KARADENİZ PAY ALMAK İSTİYOR « ikizdere Sitesi

19 Mayıs 2022 - 12:22

Rizede yayınlanan ilk renkli gazete ViraHaberin kurucusuyum 5 sene baş yazarlığını yaptım. İLESAM' a üyeyim Rize Temsilciliğini yaptım... Ressam ve şairim ...Bir çok sivil toplum kuruluşunda üyeyim. Çaykurdan emekliyim. Kişisel üç sergi açtım. Karma iki sergiye katıldım. Amatör olarak fotograf etkinliklerim var.Aklıma gelmeyen bir sürü faaliyet... Yirmi dört saatin yetmediği bir insan.

Hacaloglu

KARADENİZ PAY ALMAK İSTİYOR

Türkiye gelişiyor. Türkiye kabuğunu kırma telaşında. Son günlerde Ulaştırma bakanlığının 2023, 2053 ve 2071 ön görülerini vizyonunu okuduk.

KARADENİZ PAY ALMAK İSTİYOR
Son Güncelleme :

06 Nisan 2022 - 13:51

3 Okunma

Gerçekten hayal ötesi hamleler. Mesela “Demiryolunun taşımacılığındaki oranının 2029 yılında yüzde 11’in üzerine yükselmesini, 2053’te ise yaklaşık yüzde 22 olarak gerçekleşmesini öngörüyoruz.” Diyor Ulaştırma bakanlığı.

Bu durumda demiryolunun yük taşımacılığındaki payı 2019’dan 2053’e kadar 7 kat artacak. Yine yurt dışı yük taşımacılığında da demiryolunun payını 10 kat artırmayı hedefliyor bakanlık. Doğru Karadeniz şu anda 0 olduğuna göre bu on kat artırmada payına düşeni hesap edemiyoruz. Çünkü yok. Bakanlık sadece Trabzon’a bir hat indirmek için Aşkale Rize hattı yem olarak kullanılıyor. Sus payı adeta!

Düşünce bazında Rize Milletvekili Sayın . Muhammed AVCI açıklamıştı ama fol yok yumurta yok bir hayal. Ne proje var ne ne plan var! Diğer yanda her şeyi ile bitmiş Erzincan Trabzon hattı var. Bütün Karadeniz hayretle seyrediyor tiyatroyu. Ki havalimanları için vizonda 61 hava limanının 2023 kadar açılacağını ilan etmek bile Trabzon’un şampiyonluğunu bakanlığın kutlamasından başka bir anlamı yok.

Mikro milliyetçi bağnaz çevreler Karadeniz halkını uyutacaklarını zannediyorlar. 2 vilayet 2 kazaya hizmet edecek olan Erzincan Trabzon Tren hattı 6 vilayet 60 kazaya Samsun’dan Sarp’a nisbet yapar gibi gündeme alınıyor. Ak Pati İktidarları halkın beklenti ve isteklerine her zaman tercüman olmuştur. Bu galiz hatayı yapacaklarını açıkçası düşünmek bile istemiyorum. Çünkü Karadeniz halkı bu inanılmaz hatayı asla ve asla af etmeyecektir. Demiryollarında reform hareketi başlatanlar Doğru Karadeniz’i bu şekilde bay-pass edemezler!

Bu güruh maalesef doymuyor! Trabzon hava limanı pistinin sadece uzatılması yeterli olacakken yeni ve ultra modern bir havalimanı yapmayı deniyorlar. Rize Hava limanın açılması ile yaklaşık olarak yüzde 50 kapasitesi düşecek olan Trabzon’a, yeni bir havalimanına milyarları yatırmak ülkenin çimentosu Karadeniz halkının aklı ile alay etmektir. Kaldı ki, Bayburt Gümüşhane Hava limanın da açılacak çok yakında. İyice düşen yolcu sayısına rağmen yeni bir hava limanı! Samsun Sarp, 60 kaza 6 vilayet dururken, 2 vilayet 2 kazaya demiryolu! Mevla görelim neyler, eylerse güzel eyler!..

Selam ve dua ile

Metin TOPÇU

6.4.2022

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.