İNGİLİZ BARBARLIĞI | İkizdere Sitesiİkizdere Sitesi

7 Ekim 2022 - 22:40

Rizede yayınlanan ilk renkli gazete ViraHaberin kurucusuyum 5 sene baş yazarlığını yaptım. İLESAM' a üyeyim Rize Temsilciliğini yaptım... Ressam ve şairim ...Bir çok sivil toplum kuruluşunda üyeyim. Çaykurdan emekliyim. Kişisel üç sergi açtım. Karma iki sergiye katıldım. Amatör olarak fotograf etkinliklerim var.Aklıma gelmeyen bir sürü faaliyet... Yirmi dört saatin yetmediği bir insan.

Hacaloglu

İNGİLİZ BARBARLIĞI

İNGİLİZ BARBARLIĞI
Son Güncelleme :

18 Ocak 2022 - 15:54

12 Kere Görüntülendi

Milletlerin tarihlerinde acı tatlı birçok olay meydana gelir. Bizim geçmişimizde onur duyduğumuz, gururlandığımız, başımızın göğe erdiği, üzüldüğümüz binlerce olayla karşılaşırız. Ama hüzünlendiğimiz kahrolduğumuz olayları asla ve asla unutamayız.

Gelişen teknolojinin bize sunduğu imkânlar araştırma bilgi edinme konusunda inanılmaz imkânlar sunuyor. Yeter ki istifade edeceğimiz kaynakları doğru seçelim.

Bir sosyal medya platformunda tarihimizden önemli iki kesite rasgeldim. Başımı ellerimin arasına alıp olayı gözlerimde, içimde, yüreğimde canlandırdım. Yalan söyleyemem, içli içli, doldu dolu ağladım değerli okurlarım. İngilizlere esir düşen Türk askerleri, uzun süre kalacakları kamplara sevklerinde, kamp hayatlarında, kamplardan memleketlerine dönüşlerinde ve savaş sonrası yaşamlarında büyük acılar çekmişlerdir.

1. Dünya Savaşı sonrasında Mısır’da Seydibesir Kuveysna Osmanlı Useray-ı Harbiye Kampı’nda Mehmetçiğe yapılan bu vahşette 15 bin Mehmetçik ‘krizollu (tuvaletlerde dezenfekte edici olarak kullanılan) maddenin döküldüğü havuzlarda’ sırayla havuzlara indirilerek tek tek kör edildi. Bunların arasından da yüzlerce Mehmetçik feci bir şekilde can verdi. Cesetlerinin dahi yakılarak yok edildiğini bilmeyen yoktu o zamanlar.

“Ürdün’de Bulunan 300 Türk Şehit Askerimizin bir sanduka içinde olduğunu ve 24 saat Kuranı Kerim okutulduğunu anlatan hikâye ise söyle: “Birinci dünya savaşının sonlarına doğru Ürdün’de bulunan Hicaz demir yolunu korumakla görevli 4. Ordu 48. Tümene bağlı 300 Türk Askeri İngilizlerle girdiği mücadelede Şehit oldular.

İngilizler Şehitlerimizi yakmasınlar diye yerel Müslüman halk tarafından apar topar toplanıp mağaraya saklayıp ağzı kapatılmıştır. Sebebi İngilizlerin yaptığı barbarlıklardır.

1973 yılında bir Türk araştırmacı bu olayı araştırıp o mağarayı bulur. Şehitlerimizin kemikleri yıkanır, cenaze namazları kılınıp bir sandukaya konulur, ebediye uğurlanır. Hala 24 saat mağarada kuran okunur. Güzel bir şehitlik yapılmıştır. Burası Türk toprağı olarak geçer. Devlet büyüklerimiz buraya sahip çıkıp çevre düzenlemesi için gerekli girişimleri yaptı ve burası Vatan ilan edildi.

Çanakkale zaferi ile aynı gün burada da anma yapılır. Allah Rahmet eylesin. Ürdün’e giderseniz bir selam götürün vatan Şehitlerine.” Diye bitiyor haber! Devasa bir gönül coğrafyasını kanları ile yaratan bu aslan yürekli Türk askerleri tarihe böyle hüzünlü hikayelerle mal olmuşlar, bir çok yeri bu şekilde vatan toprağı yapmışlardır. Milletimiz, mukaddes vatanımızın korunması için canlarını veren şehitlerini ve gazilerini hiçbir zaman unutmayacak, onların bıraktıkları kutsal mirasa, vatanımıza ve bayrağımıza onurla sahip çıkacaktır.

Selam ve dua ile…

Metin TOPÇU

19.1.2022