KDV İNDİRİMİ FİYATLARA YANSIYACAK MI? « ikizdere Sitesi

25 Mayıs 2022 - 11:03

Rizede yayınlanan ilk renkli gazete ViraHaberin kurucusuyum 5 sene baş yazarlığını yaptım. İLESAM' a üyeyim Rize Temsilciliğini yaptım... Ressam ve şairim ...Bir çok sivil toplum kuruluşunda üyeyim. Çaykurdan emekliyim. Kişisel üç sergi açtım. Karma iki sergiye katıldım. Amatör olarak fotograf etkinliklerim var.Aklıma gelmeyen bir sürü faaliyet... Yirmi dört saatin yetmediği bir insan.

Hacaloglu

KDV İNDİRİMİ FİYATLARA YANSIYACAK MI?

KDV İNDİRİMİ FİYATLARA YANSIYACAK MI?
Son Güncelleme :

13 Şubat 2022 - 19:11

1 Okunma

Dünya Pandemi’nin yarattığı krizlerle boğuşuyor. Ülkemiz de bu gelişmelerden payına düşeni alıyor, biraz da fazlasıyla!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın müjdesini verdiği temel gıda ürünlerindeki ( pirinç, makarna, et, balık, çay, kahve, su, süt, yağ, şeker, yumurta, peynir, sebzeler, meyveler, kuruyemişler ve bakliyat çeşitleri) yüzde 8 olan KDV’yi yüzde bire(1) indirdi. “Enflasyonla mücadelede yeni bir mobil uygulama” başlatacaklarını dile getiren Bakan Nebati, “fiyatların daha sıkı denetlenmesi için enflasyonla mücadele timi kurulacağını” açıkladı.

Elden gelen yapılıyor bir bakıma! Bekleyip göreceğiz kimin bu düzenlemeleri fiyatlarına yansıttığını! Tim kurulduğuna göre dolardaki anı yükselişten sonra yaşanan düşüş kesinlikle fiyatlara yansıtılmadı. Kesilen bazı cezalar hizaya getirmedi, marketler bildiğini okudu! Şimdi her halde beka meselesi ki, tim kuruldu! Timin olduğu yerde kanda akar Allah korusun! Tüketiciler olarak fiyatların devletin yaptığı KDV indirimine paralel göreceli düşüşlerin yapılmasını beklemek en doğal hakkımız.

Eğer biraz insanlık varsa bu patron beyefendilerde, yüzde sekiz değil kar, marjlarından biraz feragat ederek yüzde 10-15 indirim yapmaları gerekir. Ki, aslında izahı mümkün olmayan fiyatlamaları bir şekilde düzeltme fırsatıdır. Özür dilemektir halkımızdan! Para hırsı o kadar derin ki, bu düzenlemelerin fiyatlara yansıtılacağına inanmıyorum!

Hiçbir ürün test ettiği fiyattan geri gelmiyor maalesef! Gelişmekte olan ülkelerde mi böyle yoksa bizde mi anlamadım gitti! Olan durumu değil gelecek fiyatları düşünüyor patron beyefendiler! Üretici cenahında yaşanacak fiyatlamalar aracıların da üstüne bindirmesiyle bakalım nasıl şekillenecek. Dar gelirli milyonların umudu “enflasyonla mücadele timi”de!

Dünyada son iki yılda kömür 5 kat Doğalgaz fiyatı 10 kat arttı. Tamam. Elektirikte % 50 Kontu doğal gazında % 70 e yakın devletin sübvansiyonu hala devam ediyor. Tamam. Fakat devlet dişini bir şekilde fahiş fiyat uygulayanlara göstermesi gerekiyor!

Selam ve dua ile.

Metin TOPÇU

13.02.2022

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.