyla yapımına 2012 yılında başlanarak 2018 yılında hizmete açılan Ovit Tünelinde 3 temiz hava 3 kirli hava tahliyesi için 6 tane baca takıldı. Rize'nin İkizdere ile Erzurum'un İspir ilçeleri arasındaki ikizdere Ovit Dağı Geçidi'nde yapılan, 14,3 kilometre ile Türkiye'nin en uzun tüneli olan ikizdere Ovit Tüneli'nin orta bölümünden yukarıya dağ zirvesine doğru bin 700 metre uzunluğunda havalandırma kanalı ve acil çıkış yolu tüneli yapıldı. Havalandırma için yapılan 6 tane bacanın 3 tanesi temiz hava pompalarken, 3 tanesi de kirli hava ve egzoz gazlarını dışarı atacak. İkizdere…
Lütfen Haberi Yıldızlara Tıklayarak Değerlendirin...

Haberi Değerlendirin

Okuyucuların Habere İlgisi - 84%

84%

Toplam Puan

Lütfen Haberi Yıldızlara Tıklayarak Değerlendirin...

Kullanıcı Oyu: 4.32 ( 6 Toplam Oy)

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İkizdere Haberleri İkizdere Bilgileri İkizdere Firma Rehberi İkizdere Otomobil İlanları İkizdere Emlak İlanları İkizdere Fırsat Alışveriş İkizdere Resim Galerisi İkizdere Video Galerisi İkizdere Etkinlikler İkizdere Biyografiler İkizdere Dini Bilgiler