İkizdere Petran Yaylasında Lazboardlu (Petranboardlı) Kayak Keyfi

05.02.2019

426 Kişi Okumuş

0 Yorum

İkizdere Petran Yaylasında Lazboardlu (Petranboardlı) Kayak Keyfi

İkizdere Petran Yaylası’nda bu yıl 12’incisi düzenlenen Petranboard Kayak Şenliği’nde renkli görüntüler oluştu.

Meşeköy muhtarlığınca 2 bin 200 rakımlı Petran Yaylası’nda düzenlenen şenliğe, yerli ve yabancı yaklaşık bin 500 kişi katıldı.

Etkinliğe katılanlar, yörede “petranboard” ya da “lazboard” adı verilen tahtalarla kayak yapmak üzere yayladaki parkura geldi. Önce deneme yaparak tahtaya alışmaya çalışanlar, ardından kaymanın keyfini yaşadı.

Meşeköy sakinlerinin de katıldığı şenlikte, “lazboard” ile kayak yapmaya çalışanlardan bazıları düştü.

Yaylaya gelen yerli ve yabancı turistler, horon oynayarak karın tadını çıkardı. Şenlikte, bazı vatandaşlar da naylon, şambrel ve poşetlerle kaymaya çalıştı.

Sağlık ekiplerinin olası kazalara karşı tedbir aldığı şenlikte, katılımcılara etli pilav dağıtıldı. Ayrıca vatandaşlara ÇAYKUR tarafından çay ikram edildi.

İkizdere Belediye Başkanı Hasan Kösoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin en güzel yerinin Karadeniz, Rize’nin en güzel yerinin de İkizdere Vadisi olduğunu söyledi.

İkizdere Petran Yaylası’nın çok güzel ve kayak yapmaya uygun olduğunu belirten Kösoğlu, şunları kaydetti:

“Yöredeki insanlar yaklaşık 150-200 yıldır yüzme tahtasıyla kayıyorlar. Bu bölgenin yaşlısı, genci, kadını ve erkeği yüzme tahtası ile çok güzel kayıyorlar. Amacımız buradaki güzellikleri herkese yaşatmak ve göstermek. Petran’ı ve İkizdere Vadisi’ni kayakseverlere tanıtmak ve duyurmak. Çok güzel bir katılım oldu. İnşallah burası Rize’nin gözbebeği olur.”

Ayşen Ayar ise çok eğlendiklerini ifade ederek, “İlk defa denedim, başarabildim. Biraz yuvarlandım. Kayarken kilometreyi hesaplayamadım. Biraz yavaş gittim.” dedi.

Mücella Tekke de ilk defa kaydıklarını söyleyerek, “Alışınca kolay oluyor. Kayarken elimizdeki sopalarla destek alarak fren yapıyoruz.” ifadesini kullandı.

İkizdere Petran Yaylasında Lazboardlu (Petranboardlı) Kayak Keyfi

Kaynak: AA

Resimler:http://www.olay53.com

İkizdere Petran Yaylası'nda bu yıl 12'incisi düzenlenen Petranboard Kayak Şenliği'nde renkli görüntüler oluştu. Meşeköy muhtarlığınca 2 bin 200 rakımlı Petran Yaylası'nda düzenlenen şenliğe, yerli ve yabancı yaklaşık bin 500 kişi katıldı. Etkinliğe katılanlar, yörede "petranboard" ya da "lazboard" adı verilen tahtalarla kayak yapmak üzere yayladaki parkura geldi. Önce deneme yaparak tahtaya alışmaya çalışanlar, ardından kaymanın keyfini yaşadı. Meşeköy sakinlerinin de katıldığı şenlikte, "lazboard" ile kayak yapmaya çalışanlardan bazıları düştü. Yaylaya gelen yerli ve yabancı turistler, horon oynayarak karın tadını çıkardı. Şenlikte, bazı vatandaşlar da naylon, şambrel ve poşetlerle kaymaya çalıştı. Sağlık ekiplerinin olası kazalara karşı tedbir aldığı şenlikte, katılımcılara etli pilav…
Lütfen Haberi Yıldızlara Tıklayarak Değerlendirin...

Haberin Değerlendirmesi

Habere Okuyucu İlgisi - 94%
Etkinliği Nasıl Buldunuz - 98%
Etkinliğin İkizdere'ye Katkısı - 99%

97%

Toplam Puan

Lütfen Haberi Yıldızlara Tıklayarak Değerlendirin...

Kullanıcı Oyu: 4.88 ( 6 Toplam Oy)

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İkizdere Haberleri İkizdere Bilgileri İkizdere Firma Rehberi İkizdere Otomobil İlanları İkizdere Emlak İlanları İkizdere Fırsat Alışveriş İkizdere Resim Galerisi İkizdere Video Galerisi İkizdere Etkinlikler İkizdere Biyografiler İkizdere Dini Bilgiler