ZAMAN VE İNSAN « ikizdere Sitesi

19 Mayıs 2022 - 11:18

Rizede yayınlanan ilk renkli gazete ViraHaberin kurucusuyum 5 sene baş yazarlığını yaptım. İLESAM' a üyeyim Rize Temsilciliğini yaptım... Ressam ve şairim ...Bir çok sivil toplum kuruluşunda üyeyim. Çaykurdan emekliyim. Kişisel üç sergi açtım. Karma iki sergiye katıldım. Amatör olarak fotograf etkinliklerim var.Aklıma gelmeyen bir sürü faaliyet... Yirmi dört saatin yetmediği bir insan.

Hacaloglu

ZAMAN VE İNSAN

ZAMAN VE İNSAN
Son Güncelleme :

21 Şubat 2022 - 16:56

1 Okunma

Sonbaharın ardından zemheri çarçabuk geldi geçti, şimdi cemreler zamanı. İlki dün havaya düştü. Sonra suya, en son toprağa düşecek sıcaklıklar. Zaman yuvarlanıyor. Kartopu gibi her bir saniyemizi önüne katmış törpülüyor!
Haftaya mütefekkir Nurettin Topçu’nun bir üçlemesi ile başlayalım. Topçu “İnsan, üç şeyin peşinde olmak için yaratılmıştır: Hakîkatin, hayrın, güzelliğin.” diyor.


Hakikati aramak için yaratılan insanın zamanı çok iyi değerlendirmesi gerekmektedir.


Fesat, fenalık ve kötülük zamanda değil, insanların bizzat kendi yanlış düşünce, tercih ve davranışlarındadır.
Birbirlerine hakkı ve sabrı tavsiye edenler, iyilikleri emredip, kötülüklerden insanları uzaklaştıranlar ve böylece ömür sermayelerini hayırlı iş ve hizmetlerde harcayanlar zamanı doğru değerlendirmiş olurlar.
İnsan güzelliktir aslında. En güzelin bir yansımasıdır. Güzellik insanın en son ulaştığı merhaledir. Aslında insan güzeli aramakla görevlidir. En güzeli bulmaya programlanmıştır.


İnsan ömrünün bütün merhalelerinde bu amaca yönelik eylemlerde bulunur. Kimi farkındadır kimi insan hiç fark edemeden zamanı boşa harcar. Hüzünleri coşkuları, sevinçleri hep güzeli arama mücadelesidir aslında. Bu arayışlarının farkına olduğu zaman mutlu, olmadığı zaman ise bunalımlardadır insan.
Zamanı değerlendirme açısından insan mutlaka zarardadır, kendisini bu zarardan kurtaramaz. Zira zarar, sermayenin kaybıdır. İnsanın sermayesi ise ömrüdür. Onun, ömrünü zayi etmediği anlar çok nadirdir. Çünkü her saniye, mütemadiyen ömrünü alıp götürmektedir.
Yaratılış gayesi güzeli aramak olan insan bu gayeden uzaklaştıkça doyumsuz, verimsiz, başarısız ve dolayısıyla mutsuz olur.


Mutluluk güzelliktedir. Güzel karşısında insan ilk başlarda şaşkındır. Sonra yavaş yavaş, hayranlık duymaya başlar, sonunda güzele aşık olur. En güzele ulaştığında da mutluluğun Nirvana’sına ulaşır.
Ömrümüz uzun değil. Nihayetli ömrümüzün sayılı dakikaları, saatleri, günleri, ayları, seneleri bir bir elimizden kayıp gidiyor.


Verimli bir hayati, mutlu ve dolu dolu yaşanmış bir hayatı kurgulamak güzeli araştırmakla, kovalamakla mümkündür.


Şüphesiz çağımızda ve gelecekte maddeten ve manen ilerlemenin, teknik ve medeniyet yarışını kazanabilmenin yolu da zaman sermayesini en verimli bir şekilde değerlendirmekten geçmektedir.


Samsun Sarp demiryolunda buluşmak üzere.


Selam ve dua ile…

Metin TOPÇU

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.