2022 İkizdere Ovit Yaylası'nda festival, yayla göçü ile başladı | İkizdere Sitesiİkizdere Sitesi

7 Ekim 2022 - 18:29

2022 İkizdere Ovit Yaylası’nda festival, yayla göçü ile başladı

İkizdere’de, deniz seviyesinden 2 bin 640 metre yükseklikteki Ovit Yaylası’nda, bu yıl 22’ncisi düzenlenen ve 2 gün sürecek ‘Ekşioğlu Vakfı Ovit Yayla Festivali’ başladı. Festivalin ilk gün etkinliği, yayla göçü geleneğinin canlandırılması oldu.

2022 İkizdere Ovit Yaylası’nda festival, yayla göçü ile başladı
Son Güncelleme :

14 Ağustos 2022 - 5:55

72 Kere Görüntülendi

İkizdere Ovit Yaylası’nda 22’ncisi düzenlenen ‘Ekşioğlu Vakfı Ovit Yayla Festivali’nin ilk gününe Rize, Trabzon ve Erzurum’dan gelen 3 bine yakın kişi katıldı. Festivalde İkizdere Kaymakamı Hacı Kerim Meral, İkizdere Belediye Başkanı Hakan Karagöz, Ekşioğlu Vakfı Başkanı Süleyman Ekşi, Ekşioğlu Vakfı Meclis Başkanı Mustafa Ekşi ile vakıf yöneticileri de yer aldı.

Etkinlik, yayla göçü geleneğinin canlandırılması ile başladı. Yöresel kıyafetli yöre kadınlarının inekleri ile katıldığı yürüyüşte, tulum ezgileri eşliğinde türküler söylendi. Festivalde Karadenizli şarkıcılar Sebihan Altunay, İslam Yıldız, Yasemin Yıldız, Ahmet Ekşioğlu, Aslıhan Çiçek ve Gökhancan Boşnakoğlu da sahne aldı. Katılımcılar, yaylada kemençe eşliğinde saatlerce horon oynadı. Hareketli türkülere horonla eşlik edenler, keyifli anlar yaşadı.


Ekşioğlu Vakfı Başkanı Süleyman Ekşi, “Ovit’te dört mevsim birden yaşanıyor. Dağlarda karın olduğu, bir anda sisin bastırdı, güneşin yaktığı, tertemiz havası olan Ovit Dağı’ndayız. Biz bu bölgenin geleceğini turizm ve sağlıkta görüyoruz. Bu bölgenin tanıtımına katkı sağlamak hem de gençlerimize gösterebilmek için şenlikler düzenliyoruz. Halkımızdan yoğun bir ilgi var. Kültürel ve sanatsal yönüyle Ovit Yaylası binlerce kişiyi buluşturuyor” dedi.


Türk Kızılay İstanbul İl Başkanı Kadem Ekşi de “Heyecanla coşkuyla bu şenlikler 22 yıldır bu alanda devam ediyor. Bu etkinliklerle gönüller buluşuyor, uzaktan yakından binlerce insan buraya geliyor, coşku yaşanıyor” diye konuştu.

Kyn:Arzu ERBAŞ- Rukiye MEYVECİ/ İKİZDERE (Rize)