YENİ HAVALİMANI GEREKLİ Mİ? « ikizdere Sitesi

25 Mayıs 2022 - 09:41

Rizede yayınlanan ilk renkli gazete ViraHaberin kurucusuyum 5 sene baş yazarlığını yaptım. İLESAM' a üyeyim Rize Temsilciliğini yaptım... Ressam ve şairim ...Bir çok sivil toplum kuruluşunda üyeyim. Çaykurdan emekliyim. Kişisel üç sergi açtım. Karma iki sergiye katıldım. Amatör olarak fotograf etkinliklerim var.Aklıma gelmeyen bir sürü faaliyet... Yirmi dört saatin yetmediği bir insan.

Hacaloglu

YENİ HAVALİMANI GEREKLİ Mİ?

Basında AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora’nın Trabzon Havalimanıyla ilgili yeni pist ve havalimanı çalışmasının bir iki ay içerisinde netleşeceğini kaydettiği açıklamasını okudum .

YENİ HAVALİMANI GEREKLİ Mİ?
Son Güncelleme :

03 Nisan 2022 - 7:28

10 Okunma

Cora “Mevcut olan tek pistin yeterli olmadığını ve yeni havalimanının bir zaruretten kaynaklandığını ifade eden Cora, “Trabzon Havalimanı bölgenin en eski havalimanlarından birisi. Uluslararası havalimanı ve bölgenin ilk havalimanı olma özelliğine sahiptir. Şu anda baktığımız zaman yolcu taşıma kapasitesi maksimum seviyede ve yıllık 3,5 milyon civarında yolcuya hizmet veriyor. Büyük uçakların havalimanımızı kullanması halinde problemlerle karşı karşıya kalmaktayız. ” demiş.

Trabzon havalimanında inişlerde problemler yaşandığını biliyoruz. Pist kesinlikle yetersiz. Hizmet binalarının kaç sene önce milyonlar masraf edilerek yenilendiğini biliyoruz. 3.5 milyona ulaşan yolcu sayısı bu önemli hava limanımızda dikkat çeken başka bir durum. Ama bilinen ve gözle görünen diğer gerçekler Ordu- Giresun hava limanı devrede, Rize Artvin havalimanının açılması an meselesi, Bayburt-Gümüşhane’de havalimanı bitmek üzere… Ordu- Giresun hava limanına yeterli seferleri koymazsan, Rize’ye ayni akıl almaz engeli çıkartırsan, Trabzon’a ihtiyacı allayıp pullarsın, devletin önüne getirirsin, aklını çelersin.

Bu devletin boşa harcayacak çok parası olduğunu gördük, yaşıyoruz. Trabzon’a eğer yeni bir havalimanı yapılacaksa bu devletin aklına asla güvenmeyeceğim. Bölgeyi, ülkeyi düşündüğüne hayatımda hiç inanmayacağım. Kişiler ve bazı vilayetler düşülüyor demek için başka sebep aramaya gerek var mı?

Trabzon hava limanına ek pist belki mecburidir ama asla ve asla yenilenmesi gerekmemektedir. Ama dedik ya, eğer devlete paralel bir yapı oluşturmayı başarmışsanız her şey mümkündür. İki vilayeti iki kazayı ilgilendiren, 6 vilayet 60 kazayı göz ardı eden anlayışa şaşıp kalmaya gerek yok. Öyle olacak ve 6 vilayet almış kaza, Samsun Sarp yerine, iki vilayet iki kazaya hizmet eden Erzincan Trabzon gündemde olacak.

Haftada 450 sefer yapılan Trabzon hava limanı Orduya ek ve zorunlu seferler düzenlendiğinde, Rize Artvin hava limanına gerekli seferler hilesiz hurdasız, engelsiz konulduğunda Trabzon hava limanının kesinlikle yeniden yapılmasına gerek kalmayacaktır. Tehlikeli olan pisti uzatılır ve devletimiz milyarları boşa harcamaktan kurtarılır.

Zorunlu altyapı yatırımlarını almak için milletimiz dokuz doğururken böyle bir israfı asla kabul etmiyoruz ve itiraz ediyoruz. Bütün Karadeniz bu adaletsizliği görüyor not ediyor.

Metin TOPÇU

2.4.2022

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.