11° Parçalı az bulutlu

RİZE’DE MEYDANA GELEN AFET VE SONRASI YAPILAN ÇALIŞMALAR VE SON DURUM

Rize Haberleri - 10 Ekim 2021 07:21 A A

14 Temmuz Çarşamba günü akşam saatlerinde şiddetini arttıran yağışlar neticesinde ilimiz Merkez, Güneysu ve Çayeli ilçeleri başta olmak üzere sel ve su baskınları meydana gelmiştir.

Meydana gelen afettin ilk anından itibaren Valimiz Kemal Çeber Başkanlığında kriz masası oluşturulmuş ve gelişmeler anbe an takip edilmiştir. Afetin yaşandığı ilk andan itibaren tüm kurumlarımız ekipleriyle birlikte sahada olarak ve oluşan tahribatın giderilmesi için titizlikle çalışmalarına devam etmektedir.
Yaşanan afet sonrası ilimiz genelinde 2863 noktada toplam 341 milyon TL’lik hasar tespiti yapılmıştır. Afet sonucunda oluşan su, elektrik, telefon kesintilerine ve kapanan yollara anında müdahale edilerek, afetin üçüncü gününden itibaren kesintisiz hizmet verilmesi sağlanmıştır.

Hasar gören; 51 iş yeri, 16 depo, 15 araç, 8 çay alım yeri ve deposu için nakdi yardım yapılmıştır.

AFAD İl Müdürlüğü:

İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünce (AFAD) alınan başvurular neticesinde 929 adet konutta incelemeler yapılmıştır. Yapılan incelemeler neticesinde 239 konutun nakledilmesine, 275 afet önleyici istinat duvarının yapılmasına karar verilmiştir.
İlk etapta 155 istinat duvarının yapımı AFAD Müdürlüğü ve İl Özel İdarenin imkanları ile yapım işleri başlatılmıştır. Söz konusu 155 afet önleyici istinat duvarının yapım işleri devam etmekte olup, 19 istinat duvarın yapımı tamamlanmıştır.
İkinci etap da 150 konutun güvenliğinin sağlanması için 125 istinat duvarının yapımı planlanmaktadır.

Konutlarının nakledilmesine karar verilen afetzedeler ile ilgili olarak Genel Hayata Etkililik Oluru kapsamında kalan yerleşim yerlerinde “Hak Sahipliği ve Borçlandırma” iş ve işlemleri de başlatılmış olup 2 aylık yasal süre verilerek mahallinde askı ilanına çıkılmıştır.

14 Temmuz afeti nedeniyle nakledilmesine karar verilen afetzedelerin daimî iskanlarının sağlanması için eş zamanlı konut üretim çalışmaları başlatılmış ve TOKİ Başkanlığından, Rize İllimizde toplam 326 konut üretilecektir.

Afetler nedeniyle İlimizde 50 köy evi yapım işi TOKİ Başkanlığınca ihale edilmiş olup bu kapsama ek olarak 6 konut ve 2 ahır olmak üzere toplam 8 yapının daha inşa edilmesi de talep edilmiştir.  Hak sahiplerinin mahallinde afet riski olmayan, konut yapımına uygun nitelikteki taşınmazların köy tipi ev yapılması talepleri de bu kapsamda karşılanacaktır.
Ayrıca geçmiş yıllarda meydana gelen afetler nedeniyle AFAD Yönetimi Başkanlığı tarafından; ilimiz genelinde 184 adet konut yapım işi yürütülmektedir. Çayeli İlçesi Madenli beldesinde 48 adet konut daha yapmak için proje çalışmaları tamamlanmıştır.
Rize İl Özel İdaresi:
İlimiz genelinde 219 köy afetten etkilenmiş olup Rize İl Özel İdaresince; 2042 noktada hasar tespiti yapılmıştır. Hasar tespitlerinin maliyeti 212 milyon TL dir.  İlk etapta aciliyet gerektiren 260 nokta için ihale işlemleri yapılıp yer teslimi gerçekleştirilmiştir. 100 noktada ise ihale süreci devam etmektedir.
Belediyeler:
İlimiz genelinde 11 Belediyemiz afetten etkilenmiş olup; 821 noktada hasar tespit çalışması yapılmıştır. Bu hasar tespitlerinin maliyeti 129 milyon TL dir. Belediye sınırlarımız içinde 92 noktanın ihalesi gerçekleştirilerek imalata başlanmıştır.
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü:
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz tarafından Umumi hayata müessir afetler dolayısıyla alınacak tedbirlerle yapılacak yardımlara dair kanun kapsamında 17 adet bina yıkım kararı alınmış olup ihalesi yapılmıştır. Sözleşme süreci devam etmekle birlikte yıkımlara başlanmıştır.
13 tane binanın yıkımı gerçekleştirilmiş olup 1 (bir) bina ise tahliye aşamasındadır. 3 tane binada ise yeniden inceleme kararı alınmıştır.
Karayolları Şube Müdürlüğü:
Karayolları Bölge ve Şube Müdürlüğünce ilimiz genelinde 25 noktada hasar tespiti gerçekleştirmiştir. Bunlardan 10 tanesinin yer teslimi yapılmış olup, 5 yerde ise imalata başlanmıştır. Öte yandan 15 noktada ise ihale hazırlıkları devam etmektedir.
DSİ Şube Müdürlüğü:
DSİ Bölge ve Şube Müdürlüğünce ilimiz genelinde hasar sonrası 10 adet dere ıslah çalışması ihalesi gerçekleştirilmiştir. Bu ihalelerin toplam sözleşme bedeli 228 milyon TL dir. Yapılan ihaleler kapsamında 37 km taşkın duvarı, 182 adet menfez,32 adet araç köprü,108 adet yaya köprüsü, 250 adet brit, 23 adet tersip bendi, 28 adet Moloz Bariyeri ve 5 adet ıslah seki imalatı gerçekleştirilecektir.
Çoruh EDAŞ:
Rize Merkez, Güneysu ve Çayeli ilçelerinde meydana gelen sel felaketinden 288 trafo etkilenerek 23 bin 040 abone enerjisiz kaldı. Çoruh EDAŞ, ilk günün sonunda etkilenen trafo sayısını 16’ya kesintiden etkilenen abone sayısını ise 1019’a düşürdü. Kapalı olan yolların açılmasıyla birlikte çalışmalarına devam eden Çoruh EDAŞ, 9 trafoya daha enerji sağlarken kesinti yaşayan 226 abone için saha çalışmalarına ara vermeyerek 17 Temmuz Cumartesi sabahı itibariyle kesintisiz enerji arzını sağladı.
Kaynak:http://www.rize.gov.tr/
Bu haber 117 kez okundu.
Rize Haberleri - 07:21 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

BİZİ TAKİP EDİN

YENİ EKLENEN İÇERİKLER

 • 01
  UMUTSUZ YIĞINLAR
  Bir karamsarlık, bir bezginlik, bir umutsuzluk pompalanıyor ki anlamak, çözmek mümkün değil. Sanki her yanımız alevler içinde, her yer zindan, göz gözü görmüyor. Acaba birileri zindanlarda, dehlizlerde, karanlık çukurlarda yaşıyor da peşine mi takmak istiyor bütün bir halkı. Ne demiş üstadımız Cemil Meriç: “Kafan aydınlıksa, gerçekten aydınlıksa, her ülke aydınlıktır senin için. Yoksa kendi karanlığından […]
 • 02
  İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ ATATÜRK ORTAOKULUNDA ÖĞRENCİLERİMİZE MİSAFİR OLDU
  İkizdere İlçe Milli Eğitim Müdürü Adem GÜNDÜZ Atatürk İlkokulunda minik öğrencilere misafir oldu. Öğrencilerle birlikte ders dinleyen Adem GÜNDÜZ onlarla sohbet etti. Karşılıklı güzel diyaloglar yaşandı. Bir takım uyarılarda bulunarak bir daha eğitimin kesintiye uğramaması için birlikte çaba göstermenin önemini vurguladı. Etkinliklere eşlik eden Adem GÜNDÜZ öğretmenlere de teşekkür etti.
 • 03
  Rize Valisi Çeber, Çadır ve Güneş Enerji Sistemi Dağıtım Törenine Katıldı.
  Rize Valisi Kemal Çeber, Rize İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesi kapsamında düzenlenen çadır ve güneş enerji sistemi dağıtım törenine katıldı. Rize İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) arasında imzalanan protokol ile yürütülen “Küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesi” projesi kapsamında 100 baş ve üzeri küçükbaş hayvanı […]
 • 04
  ÇAYKUR, Üreticiden 860 Bin 400 Ton Yaş Çay Aldı
  Doğu Karadeniz’de 4 ilde mayıs ayında başlayan yaş çay kampanyası son erdi. Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR) kampanya süresince, tarihinin en yüksek rekoltesiyle üreticilerden 860 bin 400 ton yaş çay alımı gerçekleştirdi. ÇAYKUR Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim, yaş çay alım kampanyasını basın toplantısında değerlendirdi. 2021 yılı çay alım kampanyasında Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun illerinde […]
 • 05
  Rize’de 16 Dere Yatağı Genişletilecek
  Rize’de her yıl can ve mal kayıplarına neden olan sel ve heyelan afetlerinin önüne geçilebilmesi için kent merkezindeki riskli 16 derede taşkın önleme projesi başlatıldı.   Türkiye’nin metrekareye düşen yıllık 2 bin 400 kilogram ile en çok yağış alan ili Rize’de, 14 ve 22 Temmuz tarihlerinde yaşanan, 6 kişinin öldüğü, 2 kişinin de kaybolduğu, alt ve […]

POPÜLER İÇERİKLER

 • 01
  (2.El) MSI X370 Gaming Plus Motherboard
  (2.El) MSI X370 Gaming Plus Anakart CPU • Supports AMD® RYZEN series processors and 7th Gen A-series/ Athlon™ processors for Socket AM4 * This function will be supported depend on the CPU. Chipset • AMD®X370 Chipset Main Memory • 4 x DDR4 memory slots, support up to 64GB – Supports DDR4 1866/ 2133/ 2400/ 2667(OC)/ 2933(OC)/ […]
 • 02
  Rize Belediyesi Okullarımızda Dezenfekte Çalışmalarına Yoğunlaştı…
  Rize İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün talebiyle Rize Belediyesi ve İl Sağlık Müdürlüğü koordinesinde okullarda covid 19 tedbirleri kapsamında dezenfekte çalışmaları başlatıldı. Uyum eğitimi adı altında okul öncesi, 1. sınıflar ve 5. sınıflar 1 Eylül 2021 tarihi itibariyle eğitim başladı. Genel anlamda 6 Eylül 2021 Pazartesi günü itibariyle okullarımızda başlayacak olan yüz yüze eğitim öncesi Rize’de […]
 • 03
  İkizdere’de Yeni Eğitim ve Öğretim Yılı Başladı
  İkizdere’de Yeni Eğitim ve Öğrenim Yılı Başladı. İkizdere İlçe Milli Eğitim müdürü Adem GÜNDÜZ başlama mesajını yayınladı. İşte Sn. Adem GÜNDÜZ’ün Yeni Eğitim Öğretim yılı mesajı;     İKİZDERE EĞİTİM AİLEMİZİN SAYGIDEĞER MENSUPLARI;   Hedeflerimizi gerçekleştirmeyi arzuladığımız 2021-2022 eğitim ve öğretim yılının yönetici ve öğretmenlerimize, saygıdeğer velilerimize ve kıymetli öğrencilerimize hayırlar getirmesini Allah’tan diliyorum. Kıymetli […]
 • 04
  1872 Kayıtlarına Göre İkizdere Köylerinde Tapu Sahibi Olan Akrabalar
  1872 Kayıtlarına Göre İkizdere Köylerinde Tapu Sahibi Olan Akrabalar   AYVALIK KÖYÜ Kapse-i Rize karyesi (Rize’nin Kapse köyü), Aşağı Kapse. 1872 tapu kayıtların göre Yukarı ve Aşağı Kapse’de arazi sahipleri: Abdurrahmanoğlu, Ahmetbaşoğlu, Çakaloğlu, Çiloğlu, Ekşioğlu, Fazlıoğlu, Ğelğeloğlu, Selimoğlu, Süleymanoğlu, Tosunoğlu, Tozkoparanoğlu, Ustaahmetoğlu, Ustahüseyinoğlu, Veloğlu, Yağcıoğlu. Aynı yıllarda arazi sınırlarında görülen diğer akrabalardan bazıları: Dursunoğlu, Eminoğlu, […]
 • 05
  Çaykur Rizespor Hamza Hamzoğlu’na Emanet
  Çaykur Rizespor, Teknik Direktör Hamza Hamzaoğlu ile 1+1 yıllığına anlaşmaya vardı. Süper Lig’in ilk 6 haftasında 1 puan toplayabilen Çaykur Rizespor, Teknik Direktör Bülent Uygun ile yolları ayırmıştı. Kulüpten yapılan açıklama: Çaykur Rizespor’umuzun yeni teknik direktörü Hamza Hamzaoğlu… Kulübümüz, tecrübeli teknik direktör Hamza Hamzaoğlu ile anlaşma sağladı.  Kulübümüzün İstanbul’daki ofisinde gerçekleşen, Başkan Yardımcımız ve Basın […]