11° Parçalı az bulutlu

Rize Belediye Başkanı, Basın Mensuplarıyla Bir Araya Gelerek Rize’deki Çalışmaları Değerlendirdi…

Rize Haberleri - 10 Eylül 2021 20:41 A A

Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, Rize’de görev yapan ulusal ve yerel basın temsilcilerimiz ile düzenlenen  toplantıda bir araya gelerek çalışma ve projelerin iki buçuk yıllık, son durumuyla ilgili genel bir değerlendirmede bulundu.

Belediye Başkan Yardımcılarının da katıldığı  toplantı da Başkan Rahmi Metin, göreve geldiği günden bugüne kadar gazetecilerin vasıtasıyla halkı doğru kaynaktan bilgilendirme noktasında desteklerini, yardımlarını ve bu şehirde ortak bir akıl oluşturma noktasında  hem şahsına, mesai arkadaşlarına hem de şehrin menfaatine olan işlerdeki katkılarından dolayı  teşekkür etti.

Belediye Başkanı Metin, Kentsel Dönüşüm 1. Etap çalışmalarını değerlendirerek başladığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi;

ÇARŞI MAH. BELEDİYE BLOKLARI..

Çarşı mahallesi Belediye blokları çalışmalarında Sayın Cumhurbaşkanımızın temel atma töreni itibarı ile zeminden eksi yedi ve deniz seviyesinden eksi üç buçuk seviyesindeyiz. 7-8 aylık çalışma olan bu fore kazıklarla alanın etrafının beslenmesi ile mükemmel bir yalıtım yapılıyor. Binanın inşaatına da başladık gelecek yıl bu zamanlarda dükkan sahiplerine yerlerini teslim etmiş olacağız. 2022 yıl sonuna doğru da tamamlanarak hizmete girecek ve bu model Rize’nin Kentsel dönüşümüne de ışık tutmuş olacak.

YAĞLITAŞ MAHALLESİ..

Yağlıtaş mahallesi 240 dönümlük bir alan 476 adet konut birinci etapta, toplamda ise 1500 daire, işyerleri ve Cami’nin olacağı güzel bir mahalle konsepti çok yakında binaların yapımına  başlanarak oluşturulmuş olacak.

DENİZ SİTESİ  MÜFTÜLÜK SİTESİ ve TAŞLIDERE..

Deniz sitesi mevcut alanında 60-70 dairelik bina yapılabiliyordu. Biz buranın arkasında 1500 metrekarelik belediyenin bir yeri vardı park diye geçiyordu. Orayı da biz Deniz sitesi alanına ekleyerek, buradaki daire sayısını 108 e çıkarmış olduk. Yani burada vatandaşın bir yarım dairesi vardı artık bir dairesi olmuş olacak. Taşlıdere de aynı şekilde yıkılan binalarda kimse alım satım gerçekleştiremiyordu hane sahipleri ile oturup konuştum. Yerinde kentsel dönüşümü (kişi nerde ikamet ediyorsa ordan dairesini alma hakkını) hak sahiplerine sağlamış olduk. İnşaallah buralarında dükkan üstü 6 kat ihaleleri yapılıp inşasına başlanacak.

KÜLTÜR SOKAĞI..

Burası bizim 3 dönümlük bir alan. Kamulaştırması yaklaşık 10-15 milyon tutan. Yüzde elliden fazlasının kamulaştırılıp yıkımı gerçekleştirilen bir alan. Burası da hemen meydanın yanında oturulup çay içilebilecek güzel bir sokağa dönüştürmek istediğimiz içerisinde dört beş tane Rize evinin bulunduğu bayanların el işi satabilecekleri konsepte, kamu ve STK lara özel amaçlı kültürel çalışmaların yapılması üzerine verilebilecek yürüme mesafesinde bir sokak. Burada yaşayan vatandaşlarımızı da mahallelerinden koparmadık, onlara da biraz yukarısında belediye olarak bir bina yapıyoruz.

MİLLET BAHÇESİ VE BELEDİYE SOSYAL TESİSLERİ..

Yaklaşık 400 dönümlük özel bir proje. Buranında yıl sonuna kadar projesi tamamlanmış olup ihalesine çıkmış olacağız. Yirmi metrelik bir yürüyüş bandı içerisinde denizin yosunun kokusunu alarak yürüyeceğimiz bir parkur oluşturacağız. Ayrıca içerisin de;  Gençlik merkezi, Çay çarşısı, yer altı otoparkı, su fiskiyeli iskele, festival ve sosyal aktiviteler için oluşturulacak yeşil bir alan, Cami, Bilim merkezi, kay kay pisti ve sosyal tesisleri içinde barındıracak güzel bir Millet bahçesi olmuş olacak.

BOĞAZ MAH. SOSYAL TESİS..

Yine Boğaz mahallemizde Deniz feneri şeklinde içinde deniz müzesi olan, İskelesi ile Olta balıkçılığı da yapılabilecek, güneşin batışının izlenebildiği, büyük küçük gençler için oyun alanı ve plaj imkanı da sunacak bir sosyal tesisimiz yapılmakta.

Yine Gündoğdu Doğu parkın alanında yapacağımız sosyal bir proje olacak.

ISIRLIK SOSYAL TESİS..

Isırlık, milli parkların yaptığı bir projeydi 8 Haziranda Belediyeye devredildi. Biz buraya da 20 milyonluk çok güzel bi gezi desitasyonu çalışması ve elli dönümlük ormanlık bir araziyi daha birleştirip orda da macera parkı ve yürüyüş parkuru yapacağız. Bunlarıda tamamlayıp vatandaşların buraya geldiklerinde 5-6 saat zaman geçireceği çok farklı bir güzelliğe dönüşümünü sağlayacağız.

KENT MEYDANI SOSYAL TESİSİ VE SİMÜLASYON PROJESİ..

Meydanda aktif hale getireceğimiz, Kent meydanı sosyal tesisi ve simülasyon projesinde  kullanılacak Helikopter şuan hazır fabrikada yapılmış, bizi bekliyorlar tadilatların bitimi ile montajlar başlatılacak. Bu Helikopterin içerisi 12 kişilik bir cep sineması, viar gözlükle 16-17D gözlükle bütün Rize’yi Adrenali yüksek bir şekilde izleyebileceğimiz 7-8 dakikalık bir Turizm tanıtım filmine dönmüş olacak. Burası da Rize’nin tanıtımı için önemli bi aks olacak. Altınıda sosyal tesis olarak kullanacağız inşallah.

MENDERES BULVARI DAL-ÇIK KAVŞAK PROJESİ..

En önemli projelerimizden. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Rize ziyaretinde kendisine anlattığımız ve bakanlığında kabul ettiği bir proje. Menderes Bulvarı Dal-Çık kavşak projesi. Bu 900metrelik bir alanda 3tane dal-çık tan oluşuyor. Menderes bulvarı kavşağındaki yığılmayı ortadan kaldıracak bir proje. Dün itibarı ile de karayolları bu proje çalışmalarını biz yapmıştık kendilerine verdik, onlarda revize edip çalışmalarına başladı.

Belediye Başkanı Rahmi Metin, Toplantı’da Taşlıdere rekreasyon alanı, Atatürk caddesi cephe iyileştirme, Rize Kalesi yol genişletme, Portakallık mahallesi Rekreasyon ve Plaj projesi, 1. Sınıf Atık getirme, Çöpten enerji üretme, Çay çöpünden elektrik enerjisi ve Mangal Kömürü üretme tesisi, Su hattından elektrik üretme projesi, Rize Atık Su Projesi (IPA), Sahil bisiklet ve yürüyüş yolu, Dalyan Parkı ve Otopark projesi, Dalyan dere ıslah ve tersip bendi çalışması, Paşakuyu dere ıslah ve tersip bendi çalışması, Gülbahar ve Portakallık Mahallesi dere ıslah çalışması, Engelsiz sosyal yaşam merkezi, Terminal alanının Rezerv alanı olarak planlanması konularında yapılan son düzenlemeleri de değerlendirerek toplantıyı sona erdirdi.

 

 

Kaynak:http://www.rize.bel.tr/

Bu haber 102 kez okundu.
Rize Haberleri - 20:41 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

BİZİ TAKİP EDİN

YENİ EKLENEN İÇERİKLER

 • 01
  İKİZDERE’DE MEVLİD-İ NEBİ GECESİ
  Mevlid Gecesi münasebetiyle tüm camilerimizde düzenlenen programlarda, Kur’an-ı Kerim okundu, salavatlar getirildi ve İslam dünyası için dualar edildi. Camileri dolduran genç, yaşlı, kadın erkek herkes, bu gecenin hürmetine bağışlanmak ve Allah´ın rahmetine mazhar olabilmek için ellerini açtı. Mevlit Gecesi dolayısıyla, Müftülüğümüzce İkizdere Merkez Kubbeli Camii’nde düzenlenen Mevlid Kandili Özel Programında Din Görevlilerimiz tarafından Kur’an-ı Kerim […]
 • 02
  ŞEHİT KABRİ ZİYARETİ
  İkizdere Kaymakamı ve beraberindeki heyet Şehit kabrini ziyaret etti. İkizdere İlçe Kaymakamımız Sayın Hacı Kerim MERAL beraberinde İlçe Müftümüz Nizamettin KESKİN ve Kurum Amirleriyle birlikte Cuma Namazını Demirkapı köyünde kılarak,1992 yılında Kuzey Irak Pirbela Bölgesindeki çatışmada şehit düşen Muharrem EKŞİ’nin ailesini ve şehidimizin kabrini ziyaret ederek Kur’anı Kerim tilaveti yapılarak dua edildi.
 • 03
  Rize Valisinden 19 Ekim Muhtarlar Günü Kutlama Mesajı
  Vali Kemal Çeber, yayınladığı mesajda şu ifadelere yer verdi; Muhtarlarımızın ve muhtarlık müessesesinin ihtiyaçlarını karşılamak, karşılaştıkları sorunlara yönelik çözüm önerileri sunmak ve muhtarlık müessesenin tarihsel bağlarını korumak amacıyla, her yılın 19 Ekim günü “Muhtarlar Günü” olarak belirlenmiştir. Güzel ülkemizin bütününü yekpare bir vücut olarak düşünürsek bu vücudun yaşaması için gerekli olan demokrasi akışında muhtarlarımız vücudun […]
 • 04
  Pazar’da Şiddetli Yağış Su Baskınlarına Neden Oldu
  Rize’nin Pazar ilçesinde etkili olan şiddetli sağanak yağışta caddelerde su birikintileri oluşurken, bazı iş yerlerinde de su baskınları yaşandı. Rize’nin Pazar ilçesinde etkili olan şiddetli sağanak yağışta caddelerde su birikintileri oluşurken, bazı iş yerlerinde de su baskınları yaşandı. Sabah saatlerinde başlayan şiddetli sağanak yağış Rize genelinde etkili oldu. Pazar ilçesinde şiddetli yağış sonucu mazgalların tıkanmasıyla […]
 • 05
  Rize’de Durdurulan Süpheli Araçta Uyuşturucu Ele Geçirildi
  Rize’de otomobilin bagaj kısmında saklanmış 1 kilo 50 gram metamfetamin maddesi ele geçirildi, gözaltına alınan iki kişiden biri tutuklandı. Rize Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube ve İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri, İyidere ilçesinde şüphe üzerine durdurdukları otomobilde arama yaptı. Aramada, şahısların üzerinde ve otomobilin bagaj kısmında gizlinmiş 1 kilo 50 gram metamfetamin maddesi ele geçirildi. Olayla ilgili gözaltına […]

POPÜLER İÇERİKLER

 • 01
  (2.El) MSI X370 Gaming Plus Motherboard
  (2.El) MSI X370 Gaming Plus Anakart CPU • Supports AMD® RYZEN series processors and 7th Gen A-series/ Athlon™ processors for Socket AM4 * This function will be supported depend on the CPU. Chipset • AMD®X370 Chipset Main Memory • 4 x DDR4 memory slots, support up to 64GB – Supports DDR4 1866/ 2133/ 2400/ 2667(OC)/ 2933(OC)/ […]
 • 02
  Rize Belediyesi Okullarımızda Dezenfekte Çalışmalarına Yoğunlaştı…
  Rize İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün talebiyle Rize Belediyesi ve İl Sağlık Müdürlüğü koordinesinde okullarda covid 19 tedbirleri kapsamında dezenfekte çalışmaları başlatıldı. Uyum eğitimi adı altında okul öncesi, 1. sınıflar ve 5. sınıflar 1 Eylül 2021 tarihi itibariyle eğitim başladı. Genel anlamda 6 Eylül 2021 Pazartesi günü itibariyle okullarımızda başlayacak olan yüz yüze eğitim öncesi Rize’de […]
 • 03
  İkizdere’de Yeni Eğitim ve Öğretim Yılı Başladı
  İkizdere’de Yeni Eğitim ve Öğrenim Yılı Başladı. İkizdere İlçe Milli Eğitim müdürü Adem GÜNDÜZ başlama mesajını yayınladı. İşte Sn. Adem GÜNDÜZ’ün Yeni Eğitim Öğretim yılı mesajı;     İKİZDERE EĞİTİM AİLEMİZİN SAYGIDEĞER MENSUPLARI;   Hedeflerimizi gerçekleştirmeyi arzuladığımız 2021-2022 eğitim ve öğretim yılının yönetici ve öğretmenlerimize, saygıdeğer velilerimize ve kıymetli öğrencilerimize hayırlar getirmesini Allah’tan diliyorum. Kıymetli […]
 • 04
  1872 Kayıtlarına Göre İkizdere Köylerinde Tapu Sahibi Olan Akrabalar
  1872 Kayıtlarına Göre İkizdere Köylerinde Tapu Sahibi Olan Akrabalar   AYVALIK KÖYÜ Kapse-i Rize karyesi (Rize’nin Kapse köyü), Aşağı Kapse. 1872 tapu kayıtların göre Yukarı ve Aşağı Kapse’de arazi sahipleri: Abdurrahmanoğlu, Ahmetbaşoğlu, Çakaloğlu, Çiloğlu, Ekşioğlu, Fazlıoğlu, Ğelğeloğlu, Selimoğlu, Süleymanoğlu, Tosunoğlu, Tozkoparanoğlu, Ustaahmetoğlu, Ustahüseyinoğlu, Veloğlu, Yağcıoğlu. Aynı yıllarda arazi sınırlarında görülen diğer akrabalardan bazıları: Dursunoğlu, Eminoğlu, […]
 • 05
  Çaykur Rizespor Hamza Hamzoğlu’na Emanet
  Çaykur Rizespor, Teknik Direktör Hamza Hamzaoğlu ile 1+1 yıllığına anlaşmaya vardı. Süper Lig’in ilk 6 haftasında 1 puan toplayabilen Çaykur Rizespor, Teknik Direktör Bülent Uygun ile yolları ayırmıştı. Kulüpten yapılan açıklama: Çaykur Rizespor’umuzun yeni teknik direktörü Hamza Hamzaoğlu… Kulübümüz, tecrübeli teknik direktör Hamza Hamzaoğlu ile anlaşma sağladı.  Kulübümüzün İstanbul’daki ofisinde gerçekleşen, Başkan Yardımcımız ve Basın […]