NE ZAMAN DEVLETİN AKLI BAŞINA GELECEK « ikizdere Sitesi

19 Mayıs 2022 - 12:07

NE ZAMAN DEVLETİN AKLI BAŞINA GELECEK

NE ZAMAN DEVLETİN AKLI BAŞINA GELECEK
Son Güncelleme :

25 Aralık 2021 - 22:07

2 Okunma

Hiçbir sebep göstermeden, hiçbir şekilde kamuoyu bilgilendirilmeden projesi ihaleye çıkarılan Samsun Sarp Demir yolunun birinci etabını Samsun Ordu Hızlı Tren proje ihalesi iptal edilmişti. Ordu olay Gazetesinin hatırlattığı haber göre Samsun Ordu hızlı tren projesi TCDD tarafından ihaleye çıkarılmıştı. Tarih 4 Aralık 2019’du. Samsun Sarp Demiryolunun 2. Ve 3. Etapları da kısa zamanda ihale edileceği açıklanmıştı o zamanlar!

Yıllardır Ordu Olay gazetesi öncülüğünde birlikte verdiğimiz bir büyük mücadelede başarıya çok ama çok yakın hissetmiştik kendimizi. Bir bölgenin makus talihi bu girişimle tarihe karışmak üzere olduğunu düşünmüştük! Makus talih ki 21. asırda tek kilometre demiryolu olmayan bir bölge. Hangi kalkınmadan bahsedilebilir? Alt yapı yatırımlarının ana taşıyıcı kolonu Demiryoludur. Bunun bir başka alternatifi yok. Böyle bir haktan mahrum bölgenin kalkınmasından söz edilebilir mi?

Karadeniz illerinden gelişmiş illere, büyük metropollere zorunlu göçler o kadar büyük çaptadır ki genel toplam içinde gittikleri illerden daha büyük bir kesim haline geldiler. Demografı yapı değişti nerede ise.

Doğru Karadeniz bu manada sosyal araştırmalara konu olacak durumdadır. Ülkemizin çimentosu Karadeniz halkı en önemli altyapı yatırımından mahrumdur. Proje ihalesi İptal edildiğinde Doğru Karadeniz’de büyük bir hayal kırıklığı yaşandı. Devletimize bu yanlışı yaptıranları gün gelecek öğreneceğiz. Bu ihanete varan yanlışı benim devletime kim yaptırdı? Bugün böyle bir karar verilirse Samsun Ordu birinci etap demiryolu projesi bir büyük yanlıştan kısa zamanda dönülmesi hikayesine döner ve Karadeniz halkı bunu not eder.

Demek ki, ülkemizin aleyhine bölgemizin aleyhine girişimler zaman zaman devam etmektedir. İki vilayet iki kaza yerine 6 vilayet 60 kaza sloganımız gerekli mesajları başarı ile vermiş devletimizi bir büyük yanlıştan döndürmüş olur. Samsun Ordu tren hattı projesini her türlü engellemelere rağmen tekrar ihale edilirse TCDD yolları yöneticilerini, bakanlığı bir bölgeyi ilgilendiren bir büyük yanlıştan döndükleri için tebrik ederiz.

Kalkınma doğru zamanda doğru yatırımlarla çok daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde olur. Bu manada Samsun Sarp Hızlı tren hattı günümüz dünyasında bir bölge için yapılmış en hayatı yatırımdır. Doğru Karadeniz halkı yüreğinden yara etmiş demiryoluna kavuşmanın sevincini yaşamaya hakkı vardır. Selam ve dua ile…

Metin TOPÇU

10.12.2021

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.