Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Hizmetleri Değerlendirme Toplantısı Rize’de Yapıldı « ikizdere Sitesi

26 Mayıs 2022 - 01:09

Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Hizmetleri Değerlendirme Toplantısı Rize’de Yapıldı

Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Hizmetleri Değerlendirme Toplantısı Rize’de Yapıldı
Son Güncelleme :

04 Mart 2022 - 15:11

1 Okunma

Rize İl Sağlık Müdürlüğü koordinasyonunda Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Hizmetleri Toplantısı düzenlendi.

Rize İl Sağlık Müdürlüğünde gerçekleştirilen toplantıda, şehirde çocuklara yönelik sunulan ruh sağlığı hizmetlerinin değerlendirilmesi, paylaş kurum ve kuruluşlar arasındaki koordinasyon ve iş birliğinin güçlendirilmesi, çocukların ve ailelerinin sunulan ruh sağlığı hizmetlerine erişiminin kolaylaştırılması amaçları doğrultusunda yapılabilecek çalışmalar hakkında değerlendirilmelerde bulunuldu ve Çocuk Koordinasyon İl Kurulunda görüşülmek üzere birtakım tavsiye kararlarda uzlaşıldı. 

Rize İl Sağlık Müdürü Mustafa Tepe başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya; Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Klinik Şefi Dr. Öğretim Üyesi Yüksel Sümeyra Naralan, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Op. Dr. Seçkin Karaoğlu, Ruh Sağlığı Birim Uzmanı Salih Yıldırım, Rize Denetimli Serbestlik Müdürü Mehtap Eken Cengiz ile öğretmen olarak görev yapan Mehmet Emin Akan, Rize Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Cem Tuncay Şahinkaya, Rize Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürü Bilal Çalış, Rize Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünde görevli Çocuk Koordinasyon Kurulu yürütücüsü İlknur Demirtaş, Rize Yeşilay Danışmanlık Merkezinde görevli sosyal hizmet uzmanı Derya Albaş katıldı. 

Tepe, Rize’de yeni atanan çocuk psikiyatri hekimi ile beraber bu alanda hizmet veren uzman sayısının üçe yükseldiğinin hatırlatarak, “Çocuk ve ergen ruh sağlığı hizmetleri ilimiz açısından büyük önem taşımaktadır. İlimizde bu alanda koruyucu ve önleyici hizmetlerin yanı sıra artık tedavi hizmetlerinin de büyük bir ivme kazanarak ilerleyeceğini görüyoruz. Çocuk ruh sağlığı alanı paylaş kurumlarca bir bütün halinde çalışmalar gerçekleştirilecek bir alan. Bu alanda hizmet veren personellerimiz birbirleriyle temas halinde, parmak ucu ile değil, yürekten çabalayarak hizmet sunmalıdır. İl Sağlık Müdürlüğü olarak kurumlar arası eş güdümü sağlayarak bu işin lokomotif kısmında olacağımızı ifade etmek isterim. Kendi eksiklerimizi de tamamlayarak bu alanda şehrimizin parlayan bir yıldız olacağını düşünüyoruz.” dedi. 

Tepe “ Müdürlüğümüz koordinasyonunda, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi desteği ile çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanlarımız ile çocuk ve ergen ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanlarınca ailelere yönelik koruyucu ve önleyici beden ve ruh sağlığı çalışmaları kapsamında seminer düzenlemeyi planlıyoruz. Ayrıca birinci basamakta ruh sağlığı hizmetlerinin daha işlevsel bir hale gelebilmesi için aile sağlığı elemanlarına hizmet içi eğitimler düzenleyeceğiz, bunların yanı sıra Rize Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezinde görevli personellere çocuk ve ergen ruh sağlığı eğitimleri gerçekleştireceğiz. Çocuk ve ergen ruh sağlığı ve hastalıkları polikliniğine başvuran çocuklarımızın gerekli tedavi ve eğitim hizmetlerine ulaşabilmesi için sağlık tesislerimizdeki görevli psikologların daha güvenilir ve güncel zekâ testleri eğitim ve sertifika programlarına katılımlarını sağlayacağız. Madde bağımlılığı tedavisi gören çocuklarımızın tedavi sürecinde çocukların rehabilitasyonu sağlanması amacıyla Yeşilay Danışmanlık Merkezinde görevli uzman personeller ile koordinasyon oluşturularak çocuklarla motivasyonal görüşmeler gerçekleştirilmesini ve sosyal beceriler kazanmalarını hedefliyor ayrıca ilimizde çocuklara yönelik hizmet sunan tüm kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarının öncülüğünde çocuklarımızın gerekli sosyal destek mekanizmalarının erişimini kolaylaştırmayı ve boş zamanlarını değerlendirme çalışmalarına katılmalarını arzuluyoruz.   Bizim için her çocuğumuz biriciktir, onların hayallerine ve hayatlarına olumlu yönde bir destek sağlamak bizi onurlandırır.” diyerek sözlerini tamamladı.

Kyn:Rizedeyiz

EN ÇOK KAZANANLAR

 • JANTS79.20 10.00%
 • EGEPO8.80 10.00%
 • MZHLD52.25 9.95%
 • ORCAY20.02 9.94%
 • KGYO4.76 9.93%

EN ÇOK KAYBEDENLER

 • NUGYO6.13 -8.23%
 • SELVA9.40 -7.84%
 • MNDRS3.07 -6.40%
 • POLTK634.00 -5.60%
 • SEYKM7.69 -5.06%

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

 • THYAO42.16 -1.86%
 • GARAN15.12 -0.33%
 • SISE19.82 2.43%
 • KARSN5.86 1.91%
 • HEKTS29.80 5.52%

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

DÖVİZ KURU

BIST100 2.418.10 % 1,81
DOLAR 16.3534 % -0,07
EURO 17.4734 % 0,02
BITCOIN 29.727.90 % -0,12
ÇEYREK ALTIN 1.594.82 % 0,07
GRAM ALTIN 981.93 % -0,01